Az 1990-es évek elején az internet megjelenése komoly mérföldkő volt a kkv-k digitális fejlődésében Soltész Attila, az Informatika a Társadalomért Egyesület elnöke szerint. Ezt követték azok az alapszintű adminisztrációs szoftverek, amelyek kiváltották a papíralapú adatrögzítést és lehetővé tették a vállalati ügymenet kulcsfontosságú területeinek – számlázás, bérszámfejtés – zárt rendszerbe való integrálását.
Mára véleménye szerint addig jutottunk, hogy megkerülhetetlen tényezője a sikernek, hogy egy cég a termékei, szolgáltatásai életciklusát elektronikusan is le tudja követni. Az üzleti intelligencia rendszerek, amelyek a döntéshozás folyamatait támogatják és optimalizálják, felértékelődnek. Az elmúlt időszakban számos olyan technológia jelent meg a hazai piacon is, ami könnyebbé, gördülékenyebbé teszi a cégek napi működését. Ilyen újdonság az ujjlenyomat-olvasó, a biometrikus azonosítás be- és kiléptetésnél, vagy a szenzortechnológia, ami a gyártóeszközről ad jelentést.
„A kihívás már nem az, hogy hogyan, mivel dolgozzuk fel az elképesztően sok adatot, információt, ami rendelkezésre áll egy cég számára, hanem az, hogy ezt a big data halmazt minél kevesebb emberi beavatkozással megfelelően értelmezni tudjuk. Ki tudjuk nyerni belőle, amire ott és akkor éppen szükségünk van. Ez egy olyan digitális kultúrát feltételez, amihez először szemléletváltásra, majd éveken át tartó kitartó tanulásra van szükség” – állítja Soltész Attila.
Tudni kell reagálni
„Édesapám 15 éve vezette már a síküveg feldolgozással foglalkozó vállalkozását, amikor én is becsatlakoztam mellé. Ő a mai napig szívesebben jegyzi fel határidőnaplóba a megbeszéléseket, de belátta, szükség van az informatikára. Fejlődnek a szoftverek, fejlődik az adatrögzítés és feldolgozás módja. Számomra evidens, hogy valós időben kell látnunk a gyártást, figyelnünk a készleteket, a kereskedelem alakulását, így integrált vállalat- és gyártásirányítási rendszerekkel reagálni tudunk minderre.” – vallja Pásztor Tamás, a Mályi-Glass Kft. gazdasági vezetője.
A mobilitás, a felhő, a Dolgok Internete (IoT), és a big data átírja a cégek jövőjét is. Az adatközpontú világnak köszönhetően gyorsabban, pontosabban és kiterjesztettebben működhetünk. De az adatbiztonság és az adatvédelem kérdését is borzasztóan komolyan kell vennünk. Kiszolgáltatottabbak vagyunk az adatlopásnak, kiberbűnözésnek. Keressük meg sürgősen a szervezési és technológiai válaszokat az adatvédelmi és adatkezelési kihívásokra, amelyek cégünk mindennapi működését fenyegetik.
Készüljünk fel! A Piac & Profit 2017. február 16-i konferenciáján gyakorlati tudást szerezhetünk a legbiztonságosabb, legjobb adatkezelésekről, s adatvédelemről a 2018-tól hatályos uniós adatvédelmi rendelet tükrében.
A mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének fenntartása, a hosszú távú stabilitás és növekedés érdekében az informatikai megoldások tudatos használata is szükséges. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tavaly tavasszal indított Modern Vállalkozások Programja ebben nyújt segítséget. A digitális fejlesztési irányok díjmentes meghatározása mellett tájékoztatást adnak az uniós támogatásokról, melyekből a digitális eszközök vagy szolgáltatás beszerzése finanszírozható.