A nők visszavezetése a munkaerőpiacra az egész gazdaság és társadalom szempontjából fontos kérdés. Az Európai Unióban a nők munkaerő-piaci részvétele nem növekedett számottevő mértékben 2006 óta, foglalkoztatási arányuk pedig még mindig alacsonyabb, mint a többi fejlett országban az Unió jelentései szerint. Pedig nem igaz már az a régi összefüggés, hogy a termelékenység növekedéséhez a nőknek ki kellene lépnie a munkaerőpiacról - mondta el a Három királyfi három királylány mozgalom konfrenciáján Spéder Zsolt demográfus, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatója. Az összefüggés a nyolcvanas évek óta éppenséggel megfordult: ma azokban az országokban magasabb a termelékenység, ahol a nők nagyobb arányban lépnek be a munkaerőpiacra.
Ennek nyilván van anyagi alapja is, hiszen a kereset a családalapítás feltétele, az alacsony bérszínvonal pedig szükségessé teszi a kétkeresős családmodellt. Ráadásul a GYED előfeltétele is a foglalkoztatotti jogviszony – mondta a kutató. De nem csak financiális, hanem humán erőforrás szempontú logikában is érthető: ha a hosszú iskolázás után a humán tőkét nem hasznosítjuk, olyan erodálódás következik be, ami a családra is hosszú távon negatív következményekkel jár.
A munka és magánélet egyensúlyának témájával pillanatnyilag éppen az Európai Unió is foglalkozik vele egy nyilvános konzultáció keretében, amelyhez bárki csatlakozhat. Egyelőre azonban még a probléma megfogalmazása, a címadás is kérdéseket vet fel – mondta el a Három királyfi három királylány mozgalom konfrenciáján Joó Kinga, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnökhelyettese. Az angol elnevezésben nem szerepel a család szó, helyette „work-life balance”, vagyis munka és magánélet egyensúlya kifejezést használják. A magyar fordításban megőrizték a család és munka összeegyeztetését, mivel véleményük szerint a szóhasználat is nagyon fontos ebben a témában.
Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a család fogalmát ne csak a kisgyermekes szülőkre értsük. Nem csak gyerekekről kell gondoskodni, erről pedig kevés szó esik! Lehetnek idős szülők, házastárs ellátása is feladat lehet, ami szintén a munka és magánélet összeegyeztetésének problémakörébe tartozik. Ráadásul az ilyen élethelyzetekre a gyerekekkel kapcsolatos kedvezmények nem érvényesek. Európa fejlettebb felén a gyerek mellett munkát vállalni már nem akkora gond, mint ez. A fórumokon sem a kisgyermekesek panaszkodnak leginkább, hanem az az un. szendvics generáció, akinek idős szüleiről és felnőtt gyerekeiről is gondoskodnia kell – hangsúlyozta Joó Kinga.
De érdemes a magánéletet a családon túl is figyelembe venni. A távmunka lehetősége nem csak a családosoknak segít, hanem annak is, akihez munkaidőben jönne a vízvezeték-szerelő. Az erőfeszítések eredménye pedig kisebb fluktuáció és elkötelezett, lojális munkavállalók.
A megoldás érdekében gyakran a munkaadókra néz a társadalom, tőlük várjuk a megoldást, azt gondoljuk, csak tőlük függ. Az alapfeltételeket természetesen nekik kell megteremteni, de a munkavállalónak tudnia kell megfelelően élnie vele – hangsúlyozta az előadó. Emellett szükség van a külső támogató körülményekre is, például olyan óvodai rendszerre, ahol adott esetben a beteg gyereket is fogadják.
Az ilyen szempontból jól működő országokban számos különféle megoldás létezik, de általános, hogy egy évnél hosszabb ideig nem maradnak otthon a nők a gyerekekkel. Nagy Britanniában például szinte nincs családpolitika, de a magasabb jövedelműek megfizetik a bébiszittereket. Ezzel szemben például Hollandiában átfogó program van a részmunkaidős foglalkoztatásra. Svédországban viszont egy évig otthon maradnak, utána viszont minden gyerek bölcsödébe jár.
Egyedül nem megy
Itthon egy európai szinten is nagyvonalú családtámogatási rendszer van, ami azonban nem jól kerül felhasználásra – mondta a konferencián Léder László pszichológus, szervezetfejlesztő.
Hiába állnak ugyanis rendelkezésre a „kemény” feltételek, ha a „puha” dolgokban nem következik be változás. Magyarország minden jó szándék ellenére még mindig a „túlélő”, más szóval zárt gondolkodású társadalmak közé tartozik. Az ilyen országokra – így hazánkra – jellemző a munkaerőpiaci kiszolgáltatottság, az alacsony munkabérek, az, hogy a szervezetek túlterheltek és túlvállalják magukat.
Továbbra is jellemző a hagyományos gondolkodás, ami a nő szerepét az otthon fenntartásában látja – kutatások szerint még Oroszországot is lehagyjuk tradicionális gondolkodásban. Ugyanakkor a nagycsaládok eltűnésével a korábbi minta már nem fenntartható. Nem normális, hogy egy nő egyedül marad otthon a gyerekkel. Ilyen soha nem volt, irreális elvárás. Ahhoz, hogy ebben a helyzetben is minden fél ki tudjon teljesedni, ahhoz gondolkodásváltásra van szükség.
Ameddig a munkahelyeken az asztalnál töltött órák számával mérik a teljesítményt, addig nem lesz változás – véli a szakember, aki Svájcban találkozott olyan esettel, ahol a munkáltató azt nehezményezte, hogy a magyar kolléga 5 óra után még e-mailt küldött, vagyis munkaidő után is dolgozott. Itthon ezzel szemben szinte elvárás a túlmunka. Pedig ettől férfiak is szenvednek, nem csak a nők. A coaching folyamatban az un. kemény férfiak nagy része első sorban arról a feszültségről beszél, amit az jelent neki, hogy nem tud a családjával lenni.
Gond ugyanakkor az itthon elmaradott rekreációs kultúra is. A magyarok többségének nincs hobbija, sokan valószínűleg nem tudnának mit csinálni otthon, ha tényleg ötkor felállnának az irodai asztaltól.
Mit tehetünk?
A munkáltató motiválása az elsődleges –véli a szakember. Ha a munkaadó számára versenyhátrányt jelent a rugalmatlanság, azonnal változtatni fog. Emellett azonban szükség lenne egyéni ösztönző rendszerekre – mint a skandináv apasági szabadság, megfelelő segítő intézményekre – hogy ne a szülőnek kelljen otthon, este leckét csinálni a gyerekkel.
Ami azonban tényleg sokat számít, az a soft tényezők, például a vezetői szemlélet fejlesztése. Ami csak egyéni döntésen múlik.
Olyan apróságokkal is sokat lehet elérni, hogy nem késő délutánra tesznek egy megbeszélést, amin a kisgyerekes szülők már csak feszengve tudnak ott lenni. De a munkáltató megközelítése minden megszólalásában és döntésében meghatároz. Hiába van elvileg home office lehetőség, ha nem kap bónuszt év végén az, aki kihasználja.