Gépek egymás között

Képzeljük el, hogy a kukás csak akkor érkezik, amikor a konténer jelzi a központnak, hogy megtelt, vagy hogy autónk automatikusan riasztja a hatóságokat, ha közúti baleset ért bennünket. Néhány év múlva teljesen természetes lesz, hogy gépjárművek, háztartási készülékek, egészségügyi mérőműszerek és szolgáltatói intézmények online kapcsolatban állnak egymással. A gépek közötti kommunikáció, az M2M sok helyen már ma is működő megoldás, amely megkönnyíti a hétköznapokat, hatékonyabbá teszi a vállalkozásokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hamarosan a mérőórákat sem kell leolvasni – Kép: PP-archív

A Földön hétmilliárd ember él, de már most kétszázmilliárd gép vesz bennünket körül, tíz éven belül pedig ezek többsége képes lesz kapcsolódni egymáshoz. A gépek közötti (M2M) kommunikációban rejlő lehetőségek határtalanok: bármilyen eszközön, bármely üzleti szektorban, a világon bárhol létrejöhet a távoli kapcsolat egy eszköz és egy központ vagy két gép között. Mindössze egy beépített SIM kártya kell ahhoz, hogy az eszköz az internetre csatlakoztatva bárhonnan adatot továbbítson vagy fogadjon. A távolról kommunikáló gépek jelezhetik a hőmérsékletet, a földrajzi elhelyezkedést, a fogyasztást, a szívverést, a stressz- vagy a vércukorszintet, a sebességet, a magasságot vagy éppen a gyorsulást, és még hosszasan sorolhatnánk, hogy mi mindent.

Versenyelőnyt hozó új üzleti lehetőségek

Az M2M kommunikáció a telekommunikációs iparágnak az a szelete, amely egyértelműen beláthatatlan fejlődés előtt áll. Világszinten 2020-ra akár tizenötmilliárd intelligens eszköz kerülhet használatba a szakértők várakozásai szerint, ami – ha a tendencia nem változik – mintegy 280 milliárd eurós piacot képvisel majd. (A gépek közti adatforgalom néhány év múlva meghaladja majd az emberek közti kommunikáció mennyiségét.)

Üzleti szempontból az M2M technológia hatékonyabbá teszi a vállalatok működését, és hozzájárul a költségek csökkentéséhez. Egy liftkarbantartó cég például megspórolhatja a költséges helyszíni kiszállásokat, ha a rendszert M2M megoldással felügyeli. Meghibásodás esetén ugyanis automatikus jelzést kap arról, hogy mi a probléma, és a szerelő a szükséges alkatrészekkel felszerelve érkezhet a helyszínre. Az innovatív kommunikációs megoldás terjedésének ugyancsak jelentős ösztönzője, hogy új, bevételnövelő üzleti lehetőségeket teremt. Az M2M megoldásokkal a vállalatok kiszélesíthetik működési területüket, környezettudatosabbá válhatnak, és közelebb kerülhetnek a végfelhasználókhoz. Vegyünk egy légkondicionáló-berendezéseket gyártó vállalatot, amelynek termékei a világ számos piacán elérhetők. Az M2M felbukkanása előtt kizárólag másodkézből kapott jelentős időcsúszással információt a készülékek esetleges hibáiról, a javításokat így nehéz volt beépíteni a gyártási folyamatokba, és az esetleges igényekre sem tudott gyorsan reagálni. Az intelligens monitorozásra és visszajelzésre képes M2M megoldással ellátott termékek azonban valós idejű direkt információt adnak a készülék működéséről. (Ez óriási lehetőséget jelent a kkv-szektornak.)

A növekedés hajtómotorja az M2M platform fejlődése, az alkalmazások bővülése, az eszközök árának csökkenése, valamint az ebbe az irányba ható szabályozások megjelenése, mint például Amerikában az Obama-care néven elhíresült egészségügyi törvény, az Európai Unió tervezett eCall vészhívó rendszere és az okos mérőkre vonatkozó energiahatékonysági direktíva. A fenntartható növekedési stratégia értelmében pedig 2020-ra húsz százalékkal csökkenteni kell a CO2-kibocsátást és az energiafogyasztást, és húsz százalékkal növelni a megújuló energiák arányát, amiben az okos eszközöknek szintén kihagyhatatlanul fontos szerepük van.

