A tej áfájának csökkentését szorgalmazza a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a két szervezet véleménye szerint ugyanis a piaci anomáliák nagy részét az áfa-csalással érintett termékek forgalomba hozatala okozza. A szervezetek szerint az ágazatban a jelenlegi 27 százalékos áfát 10 százalékosra kellene csökkenteni, hogy fehéredjen a gazdaság. (Nem csak a nagyobb cégek trükköznek az adóval: a kisvállalkozók sem szeretnek számlát adni.)
Véleményük szerint az áfa mérséklése nem csak az áfacsalás visszaszorítására tett jelentős lépés, de a versenyképesség javításának is fontos eszköze lenne a tejágazatban, így hozzájárulna a fogyasztói árak csökkenéséhez is. Egyes ágazatokban a szakmai konszenzus már 30 és 50 százalék közé teszi a feketén forgalomba került termékek nagyságát. A szervezetek közleményükben vállalták, hogy minden rendelkezésükre álló eszközzel segítik, hogy az áfacsökkentés teljes egészében megjelenjen a termékek értékesítési áraiban.
Kérik, hogy amíg az áfacsökkentésre nem kerül sor, addig az érintett hatóságok az elmúlt időszaknál hatékonyabb aktivitással és összehangolt akciókkal lépjenek fel az élelmiszerbiztonsági- és adójogszabályok be nem tartókkal szemben. Továbbá javasolják, hogy a teljes termékpályán való nyomonkövethetőséget és annak ellenőrzését szigorú szabályok biztosítsák, valamint, hogy a nyilvánvalóan áfacsalással érintett termékek forgalmazását határozottan és elrettentő módon szankcionálják.
A szervezetek ezért javasolják az élelmiszerekkel foglalkozó nagykereskedelmi egységek regisztrációját, amely elengedhetetlen a piac tisztulásához. Ennek kivitelezésében a Kamara hajlandó szerepet vállalni. Továbbá szorgalmazzák, hogy a tejtermékek jelölésekor a „Magyar Termék” egyértelműen jelenjen meg a csomagoláson - nyilvánvalóvá téve a vásárló számára, hogy jó minőségű, magyar termelők által előállított tejterméket vásárol.