A NAV büntetőeljárást indított a műsorvezető ellen, aki a magyarországi és külföldi nézők körében is népszerű televízióban "jóslást, csakrahangolást és energetikai feltöltést" is végzett. Személyijövedelemadó-bevallást azonban nem nyújtott be, ezért fennállt a gyanú, hogy eltitkolja a bevételeit.
Az ellenőrzéskor a spiritiszta azzal indokolta a mulasztását, hogy szinte szabadnap nélkül dolgozott, így könyvelőt sem volt ideje megbízni, hogy elkészítse adóbevallását. A NAV megállapítása szerint a műsorvezető euróalapú bankszámlájára három alkalommal is érkezett nagyobb összegű utalás az adóparadicsomként ismert Karib-tengeri Virgin-szigetekről "salary", azaz bérfizetés megjegyzéssel.
Az adóellenőrök a műsorvezető és családtagja bankszámlaforgalmát is megvizsgálták, mert a férfi gyakran ez utóbbit adta meg átutalási címként. Az eltitkolt jövedelem megállapításához a bankszámlaforgalom vizsgálatán túl a spiritiszta ügyfeleit is megkérdezték a revizorok.
A televíziós társaságtól kapott megbízási díj, a nézők utalásai, a Virgin-szigetekről érkező 12 500 euró értékű utalások önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősülnek, ezért 6 millió forint eltitkolt jövedelem után csaknem 2 millió forint adókülönbözetet, valamint másfél millió forintot meghaladó bírságot állapított meg a NAV csak 2008-ra. Az adóhatóság közleménye szerint a spiritiszta ellenőrzése még nem zárult le, vizsgálják a 2009 és 2011 közötti jövedelmeit is.
Az adóhatóság nem először tett kirándulást a húzóágazatnak számító magyar spiritalista szegmensben:már egy jósnő is bukott az adóellenőrökön, de osztottak már pár körmöst a szépségápolási iparban is, nemrégiben pedig egy egész repülőgépgyárat foglaltak le az ellenőrök. Persze nem mindig járnak sikerrel: volt olyan eset is, amikor egyszerűen nem találtak kiadó szobát egy balaton-parti településen.
A magyar GDP tízszerese tűnik el évente
A becslések szerint az adóelkerülés uniós szintje meghaladja az évi 1000 milliárd eurót, ami nagyságrendileg tízszerese a magyar GDP-nek. A gazdasági válság miatt egyre nagyobb érdek fűződik az adóbevételek növeléséhez, így most az Unió is egy komplex javaslatcsomaggal állt elő a probléma kezelésére.
Mint azt a Piac & Profit Online is megírta, Algirdas Šemeta az EU adóügyi biztosa a következő lépéseket emelte ki az adócsalás és az adóelkerülés elleni közös uniós politika célkitűzései közül: az adóbűncselekmények minimum büntetési tételeinek uniós egységesítése, az EU-s adóazonosító jel bevezetése, automatikus információcsere, közös adózói karta és erőteljesebb fellépés az adóparadicsomi adótervezéssel szemben.