A helyettes államtitkár meggyőződése, hogy mind a két közteher jól célzott volt, megfelelő célokat szolgál, és így összhangban van a tagállamok adózási önállóságára vonatkozó uniós alapelvvel. Pankucsi Zoltán sajnálatosnak mondta, hogy egy országnak az adózási önállóságát a brüsszeli bürokrácia folyamatosan vitatja és minden eszközzel megpróbálja kétségbe vonni.
Mint azt korábban megírtuk, Brüsszel nyár közepén tiltotta meg a kormánynak a két adókulcs használatát. A bizottság aggálya mindkét esetben az, hogy a meredeken progresszív kulcsokat alkalmazó terhek szelektív előnyt biztosítanak versenytársaikkal szemben azoknak a vállalatoknak, amelyek árbevétele alacsony, és ez tiltott állami támogatásnak minősülhet. Brüsszel emiatt egyúttal a vizsgálat lezárásáig megtiltja a progresszív kulcsok alkalmazását. A Bizottság hasonlóan járt el a tavasz folyamán a reklámadóval, amit azután módosított is a kormány.
Különösen az élelmiszerlánc-felügyeleti díjnál lóg ki a lóláb, amelynek tavaly év végi módosítását lapunknak különadóként jellemezte az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.