Az adatlopás furcsa kifejezés. Lopni általában elszoktak valamit, amivel megfosztják előző tulajdonosát a szóban forgó dologtól. Az adat viszont megosztható. Birtoklása tehát szimultán történik, de ha ellopják a vásárló adatát, attól még a vásárló és a cég is, ahol vásárolt, rendelkezni fog az adattal, de, nem kívánatos módon, egy harmadik fél is.
A közelmúlt adatlopási botrányaiból kimagaslott négy:
- Systema Software: 1,5 millió amerikai fogyasztó adatait tették nyilvánossá. Az esetben az volt különösen kínos, hogy az ügyfelek gyógyszertesztjeiről és peres követeléseiről szóló információkra, orvosaik jegyzeteire és a betegek TB-számaira is fény derült, köztük 200 000 kiskorú adatai is kiszivárogtak.
- Mexikó: áprilisban 87 millió mexikói szavazó adatait tartalmazó adatbázisról szedték le a titkosítást. Ez is szabadon hozzáférhetővé vált. Júniusban egy "terroristákat és magas kockázatokat hordozó személyeket" tartalmazó adatbázis is hozzáférhető lett. 2,2 millió személy szerepelt benne.
- Hello Kitty: decemberben az online játékot birtokló japán cég honlapjáról 3,3 millió fogyasztó adatai kerültek nyilvánosságra.
Vickery megérti, hogy a magánszektor szereplői miért érzik úgy, a kormányzatnak nem szabad szabályoznia az üzletvitel eme szegmensét, ő mégis helyesnek tartaná, ha nagyobb bírságokat szabnának ki azokra a cégekre, ahol adatlopások történnek. Máskülönben a vállalatok nem éreznek elég késztetést arra, hogy kellőképpen óvják-őrizzék adatbázisaikat. A másik veszély, hogy a cégek sok esetben elmismásolják, sőt hazudnak az adateltulajdonításokról a nyilvánosság felé. Ritkán vallják be őszintén, milyen nagyságrendű volt az incidens.
A szakember eddig néhány száz elégtelenül őrzött adatbázist talált az interneten. Ebből körülbelül 80-90 esetben riasztotta az érintett cégeket, hogy szedjék össze magukat. Az esetek többségében néhány száz személy adatai vannak veszélyben. A szóban forgó 80-90 incidensnél viszont több ezer ember személyes adatainak biztonsága forog kockán. Az szerencsére már nagyon ritka, hogy több millió főt érintő adatbázis legyen ennyire rosszul őrizve.
Vickery zárszava eléggé vészjósló: szerinte nem annyira az adatlopásról fog szólni az adatbiztonság jövője, hanem az adatmódosításról. Hogy különféle adatbázisokban megváltoztatják az adatainkat és ezzel hatnak önkényesen a céges döntéshozatalokra. Főleg, hogy -bár ezt Vickers nem teszi hozzá, de kikövetkeztethető- az algoritmusok és a Big Data, a mesterséges intelligencia fogja egyre inkább uralni a cégek stratégiai döntéseit. Ezeket próbálják majd adatmódosítással befolyásolni.