Mi is az az M2M?
A machine-to-machine vagy röviden M2M technológia során a gépek közvetlenül, emberi beavatkozás nélkül kommunikálnak. A végberendezések többnyire nem mobiltelefonok, hanem a mindenkori felhasználási célra kialakított hardverek. Az M2M számos iparágban és rengeteg üzleti megoldásban használható nemzeti és nemzetközi szinten. A telekommunikációs szolgáltatók is jelentősen hozzájárulhatnak a megoldás gyors és széles körű elterjedéséhez.
Beszélő kuka és hálózatba kapcsolt autó

Az M2M megoldások már ma is számtalan területen teszik kényelmesebbé, biztonságosabbá és költséghatékonyabbá az életet. Távolról felügyelhetjük például az ipari vagy akár a háztartási eszközöket, követhetjük a vagyontárgyak helyzetét, menedzselhetjük a céges gépjárműflottát, leolvashatjuk távolról a vízóra állását. De léteznek olyan egészségügyi műszerek is, amelyek rendszeres időközönként értesítik az orvost a beteg állapotáról anélkül, hogy személyesen találkoznának. A megoldás a szív- és érrendszeri megbetegedésektől a rehabilitáción át számos területen segíthet az egészségügyi ellátásban, az időskorúak gondozásában vagy bárhol, ahol 24 órás ellenőrzésre, folyamatos mérésre van szükség.

A járműiparban is mind több a távoli kommunikációs megoldás, amelyek európai bevezetését a tervezett eCall segélyhívó rendszer is elősegíti. Egy telekommunikációs cég például több autógyártóval is együttműködési megállapodást kötött, amely értelmében az európai piacra kerülő járművekben a  SIM kártya teremti meg a mobilinternet-kapcsolatot menet közben. A hálózatra kapcsolt autók így automatikusan riasztani tudják majd a hatóságokat baleset esetén.

Jövőre több mobil lesz, mint ember
2015-ben a mobil előfizetések száma meghaladja a Föld lakosainak számát, de közeleg a gépek internetének kora is.
A kuka is képes lesz a kommunikációra

De akár a szemeteskukákba is építhető olyan egység, amely távolról kommunikál a szolgáltatóval, és jelzi, ha a konténer megtelt, és üríteni kell. Ezzel akár nagyobb területek szemétgyűjtése is optimalizálható. Hollandiában a Vodafone M2M megoldásával valósul meg az úgynevezett okos hulladékkezelési eljárás, amely révén a helyi önkormányzatok költséget takarítanak meg, és jelentős lépést tesznek a fenntartható fejlődés irányába is. Bizonyos lakóövezetekben lévő hulladékgyűjtő pontok képesek üzenetet küldeni, ha a konténerek megteltek, vagy ha azokat nem csukták le megfelelően. Az alkalmazás segítségével pontosan követhető, hogy ki milyen arányban veszi igénybe a szolgáltatást, így mindenki pont annyit fizet, amennyit használ, ráadásul megszűnik a kukák felesleges ürítése is. A hatékonyabb hulladékbegyűjtésnek köszönhetően 18 százalékkal csökkent a szén-dioxid-kibocsátás; pénzre fordítva: a helyhatóság körülbelül 92 ezer 35 eurót spórolt azáltal, hogy kevesebb teherautót vásárolt, és a járművek fenntartási költsége (üzemanyag, karbantartás) is csökkent.

Magyarországon is találkozhatunk már az M2M technológiával, több budapesti taxitársaság is így felelt meg az önkormányzati rendelet egyes pontjainak. Az M2M adatkapcsolat lehetővé teszi a GPS alapon történő csendes címkiosztást, ami – a pontosabb szolgáltatás mellett – a megrendelő adatait is védi: az utas neve, címe és extraigénye csak a kijelölt sofőr számára elérhető. Továbbá M2M SIM alapozza meg a kommunikációt a bankkártyás fizetésre alkalmas POS terminálokban is.

A cikk a Vodafone támogatásával készült.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo