A 20-39 éves korosztály képviselői inkább hajlamosak a bevallásuk készítése idején hirtelen dönteni arról, melyik civilszervezetnek adják az 1%-ot, míg az idősebbek kevésbé változtatnak kialakult gyakorlatukon és kitartóan, akár éveken át ugyanazt az alapítványt vagy egyesületet részesítik támogatásban. „Meghatározó szerepet játszik a döntésnél a személyes érintettség, azaz, hogy a támogatott civilszervezet tevékenységéből a felajánló közvetlenül profitáljon” - emelte ki az egyik legfontosabb motivációs okot Miha Tamás, a felmérését készítő Human Dialog ügyvezetője.
Információ hiányában nem ajánlják fel
A válaszadók csaknem fele fel tudott idézni civil 1%-os reklámot a tavaly tavaszi időszakból és többségük úgy véli, döntésére hatottak a nonprofitok kampányai. A sikerben kulcskérdés persze a megfelelő médiahasználat, a célcsoport kiválasztása, az időzítés és sokat segít, ha a kreatív is hatásos.
Az adófelajánlással nem élők válaszai szerint a civil 1%-ról rendelkezők közel 60%-os arányán sokat javíthatna az informálás és a figyelemkeltés, melynek következményeként akár jelentősen is növekedhetnének a nonprofit szervezetek szja 1%-ból származó forrásai. Az adóbevallást online kitöltők és a középkorúak eleve hajlamosabbak gondot fordítani a civileknek adható 1%-ról történő rendelkezésre, és még mindig százezres nagyságrendű az érvénytelen felajánlás. Itt olvashat arról, mit szoktak a leggyakrabban elrontani az adóbevallásoknál!
A civil 1% magyar találmány
Az adó bizonyos %-ának felajánlása a civilek javára magyar találmány, de az elmúlt évtizedben a régió számos más országában átvették a módszert. A tapasztalatok összevetéséből kiderül, a lengyel (47%), az olasz (60%) és a szlovák (55%) adófizetők is a magyarokéhoz (50-60%) hasonló arányban élnek a civilek támogatásának ezen eszközével.
A felajánlók táborának bővülése fontos faktor, a szám pedig évről évre emelkedik, 2015-ben lépte át az első alkalommal a 2 millió fős határt. Az 1% értékére a civilek számára egyéb tényezők is hatnak, ilyen például az szja kulcsok csökkentésének a trendje, ami 2017-ben ismét érzékelhetően befolyásolhatja az 1%-os eredmények alakulását – hívja fel a figyelmet az adócsökkentések hatására Miha Tamás.
- Olyan szervezetnek adjon 1 százalékot, melynek ismeri működését, céljaival egyetért, és megfelel a törvényi előírásoknak. A regisztrált szervezetek listáját itt találja!
- Kizárt szervezeteknek semmiképp se adjon! A kizárt szervezetek listáját itt találja!
- Ha nem találkozott még civil szervezettel, mely elnyerte volna bizalmát, akkor keressen egy új szervezetet! Ha eddig nem tette meg, akkor sincs még késő: nézzen utána az interneten! Nézze meg a weboldalát!
- Megtalálta? Kérjen tőle tájékoztatást, hogy mire gyűjtenek, és kérdezze meg, mire költötték az eddigi 1 százalékos bevételüket!
- Válasszon etikus adománygyűjtőt: az atlathatosag.eu weboldalon szereplő szervezetek aláírták az Etikai Kódexet, és vállalták, hogy minél átláthatóbbá teszik a működésüket, többek között a saját weboldalukon is ismertetik, mire gyűjtenek, valamint gazdálkodási és egyéb dokumentumokat is megjelenítenek.
- Kérjen visszajelzést 1 százalékos adományáról: mind a civil szervezeteknek, mind pedig az adományozóknak hasznos, ha információt adhat és kaphat egy-egy cél eléréséről. A civil szervezet nem ismerheti meg az ön adatait, de ön tájékozódhat.
- Ne csak 1 százalékot adjon, hanem adományozzon is, vagy vegyen részt a szervezet munkájában, ismerje meg közelebbről a tevékenységét: önkénteskedjen! Különféle módokon egész évben adományozhat: bankkártyás fizetéssel, telefonon, csekken, átutalással.