A HR-esek többsége már az állásinterjú első három percében véleményt alkot a pályázóról. Ennek egyik fontos összetevője a kézfogás. Az egyesült államokbeli egyetem kutatói 98 hallgató körében végeztek felmérést az állásinterjú sikere, valamint a kézfogás minősége közti összefüggést vizsgálva.
A hallgatók próbainterjúkon vettek részt iowai céges HR-eseknél. A felvételi beszélgetésekre bejöttek a kézfogás technikájában jártas trénerek, akik bemutatkoztak a jelöltnek, kezet fogtak vele, majd távoztak, tehát az interjún nem vettek részt. Az interjúztató személyzeti szakember a szóbeli megmérettetésen keltett benyomást és a hallottakat értékelte, majd összevetette az eredményt a kézfogást elemző tréner tapasztalatával. Azok a pályázók kaptak a HR-estől jobb értékelést, akik a kézfogási próbánál is jobban teljesítettek – írta együttműködő partnerünk, a Monster.hu.
A kutatás vezetője elmondta, a kézfogás az egyik olyan jel, amiből előjönnek a pályázó személyes képességei. Míg az állásra jelentkezők rengeteg technikával készülnek az interjúra, figyelnek az öltözékre, a beszédstílusra, előre gyártott válaszokat adnak a gyakori kérdésekre, addig a kézfogásukra kevésbé ügyelnek, itt gyorsan lehull a lepel.
A nők később kompenzálhatnak
A kutatásból az is kiderült, a kézfogásban erős hallgatók extrovertált személyiségek voltak, jobbak voltak a társas készségekben, a small talk-ban, a szemkontaktusban, összességében jobb benyomást keltettek. Hogy mi számít jó kézfogásnak? Az „egész tenyeres”, határozott, erős, de nem túl feszítő kézfogást érezzük pozitívnak, kis rázással, amely során a tenyér merőleges a földhöz képest.
Felvetődik a kérdés: Az általában gyengébben kezet fogó nők hátrányban vannak állásinterjún? A tapasztalatok szerint a hölgyek gyengébb kézfogásukat más kommunikációs technikákkal képesek ellensúlyozni. Érdemes azonban tanulni a kézrázást. Egy jó női kézfogás ugyanis nagyobb hatást kelt az interjúztatóban, mint egy ugyanolyan erősségű férfi.