Míg Romániában például az átlagfizetésnek mindössze 1 százalékát teszi ki a helyi mobilinternet átlagos ára, ez Magyarországon már nem kevesebb, mint 6,8 százalék. Gyakorlatilag nem csak szomszédainknál, de valamennyi uniós országnál rosszabbul állunk e tekintetben. Magyarországon egyébként nemcsak a mobilinternet, hanem a vezetékes hozzáférés is méregdrága.
A sor végén kullogva
A 2012-es adatok szerint a mobilinternet penetrációja az aktív előfizetések alapján mindössze 19 százalék. Ez az egyik legfontosabb tényező, hiszen ha kevesebben használják a hálózatot, a szolgáltatóknak is többet kell elkérniük már csak azért is, hogy az infrastruktúrát fenn tudják tartani. Nem csak a fizikai rendszerfenntartásról van itt szó, a magas hazai mobilnetárakban megjelennek a kirívóan magas telekommunikációs szektort terhelő adók is. Ezek mindent beleértve közel 60 százalékát teszik ki az előfizetők által lerótt díjaknak – mondta el az internetet.hu távközlési összehasonlító portál szakértője, Solt Ádám.
Bár az ügyfelek kis száma ösztönözhetné arra a szolgáltatókat, hogy jobban versengjenek, ez valójában nem érné meg nekik – a hazai piac stabilan kiegyensúlyozott viszonyai között, ahol nincs független kihívó a három nagy szolgáltatóval szemben, nincs olyan mértékű harc, ami az ügyfelek számára kifejezetten kedvezően befolyásolná az árakat. A nagyok inkább mesterségesen magasabban tartják az árat, hiszen nem kell attól tartaniuk, hogy bárhová elszivárognának az ügyfelek. Egyébként Magyarországon kevesen használják a mobinternetet, elsősorban azért, mert drágának találják a tarifákat.)
A növekedést is visszafogja
Szeptemberben Neelie Kroes, az EU digitális ügyekért felelős biztosa prezentálta nagyszabású tervezetét az Európai Bizottságnak, amelyet az meg is szavazott. A tervezet célja, hogy elősegítse az európai távközlési piac egységesítését, ezzel együtt az árak csökkentését is. Amennyiben az Európai Parlament is elfogadja a javaslatcsomagot, ez elősegítheti a mobilinternet árának csökkenését is, bár közvetlenül egyelőre nincsen rá hatással.
A változás szele?
Szintén kedvező hatással lehet viszont az árakra, hogy a szolgáltatók frekvenciaszerződéseit nemrég hosszú távra meghosszabbította a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. A szolgáltatók ezzel egyrészt kevesebbet kell, hogy kifizessenek a frekvenciák használatáért, valamint hosszú távú beruházások is indulhatnak a szektorban, így egyszerre van esély a szolgáltatás minőségének javulására és az árak csökkenésére is.
Kérdéses egyelőre, hogy a digitális átállással felszabaduló 800 MHz-es frekvenciasávnak ki lesz a gazdája – megjelenhet a piacon akár egy negyedik szereplő is, ami végre élénkíthetné a versenyt, ezzel szorítva lejjebb a tarifákat.