Béreljünk, vagy vegyünk?

A bérlet lényegesen olcsóbb és rugalmasabb megoldás, de a saját tulajdon biztonságosabb, mert nem veszíthetjük el egyik napról a másikra a telephelyünket. Másrészről a tőkénk jobb helyen lenne a főtevékenységünkbe fektetve.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ne hamarkodjuk el a döntést

Sok vállalkozásnak döntenie kell előbb utóbb, hogy bérelni akarja a székhelyét, vagy inkább saját tulajdonú ingatlanba költözik. Együttműködő partnerünk, a Reconcept blog ennek a kérdésnek járt utána legfrissebb bejegyzésében. Általában racionálisabban hangzanak a bérlet mellett szóló érvek, amelyek aduásza jellemzően az, hogy a tőkét a főtevékenységbe kell fektetni, nem pedig nagy értékű ingatlanokban lekötni. Ezzel szemben a tulajdonhoz való ragaszkodást két fő okkal szokták magyarázni: egyrészt azzal, hogy nem mindig van a piacon olyan bérbe vehető ingatlan, amilyen a vállalkozásnak kell, másrészt a bérlet komoly kockázatokkal járna: például a bérlet lejártával elveszítjük a fontos telephelyet, vagy a bérbeadónk egyszer csak valamelyik nagy versenytársunk érdekkörébe kerül.

(Ezt is fontos mérlegelni, ha vállalkozást indítunk. Hogy még mit, azt itt megtudhatja!)

Ezek a kockázatok sok esetben eltúlzottan jelennek meg, és gyakran csak a Magyarországon szokásos szemlélet érvényesül, mely szerint az ingatlan kizárólag saját tulajdonban az igazi, és megpróbálják ezt racionálisnak hangzó érvekkel alátámasztani. Nem vitatjuk azonban, hogy az érvek között mindig lehetnek érvényesek és az adott helyzetben meglehetősen erősek is. Lehet szó egy valóban speciális ingatlanigényről, egy nagyon fejletlen helyi piacról, egy különleges versenyszituációról vagy akár a különböző eszközpiacokon fennálló kockázat-hozam viszonyok sajátos alakulásáról – ezek közül egy is elég lehet, hogy a tulajdont ítéljük az egyetlen elfogadható megoldásnak.

A bérlet és a tulajdon közötti döntésre tehát nincs általános recept. Álljon itt most két olyan érv, amelyeket megfontolandónak ítélünk – az igazságosság jegyében mindkét megoldás mellett egy-egy:

Székhely: hol és milyen legyen?
Piacok, erőforrások, logisztika, HR, arculat – számos szempontot figyelembe kell venni a vállalati székhellyel, üzemmel vagy irodával kapcsolatos döntések során. Ezeket a szempontokat tekintette át a Reconcept blog.
Aki ingatlant vásárol, az kiteszi magát az ingatlanpiac ciklusainak, még ha ez nem is tudatosul benne. Főleg akkor van szükség különös körültekintésre, ha ezek jó eséllyel egybeesnek a főtevékenység ciklusaival. Konkrét példánk is van a nem túl távoli múltból: egy teherfuvarozáshoz kapcsolódó eszközök kereskedelmével foglalkozó hazai vállalkozás a kétezres években jelentősen bővítette tevékenységét, amelyhez nagyobb ingatlanra volt szüksége. Ezt devizában denominált bankhitel segítségével és további növekedés feltételezésével valósította meg; vagyis jó nagy ingatlant vásárolt és alaposan eladósodott miatta.

Jó irodát akar bérelni? Itt olvashat jó tanácsokat a választáshoz!

Amikor 2008-ban a válság elérte a magyar piacot, a főtevékenység egy-két év alatt a töredékére esett vissza, miközben a pár éve vásárolt ingatlan is leértékelődött. A vállalkozó azzal szembesült, hogy pont akkor nem tudja felszabadítani a lekötött tőkéjét, amikor az adósság már a vállalkozás létét fenyegeti, nem tudja rugalmasan a szűkebb tevékenységhez igazítani a használt ingatlan méretét, illetve nem látja a hasznát a gyenge piac miatt egyébként csökkenő bérleti díjaknak sem. Bérlőként ugyanezekhez a viszonyokhoz sokkal hatékonyabban tudott volna alkalmazkodni, így kockázatai nemhogy súlyosabbak, hanem jóval egyszerűbben kezelhetőek lettek volna.

A jelenlegi helyzet azonban gyökeresen eltér a válság előtti állapottól: azt látjuk, hogy az ingatlanpiac továbbra is pang, aki most vásárol ingatlant, az rendkívül olcsón juthat hozzá. Annyira olcsón, hogy az ár gyakran a válság előtti érték (vagy akár az előállítási költség) töredékét teszi ki. Mindehhez egy olyan forrás is megjelent a piacon, amely korábban elképzelhetetlen áron kínál finanszírozást, méghozzá forint-alapon: az MNB Növekedési Hitelprogramja (NHP). Ez a két tény együtt olyan feltételeket teremt, amelyek mellett igen könnyű arra a konklúzióra jutni, hogy ma egy NHP-hitelből vásárolt székhely vagy telephely az ideális megoldás – feltéve, hogy kellő bizonyossággal meg tudjuk ítélni vállalkozásunk 5–10 éves időtávon várható teljesítményét.

Milliárdokat fizetnek ki feleslegesen a vállalkozások
Elsősorban az információhiány, másrészt az előítéletek, harmadrészt pedig csak lustaság vagy időhiány az oka, hogy nem lépik meg a vállalkozások azokat a praktikus költségcsökkentési lépéseket, amelyekkel kis tételekben, de összességében jelentős mértékben tudnák javítani napi kiadásaik mérlegét.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo