Továbbra is a középvállalkozások látnak nagyobb esélyt a pályázati források elnyerésére, az ágazatok közül pedig egyértelműen a mezőgazdasági cégek a legoptimistábbak a pályázati források elnyerését illetően – derül ki a kkv-vezetők körében végzett K&H kkv-bizalmi index kutatás adataiból.
Megéri pályázni
A kutatás azt mutatja, hogy az előző negyedévhez képest optimistábbak a pályázati kiírások megítélésében a kis- és középvállalkozások (kkv-k). A bizalmi indexet meghatározó 10 tényező közül az EU-részindex esetében látható a legjelentősebb növekedés, így ez jelenleg 52 ponton áll. Mindez a K&H szakértői szerint annak köszönhető, hogy jelentős pozitív elmozdulás figyelhető meg a cégek számára érdekes pályázati lehetőségeket illetően. Emellett a legutóbbi felmérés során növekedett az egy vállalkozásra eső benyújtott pályázatok aránya is.
Az agrárvállalkozások a legoptimistábbak
Az ágazatok között azonban jelentős eltérések vannak az uniós pályázati rendszerben való részvétel szempontjából. Továbbra is az agrárcégek tartják a legreálisabbnak, hogy uniós támogatáshoz jussanak (62 százalék), de jelentős hangulatjavulás figyelhető meg a szolgáltató cégeknél is. Ez utóbbiak esetében mintegy 11 százalékponttal 49 százalékra nőtt azon cégek aránya, amelyek reálisnak tartják, hogy uniós támogatáshoz jussanak. A kereskedelmi cégek megítélése eközben jelentősen romlott, jelenleg 38 százalékuk tartja reálisnak EU támogatás elnyerését.
Növekvő érdeklődés, mérséklődő források
A 2007-2013-as programozási időszak végéhez közeledve vállalkozók fokozódó érdeklődés és a források szűkebb jelenléte együtt tapasztalható. Jól mutatja ezt az is, hogy az elmúlt időszakban több olyan pályázat is volt, ahol a keretösszeg nagyon hamar kimerült.
Az NFÜ már a kiírás napján felfüggesztett több Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) pályázatot februárban. S, hasonló helyzet alakult ki a héten, amikor a benyújtás első napján annyi pályázat érkezett a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásának támogatása kiírt pályázatra, amely szükségessé tette a kiírás jogszabály szerinti felfüggesztését.
A „hagyományos” pályázatokon túl azonban lehetősége van a vállalkozásoknak arra is, hogy közvetítőkön keresztül jussanak támogatáshoz. Vállalati tanácsadásra például még több mint 2,7 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre. A tanácsadási tevékenység igénybe vehető többek között jog, marketing, munkaügy vagy szervezetfejlesztés területén is.