Zéró növekedés idénre

A Európai Unió huszonhét tagállamában átlagosan zéró növekedést, vagyis stagnálást vár ez évben az Európai Bizottság, míg az euróövezetben mínusz 0,3 százalékot jelzett előre időszakos prognózisának keretében - közölte csütörtökön Brüsszelben Olli Rehn, az unió végrehajtó testületének gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke. Magyarország számára az első negyedév után ugyan már növekedési tendenciát jósol a most kiadott legfrissebb előrejelzés, ám az éves növekedési szint a jelentés szerint mínusz 0,1 százalékos lesz.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Olli Rehn pénzügyi biztos
Fotó: Európai Unió

Az Európai Bizottság rendszeresen elemzi a tagországok gazdasági mutatóit és kilátásait. Ilyenkor, februárban úgynevezett köztes előrejelzést szokott közzétenni, de csak a hét legnagyobb uniós nemzetgazdaságról. Ezúttal azonban mind a 27 tagország tekintetében elvégezték a köztes elemzést. Magyarország esetében tavaly ősszel még 0,5 százalékos gazdasági növekedést jelzett előre a bizottság, mostani prognózisában viszont már stagnálást, visszaesést jósol. A testület az egész unióban idén várt növekedési kilátásokat is rontotta a tavaly novemberi előrejelzésben még 0,6 százalékra - az euróövezetben 0,8 százalékra - jósolt bővülésről. A végleges tavaszi előrejelzést a testület a tervek szerint májusban teszi közzé, a 2011. évi adatok véglegesítését követően.

Váratlanul megakadt a kilábalás

A jelentés emlékeztet arra, hogy uniós szinten a válságból való kilábalás tavaly váratlanul megtört. Ennek hatása - állapították meg a brüsszeli elemzők - áthúzódik 2012 első két félévére is, így csak az esztendő második felében várható szerény gazdasági növekedés. Éves szinten azonban stagnálás, az euróövezetben pedig enyhe, 0,3 százalékos recesszió lesz. Ez 0,6 százalékponttal kedvezőtlenebb kilátás az EU, és 0,8 százalékponttal rosszabb az euróövezet tekintetében, mint a tavaly november 10-én közzétett előzetes becslés.

A szóródás jelentős az egyes EU-tagországok között. Kilenc tagállamban várnak idén visszaesést, egy orszában stagnálást és tizenhétben növekedést. A legnagyobb, 2 százalék fölötti növekedésre Lettországban, Litvániában és Lengyelországban számítanak, a legrosszabb adat pedig Görögországban és Portugáliában - 4,4, illetve 3,3 százalékos visszaesés - várható. A magyar gazdaság szempontjából különösen jelentős német gazdaságban idén 0,6 százalékos növekedés lesz az Európai Bizottság szerint. Rosszak viszont a kilátásai Olaszországnak, ahol 1,3 százalékos recessziót jósolnak Brüsszelben. Az euróövezeten kívüli tíz EU-tagország közül egyedül Magyarországon várható idén GDP-csökkenés az uniós végrehajtó testület szerint. (A GKI Gazdaságkutató január végi előrejelzését itt olvashatja.)

Szlovákia egyetért
Az Európai Bizottság a mostani előrejelzésével 0,1 százalékponttal felfelé módosította ősszel közreadott prognózisát, ugyanakkor Brüsszel 2011 tavaszán még 4,4 százalékos gazdasági növekedést jósolt Szlovákia gazdaságára a 2012--ben. Az bizottság mostani prognózisa megegyezik a szlovák pénzügyminisztérium aktuális várakozásaival. A szlovák pénzügyi tárca a Pénzügypolitikai Intézet (IFP) előrejelzése alapján február 7-én a 2011 őszén jósolt 1,7 százalékról, 1,1 százalékra módosította becslését az ország gazdasági fejlődésének 2012-re vonatkozó kilátásait illetően. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint Szlovákia gazdasága 2012-ben 1,2 százalékkal növekedhet.

Az inflációs várakozások valamelyest növekedtek a tavaly őszi előrejelzéshez képest: EU-szinten 2,3, euróövezeti szinten 2,1 százalékot várnak. Az áremelkedéshez nagyban hozzájárul az energia drágulása és a közvetett adók növekedése.

„Bár a növekedés leállt, látjuk az európai gazdaság stabilizálódásának jeleit. A gazdasági hangulat még mindig nyomott, de a pénzügyi piacokon enyhül a feszültség" - értékelte a folyamatokat Olli Rehn, a bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke. Szerinte immár sok olyan lépést megtettek, ami lényegbevágó volt a pénzügyi stabilitás megteremtése, a fenntartható növekedés és munkahelyteremtés megalapozása érdekében. Most - tette hozzá - határozott cselekvéssel el lehet indulni a stabilizációtól a növekedésösztönzés és állásteremtés felé.

A külső környezet rosszabb lesz a vártnál

A magyar gazdaság tavaly elsősorban a jó exportteljesítménynek köszönhetően bővült - mégpedig 1,7 százalékkal a friss előrejelzés szerint -, a belső kereslet ugyanakkor negatív maradt, bár a csökkenés mértéke mérséklődött, emlékeztet a bizottság a most kiadott időszakos elemzésében.. A bizonytalanságok, a magas munkanélküliség és a svájci frank árfolyam-emelkedése miatt növekvő eladósodottság következtében a háztartások fogyasztása sem mutatott fellendülést.

Az NGM nem ért egyet
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleménye szerint az Európai Bizottság által jelzett gazdasági csökkenés helyett az eurózóna átlagát meghaladó ütemben bővülhet idén a magyar gazdaság. A közlemény emlékeztet arra, hogy egy évvel ezelőtt a bizottság 1,4 százalékos magyar GDP-növekedést prognosztizált 2011-re, ezzel szemben a KSH legfrissebb adatai szerint tavaly a magyar GDP 1,7 százalékkal bővült, vagyis Brüsszel 0,3 százalékpontot tévedett. Ezek alapján az NGM szerint joggal feltételezhető, hogy a 2012-re adott előrejelzése sem pontos, nagy valószínűséggel Magyarország nemhogy csökkenést, de az eurózóna átlagát jóval meghaladó növekedést mutat majd fel – fogalmaznak. A tárca szerint mindezt az a tény is erősíti, hogy a bizottság megállapíása szerint 2011-ben a magyar gazdaság ellenállóbbnak bizonyult az őszi várakozásaiknál, meg is említik, hogy a Bankszövetséggel kötött megállapodásnak köszönhetően a hitelezés visszaesése mérsékeltebb lehet, s a bérkompenzáció miatt a bérek emelése is a korábban gondoltnál kisebb terhet jelent a vállalkozások számára – írja az NGM.

Az év második felében a gazdaság ellenállóbbnak bizonyult a bizonytalanságokkal szemben, mint azt az őszi előrejelzésének idején vélte a bizottság, ennek hatása az idei növekedésre azonban még bizonytalan, egyebek között azért, mert valószínűtlen, hogy megismétlődik a tavalyi bővüléshez hozzájáruló agrárteljesítmény-növekedés, amelynek háttere a gyengébb 2010-es teljesítmény volt.

A külső környezet rosszabb, mint azt az őszi előrejelzés idején várták, mert Magyarország legnagyobb exportpiacai a reméltnél kisebb mértékben bővülnek. Ennek érezhető hatásai vannak a növekedési kilátásokra, mert a magas exportarány miatt a magyar gazdaság nagyon nyitott, áll a bizottság jelentésében. Megemlíti a jelentés azt is, hogy a Malév közelmúltbeli csődje is negatív hatással lehet a szolgáltatások exportjára, illetve importnövekedéssel is járhat ezen a területen, bár a cég GDP-arányos hozzáadott értéke korlátozott volt. A Mercedes autógyár a terveknek megfelelően ez év első felében megkezdi a termelést, és ezzel - a tavaly őszi előrejelzésben vártnak megfelelően - segíteni fog abban, hogy Magyarország növekvő piaci részesedéshez jusson.

Magas magyar infláció

A első negyedévben a pénzügyi szigor -amely részben az adócsökkentések miatti bevételkiesés korrigálása miatt szükséges - még érinteni fogja a belföldi keresletet a prognózis szerint. Az adócsökkentés hatását tavaly mérsékelte a magánnyugdíjalapok vagyonának áthelyezése az állami pillérbe - teszi hozzá a jelentés, amely arra is kitér, hogy a devizahitelek kedvezményes végtörlesztésének teljes hatása - még a kormány és a bankszövetség tavaly aláírt megállapodásának hatását is figyelembe véve - negatív a pénzügyi szektorra, és ez kihat a hitelkínálatra is. A negatív hatást ugyanakkor enyhíti, hogy a költségek viseléséből az állami szektor is kiveszi a részét, a bérkompenzációs rendszer révén pedig a vártnál kisebbek lesznek a cégek terhei.

Az infláció idén 5,1 százalékos lesz Magyarországon - uniós átlagban 2,3 százalék - az előrejelzés szerint. A bizottság ezt jelentős részben a közvetett adók, köztük az áfa emelkedésének tulajdonítja, emellett a feltételezettnél magasabb olajáraknak és az útfenntartási támogatás csökkentésének.

Folyik a magyar pénzügyi politika uniós elemzése
A jelentést bemutató brüsszeli sajtótájékoztatón, egy kérdésre válaszolva Olli Rehn pénzügyi biztos jelezte, hogy a magyar pénzügyi politika uniós elemzése jelenleg is folyik, a testület kapcsolatban van az érintett hatóságokkal. Ami pedig a Magyarország ellen indított kötelezettségszegési eljárásokat illeti, köztük a jegybank függetlenségére vonatkozót, azt emelte ki, hogy a magyar válaszok értékelésével a bizottság teljes testülete foglalkozik, és közös döntés születik majd az eljárás sorsáról. Rehn nem kívánta megelőlegezni a magyar válaszok múlt pénteki beérkezése óta zajló értékelés eredményét.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo