Az első közös lakásvásárlást követően a költözés általában akkor merül fel újra, ha a család bővülése miatt a lakott ingatlan már szűknek bizonyul. Ilyenkor a többség abban gondolkodik, hogy arányaiban a kisebb lakásuk is ugyanúgy drágul, mint a nagyobbak. Ám a valóságban a nagyobb lakással nemcsak az alapterület növekszik, hanem az árak is, és nem feltétlenül arányosan.
Fotó: Depositphotos
„A zenga.hu statisztikái szerint a nagyobb lakások négyzetméterára sokszor magasabb, mint a kisebb lakásoké. Ez betudható annak, hogy az ilyen ingatlanok általában jobb elosztásúak, felkapottabb, családbarát környékeken találhatók, amelyek felára beépül az árba” – mondja Lipták Zsuzsa, a zenga.hu ügyvezetője. Jelenleg azonban az is hozzájárul ehhez a tendenciához, hogy a 80-120 négyzetméter alapterületű lakások kínálata korlátozott: fele annyi az ekkora méretű, eladásra kínált lakások száma, mint a kisebbeké, illetve 20 százalékkal kevesebb a tavalyi év hasonló időszakához képest is.
A 13. kerületben van a legtöbb eladó lakás
Budapesten a 80-120 négyzetméteres használt lakások átlagos meghirdetett négyzetméterára jelenleg 1,4 millió forint, a panellakásoké valamivel kevesebb, 1,1 millió forint. A legdrágább kerületek az 5. (2,1 millió Ft/nm), az 1. (1,9 millió Ft/nm) és a 11. (1,7 millió Ft/nm). Ám még mindig vannak olyan kerületek, ahol az eladók egymillió forintos négyzetméterárat határoznak meg ebben a méretkategóriában, ilyen a 10., 19., 20., 23. kerületek. A legtöbb eladásra kínált ingatlan egyébként ebben a méretkategóriában a 13. és a 18. kerületekben található.