A statisztikai megközelítés helyett közel teljes mintákon lehet immár vizsgálatot végezni a big datának köszönhetően: akármennyi és akármilyen típusú adatot elemezhetünk, és kereshetünk kapcsolatot közöttük. (A big data teljesen megváltoztatja a világunkat.) Az üzleti analitika ma hihetetlen tempóban fejlődik, érezhető egy komoly felívelés ezen a területen, hiszen ma már nincs olyan szegmense a világnak a mezőgazdaságtól az iparon át a különböző szolgáltatásokig, a népegészségügyi, klinikai gyógyászat és biztonsági kérdésekig vagy az alapkutatásig, ahol ne lehetne – sőt kellene – alkalmazni ezeket a fejlett analitikai módszereket. Ezért fontos a legfontosabb trendeket bemutatni – írta együttműködő partnerünk, a bitport.hu.
A hét legfontosabb trend az üzleti analitikában:
1. A felhasználók hardvert és szoftvert integráló megoldásokat keresnek BI-feladatokra. A kutatók szerint minden jel arra mutat, hogy a felhasználóknak tetszik az integrált megközelítés, hiszen a fejlett analitikai eszközök használatát nagyban segítheti a feladatra optimalizált hardver.
2. A szállítók iparágakra szabott megoldásokat kínálnak. A felhasználók egyre inkább azokat a megoldásokat keresik, melyek speciális iparági igényeiket, illetve azon belül a célfeladatokat: ügyfélszolgálat hatékonyságának javítását, ügyfelek lemorzsolódásának csökkentését, csalásmegelőzést stb.
4. A valós idejű adatfolyamok és a „dolgok internetének” hajtóereje. Ahogy egyre több eszköz csatlakozik az internetre, úgy nő az igény az ebből származó adatok valós idejű elemzésére. Ez ugyanis növeli a szervezet agilitását, legyen szó bármilyen iparágról: az energiakereskedelemben (smart metering) például rövid távú személyre szabott ajánlatokat lehet kínálni, a gyártásban pedig nagyban növelheti a gyártási folyamat biztonságát azáltal, hogy a karbantartás mindig ott és akkor történik meg, ahol és amikor arra szükség van. (A dolgok internetével kapcsolatban további részleteket itt olvashat!)
5. A big data elemzések a teljes döntéshozatali folyamat részévé válnak. Korábban az adatelemzéssel foglalkozó részleg kiváltsága volt, hogy hozzáférjen az adatforrások széles köréhez, és azokat elemzésnek vesse alá. Ma azonban már a menedzsment legszélesebb körének van szüksége arra, hogy gyorsan lefuttasson elemzéseket a napi munkája során: az értékesítés, az üzemeltetés, a pénzügy, a HR stb. egyaránt sokkal hatékonyabban képes működni akkor, ha a folyamataiba tudja integrálni az analitikát.
6. Az adatelemzés (is) a felhőbe költözik. Az analitikai eszközök drágák, erőforrás-igényesek. Egy ilyen jellegű beruházást csak a nagyvállalatok engedhetnek meg maguknak. A kisebb szervezeteknek ugyanezt a lehetőséget nyújtja a felhő. Így az analitika bárki számára elérhető használatarányos díj ellenében.
7. Az analitikai modellek adatbázisba helyezése. A fejlett üzleti elemzések egyik legnagyobb kihívása, hogy az egyre nagyobb adathalmazok esetében hogyan lehet biztosítani az adatok minőségét (data governance), a gyors feldolgozást és az adatok biztonságát. Az adatbetöltéssel (ETL – extract, transform and load) összefüggő problémák egyik hatékony kezelése, ha az adatelemzési modelleket magában az adatbázisban lehet alkalmazni, és nem kell átmozgatni az adatokat egy elemző környezetbe. Ez nemcsak a feldogozás sebességét, hanem a biztonságot is nagyban növeli, hiszen az adatok sohasem hagyják el az adatbázist.
További érdekességek és trendek itt olvashatók!