Egy szinten Budapest és Párizs?

Párizsban és Budapesten is a nettó keresetek 60 százalékát viszi el a bérleti díj – derül ki az ingatlan.com összeállításából. Ha azonban a magyar szurkolóknak kedves francia és magyar városokat vetjük össze, akkor az látszik, hogy Franciaországban a fizetés harmadából kijön egy bérelt lakás, míg a magyar városokban a keresetek több mint felét elviszi az albérlet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

576 ezer forint, azaz 1828 euró – ennyibe kerül jelenleg átlagosan egy 50 négyzetméteres lakás bérleti díja Párizsban, míg Budapesten ugyanez 133 ezer forint. Ez persze jelentős különbség, de ha a nettó fizetésekhez mérjük a bérleti díjat, akkor kiegyenlítettebb lesz a kép. Párizsban ugyanis az átlagos nettó jövedelemnek közel 60 százalékából jön ki egy 50 négyzetméteres lakás havi bérleti díja, a magyar fővárosban pedig a 64 százalékát viszi el a havi nettónak egy ekkora lakás – derül ki az ingatlan.com összeállításából. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, hogy a fizetéshez mért bérleti díjak aránya a két fővárosban hasonló, a vidéki városokban viszont más eredmények születtek.

Ha azonban megvizsgáljuk a magyar meccsek helyszínéül szolgáló városok átlagos bérleti díjait és az ott elérhető nettó kereseteket, már más kép tárul a szemünk elé. Lyonban – átszámítva – 230 ezer forintba kerül egy 50 négyzetméteres lakás egy hónapra, ami az ottani nettó fizetés 31 százaléka. Marseille-ben 184 ezer forintnak megfelelő euróért bérelhető lakás, ami a fizetés 28 százalékát viszi el, Bordeaux-ban pedig Lyonhoz hasonlóan 31 százalékot. Ezzel szemben a vizsgált vidéki magyar városokban rosszabb az arány. Győrben átlagosan a havi nettó fizetés 52 százalékát, Debrecenben 61, Székesfehérváron pedig több mint 56 százalékát kell egy 50 négyzetméteres bérelt lakásra elkölteni. Ez összegszerűen havi 81 és 89 ezer forint között mozog a három városban.

A szakértő azt is hozzátette: a szóban forgó vidéki magyar városok relatív drágasága azzal magyarázható, hogy ezeken a helyeken az átlagosnál nagyobb a kereslet a kiadó lakások iránt. Ennek oka pedig az, hogy felsőoktatási intézményeknek adnak otthont, és ipari, gazdasági szempontból is a fejlettebb városok közé tartoznak.

Ahol annyit kérhet az albérletért, amennyit nem szégyell
Lecsengett a tavalyi őrület a budapesti belváros ingatlanpiacán, most már nem kelnek el „akármennyiért” a lakások. Albérletből, szálláshelyből azonban óriási a hiány: aki most adja ki az ingatlanát, az gyakorlatilag annyit kér, amennyit akar.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo