Itthon is kezd meghonosodni a „Bring your own device” (Hozd saját eszközöd - BYOD) (Hozd saját eszközöd - BYOD) szemlélet, amely a munkavállalóknak megengedi, hogy saját eszközeikkel hozzáférjenek vállalati hálózathoz és vállalati adatokhoz. A jövőben azonban egy másik tendencia is kialakulóban lesz, mégpedig a BYOIT (Bring your own IT), amelynek során a felhasználók a saját alkalmazásait, csoportmunka-rendszereit, és a közösségi kapcsolatrendszerüket is magukkal vihetik az vállalatokhoz, szabályozott formában – hangzott el a HOUG 2014 konferencián.
„Ezeknek a trendeknek köszönhetően további komoly biztonsági incidenseket várhatunk, amelyek a személyes eszközökön tártolt bizalmas adatok kiszivárgásával és a vezetők eszközeinek célzott eltulajdonításával kapcsolatban” – mondta Romics Attila a CDSYS IT biztonsági tanácsadója.
BYOD
A pár éve még divatos kifejezés mára teljesen megszokottá vált, és a fogyasztói eszközök gyarapodásához minden vállalatnak alkalmazkodnia kell. A hagyományos vállalati eszközfelügyelet, amelyben a rendszergazda önállóan rendelkezhet a konfigurációkról, előretelepített alkalmazásokról és biztonsági megoldásokról, már nem elégséges. A mobileszközök megjelenése rengeteg vállalati tényezőre van nagy hatással - vállalati kockázatkezelés, infrastruktúra, szoftver költségek, a felhasználók kiszolgálása, teljes üzemeltetői költségek (TCO) - így különösen fontos a biztonsági szabályzatok szignifikáns újradefiniálása.
BYOIT
Minden vállalat más-más utat jár be a mobileszközök adaptációjánál. A BYOD trendben is jól alkalmazható eszközmenedzsmentben (MDM-ben) két uralkodó szemlélet honosodott meg. A „szigorúbb” felfogás, mely a pénzintézeteknél, az egészségügyi illetve állami intézményeknél népszerű, eszközszintű felügyeletet és titkosítást valósít meg. A „lazább”, alkalmazásközpontú modell a vállalati adatok elérési feltételeit (autentikáció, titkosítás) csomagolja be, és ezekre a „konténerekre” vonatkoztatja a biztonsági szabályzatokat. Az utóbbi megközelítés előnye a BYOIT (bring your own IT) integrálásban van. Ez lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy saját alkalmazásaikat, csoportmunka-rendszereiket és közösségi hálójukat is szabályozott formában, eszközöktől függetlenül használhassák fel munkájukban. (A “Shadow IT”-ként aposztrofált jelenség, ami azt jelenti,engedély nélküli eszközök és megoldások kapnak kiemelt szerepet a cégben, egyre nagyobb veszélyt jelent.)
Romics Attila hangsúlyozta, hogy a mobil eszközök innovációját már sokkal inkább az otthoni felhasználók étvágya hajtja, amellyel a vállalatok biztonsági oldalról csak egyre nagyobb költségekkel képesek lépést tartani. Ezért további nagy incidenseket várhatunk a jövőben, melyek a személyes eszközökön tárolt bizalmas adatok kiszivárgásával és felsővezetők eszközeinek célzott eltulajdonításával lesznek összefüggésben.
Egy korábbi felmérés szerint rosszindulatú támadások során a vállalatok 36 százalékát érte anyagi veszteség. Az áldozatok mindössze 39 százaléka tudta visszaszerezni elvesztett adatait, míg 61 százalékuk soha nem látta viszont féltve őrzött információit. A támadások súlypontja a kis- és középvállalatok felé tolódott el, ezen belül is elsősorban az újonnan megjelent kártevők és újonnan alkalmazott technikák tekintetében. Az új eszközök 48 százalékát 2013-ban az 1-250 alkalmazottat foglalkoztató vállalatok ellen vetették be.