1. Alacsonyabb áfakulcs szolgáltatásoknál
Az uniós szabályoknak megfelelően változott január elsejétől a nem adóalanyoknak nyújtott szolgáltatások, mint a telekommunikációs; a rádiós és audiovizuális valamint az elektronikus úton nyújtott szolgáltatások, teljesítési helye ezen nem adóalanyok letelepedettségének tagállama lesz (a korábbi szabályok alapján a szolgáltató székhelye szerinti tagállam helyett). Ez a gyakorlatban akár azt is jelentheti, hogy a magyar szolgáltatók alacsonyabb áfakulccsal nyújthatják szolgáltatásaikat más tagállambeli magánszemély ügyfeleiknek. A változás kihívást jelent majd a cégeknek és a NAV-nak is.
2. Bővült a fordított adózás alá eső ügyletek köre
Belföldi fordított adózás alá eső ügyletek közé sorolandóak az építési munkához kapcsolódó munkaerő-kölcsönzési, illetve személyzet rendelkezésre bocsátására irányuló szolgáltatások, valamint iskolaszövetkezet szolgáltatásának igénybevétele akkor is, ha nem építési hatósági engedélyköteles tevékenységhez tartoznak.
3. Új áfamentes szolgáltatás
Áfamentes lett a biztosítástechnikai tartalékok fedezetét képező eszközök portfólió-kezelése, azonban egyes pénzügyi eszközökkel (pl. tagsági és hitelezési jogviszonyt megtestesítő értékpapírokkal) kapcsolatos portfólió-kezelés áfaköteles szolgáltatásnak minősül.
4. Alacsonyabb áfakulcs egyes termékeknél
Csökkentett, vagyis 5 százalékos áfakulcs vonatkozik egyes nagy testű állatok (például juh, kecske, szarvasmarha) élő és feldolgozott formában történő értékesítése. A változások oka az áfacsalásokkal gyakrabban érintett szektorok további fehérítése.
5. Kötelező vevői adószám-feltüntetés
Kétmillió forintról egymillióra csökken a belföldi összesítő jelentés értékhatára, és az adóalany választása alapján a csökkentett értékhatár alatti ügyleteit is jelentheti az adóhatóság felé (tehát az összes ügyletét, értékre tekintet nélkül). Ennek megfelelően az 1 millió forint áfaösszeget elérő kimenő számlákon továbbá a vevő adószámát is kötelezően fel kell majd tüntetni.
6. Előlegnek számít a vagyoni előny
Előlegnek minősül a teljesítés előtt, ám nem pénzben vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszköz formájában juttatott vagyoni előny is, aminek elsősorban a csereügyleteknél lesz jelentősége.
7. Változik az időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontja
a. Elsőként a könyvviteli, könyvvizsgálati és adó-tanácsadási szolgáltatások esetében az új szabályokat az olyan 2015. június 30-át követően kezdődő időszakokra kell először alkalmazni, amelyek esetén a fizetés esedékessége is 2015. június 30. utánra esik.
b. A többi időszakos elszámolású ügylet esetén az olyan 2015. december 31-ét követően kezdődő időszakokra kell először alkalmazni, amelyek esetén a fizetés esedékessége is 2015. december 31. utánra esik. Az új szabályok szerint az időszakos elszámolású ügyletek esetén a teljesítési időpont főszabályként az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napja lesz.