Egyhamar nem lesz gyors mobilinternetünk

Az egész Unió területén hátráltatja a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatások bevezetését és működtetését a 800 MHz-es frekvenciasáv felszabadítása, amely a digitális átállás részét képezi. Sajnos ez a tagállamok mintegy felének esetében továbbra sem történt meg.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Várnunk kell a 4G-re - kép: Pixabay

Az Unió tagállamai még 2010 májusában közösen állapodtak meg arról, hogy felszabadítják a 800 MHz-es frekvenciasávot. Ezzel a lépéssel megnyílik az út a legújabb szélessávú technológiák, így a 4G bevezetése előtt. A Bizottság becslései szerint amennyiben ez sikerül, az akár 44 milliárd euróval is erősítheti a kontinens gazdaságát.

Sokan csúsznak

A jelek szerint azonban nem minden alakul a tervek szerint. „Az eredeti határidő 2013. január 1-je volt, jelenleg azonban még mindig csak 11 tagállamban történt meg a jogszabályok végrehajtása. A lemaradók között ott van hazánk is, bár annyi pozitívumot azért elkönyvelhetünk, hogy Magyarország számára a Bizottság engedélyezte a végrehajtás elhalasztását. Nálunk egyébként a felszabadítás 2013 végéig esedékes jelen állás szerint,” - mondta Solt Ádám az internetet.hu távközlési csomag összehasonlító portál szakértője.

Nem hazánk az egyetlen, amely kérelmezte a felszabadítás elhalasztását, vannak azonban, akik nem kaptak erre engedélyt. Míg többek között Litvánia, Finnország és Lengyelország esetében is rábólintottak arra, hogy az országok csak később hajtsák végre a jogszabályt, Szlovákia, Ausztria, Spanyolország és Románia esetében nem voltak ilyen elnézőek. A Bizottság azzal indokolta a kérelmek megtagadását, hogy ezen országoknál nem álltak vagy állnak fenn olyan kivételes körülmények, amelyek akadályoznák a frekvenciasáv felszabadítását. (Egyébként Magyarországon kevesen használják a mobinternetet, elsősorban azért, mert drágának találják a tarifákat.)

Vannak olyan országok is, ahol további kiértékelést ítéltek szükségesnek, ezek Görögország, Lettország és Csehország. Különleges eset még Bulgária, amely a jelek szerint egyáltalán nem kívánja végrehajtani a frekvenciasáv felszabadítását, azt ugyanis az országban katonai célokra használják. A sáv egy részét egyébként a görögöknél is a katonaság használja.

Miért éppen 800 MHz?

A 790–862 MHz-es frekvenciasáv az analógról a digitális földfelszíni sugárzásra történő átállás következtében szabadul fel és válik kihasználható lehetőséggé. Nagy előnye, hogy szinte bárhol elérhető, akár a félreeső, kevéssé beépített, vidéki területeken is. Így olyan helyekre viheti el a villámgyors mobilinternetet, ahol eddig még gyors vezetékes internet sem igazán volt elérhető - jegyezte meg az internetet.hu szakértője.

Csökkentek a roaming díjak
A 2012. június 13-án kihirdetett európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján az unión belüli barangolás esetén a kezdeményezett hívások díja 2013. július 1-jétől az MTI összefoglalója alapján majdnem 15 százalékkal, a fogadott hívásoké megközelítőleg 10, az SMS-küldéseké 8,2 százalékkal csökkent. A mobilinternetezésért harmadával kevesebbet kell fizetni mostantól az Európai Unión belül, beleértve a most csatlakozott Horvátországot is.
A 800-as frekvenciasáv azért kiemelten fontos, mert a negyedik generációs mobiltechnológiát használó szélessávú hálózatok tehát a 4G segítségével, ebben sokkal nagyobb hatékonyság biztosítható, mint a jelenleg elterjedt harmadik generációs 3G technológia által. A szakértők szerint azzal, hogy a tagállamok harmonizálják műszaki szabályaikat, olyan körülményeket teremthetnek, amelyek a szélessávú mobilinternet esetében akár 70 százalékkal is olcsóbbá tehetik az infrastruktúra kiépítését. Ez azt jelenti, hogy a beruházások sokkal csábítóbbá válnak az érintett technológiai vállalatok számára, így nem csak nagy mennyiségű pénz áramolhat az európai gazdaságba, de jelentős mértékben növekedhet a lefedettség mértéke és a szolgáltatás minősége és csökkenhetnek az árak is az előfizetők számára.

Gazdasági károkat okoz a késedelem

A Bizottság érthető módon nem örül annak, hogy a tagállamok többsége esetében problémás a sáv felszabadítása, hiszen álláspontjuk szerint ez komoly károkat okoz az európai gazdaságnak. Megdöbbentő, hogy jelenleg Afrikában is nagyobb a 4G lefedettség, mint Európában. Neelie Kroes, az Európai Bizottság alelnöke kijelentette, hogy további engedményekre már egyáltalán nem hajlandóak, ezekre a halasztási kérelmekre is csak azért voltak hajlandóak igent mondani, mert azokat komoly gyakorlati megfontolások indokolták.

A késedelem akadályozza többek között a hagyományos mobiltelefonok működését is, számos mobilgyártó ugyanis – többek között az Apple – az Európában történő használathoz szükséges chipeket be sem építi készülékeibe, mivel a frekvenciasáv nem elérhető minden tagállamban - figyelmeztetett az internetet.hu szakértője.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo