Az Unió tagállamai még 2010 májusában közösen állapodtak meg arról, hogy felszabadítják a 800 MHz-es frekvenciasávot. Ezzel a lépéssel megnyílik az út a legújabb szélessávú technológiák, így a 4G bevezetése előtt. A Bizottság becslései szerint amennyiben ez sikerül, az akár 44 milliárd euróval is erősítheti a kontinens gazdaságát.
Sokan csúsznak
A jelek szerint azonban nem minden alakul a tervek szerint. „Az eredeti határidő 2013. január 1-je volt, jelenleg azonban még mindig csak 11 tagállamban történt meg a jogszabályok végrehajtása. A lemaradók között ott van hazánk is, bár annyi pozitívumot azért elkönyvelhetünk, hogy Magyarország számára a Bizottság engedélyezte a végrehajtás elhalasztását. Nálunk egyébként a felszabadítás 2013 végéig esedékes jelen állás szerint,” - mondta Solt Ádám az internetet.hu távközlési csomag összehasonlító portál szakértője.
Nem hazánk az egyetlen, amely kérelmezte a felszabadítás elhalasztását, vannak azonban, akik nem kaptak erre engedélyt. Míg többek között Litvánia, Finnország és Lengyelország esetében is rábólintottak arra, hogy az országok csak később hajtsák végre a jogszabályt, Szlovákia, Ausztria, Spanyolország és Románia esetében nem voltak ilyen elnézőek. A Bizottság azzal indokolta a kérelmek megtagadását, hogy ezen országoknál nem álltak vagy állnak fenn olyan kivételes körülmények, amelyek akadályoznák a frekvenciasáv felszabadítását. (Egyébként Magyarországon kevesen használják a mobinternetet, elsősorban azért, mert drágának találják a tarifákat.)
Vannak olyan országok is, ahol további kiértékelést ítéltek szükségesnek, ezek Görögország, Lettország és Csehország. Különleges eset még Bulgária, amely a jelek szerint egyáltalán nem kívánja végrehajtani a frekvenciasáv felszabadítását, azt ugyanis az országban katonai célokra használják. A sáv egy részét egyébként a görögöknél is a katonaság használja.
Miért éppen 800 MHz?
A 790–862 MHz-es frekvenciasáv az analógról a digitális földfelszíni sugárzásra történő átállás következtében szabadul fel és válik kihasználható lehetőséggé. Nagy előnye, hogy szinte bárhol elérhető, akár a félreeső, kevéssé beépített, vidéki területeken is. Így olyan helyekre viheti el a villámgyors mobilinternetet, ahol eddig még gyors vezetékes internet sem igazán volt elérhető - jegyezte meg az internetet.hu szakértője.
Gazdasági károkat okoz a késedelem
A Bizottság érthető módon nem örül annak, hogy a tagállamok többsége esetében problémás a sáv felszabadítása, hiszen álláspontjuk szerint ez komoly károkat okoz az európai gazdaságnak. Megdöbbentő, hogy jelenleg Afrikában is nagyobb a 4G lefedettség, mint Európában. Neelie Kroes, az Európai Bizottság alelnöke kijelentette, hogy további engedményekre már egyáltalán nem hajlandóak, ezekre a halasztási kérelmekre is csak azért voltak hajlandóak igent mondani, mert azokat komoly gyakorlati megfontolások indokolták.
A késedelem akadályozza többek között a hagyományos mobiltelefonok működését is, számos mobilgyártó ugyanis – többek között az Apple – az Európában történő használathoz szükséges chipeket be sem építi készülékeibe, mivel a frekvenciasáv nem elérhető minden tagállamban - figyelmeztetett az internetet.hu szakértője.