Kötelezettségszegési eljárás cikkek
Pofon az Orbán-kormánynak: kötelezettségszegési eljárás indult
A szuverenitásvédelmi törvénnyel van gond.
Oroszbarátokat dobnának ki a lengyelek a közhivatalokból, Brüsszel vizsgálódik
Brüsszel kötelezettségszegési eljárást indít Lengyelország ellen az orosz befolyást vizsgáló törvény miatt.
Brüsszel szemét csípi a magyar áfaszabály
Az Európai Bizottság úgy határozott szerdán, hogy az októberi kötelezettségszegési eljárási csomag keretében felszólító levelet küld Magyarországnak, amiért az elektronikus közútiáruforgalom-ellenőrző rendszerben (ekáer) megkövetelt feltételekkel megsértette az áfára vonatkozó uniós szabályokat.
Most a civil törvény miatt rágott be Brüsszel
Kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön az Európai Bizottság (EB) Magyarország ellen a külföldről támogatott civil szervezetekre vonatkozó törvény miatt. A brüsszeli testület emellett újabb szakaszba léptette a felsőoktatási törvény módosítása miatt korábban megindított jogsértési eljárást.
Orbán nem akad ki soha
Ezt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke mondta a magyar kormányfőről, akivel, bár Jól kijönnek egymással, gyakran veszekszenek. Az EB-elnök ezen felül azt is elárulta: kötelezettségszegési eljárásra számíthatunk.
Aránytalanul büntet a NAV a bíróság szerint
Mind a hazai áfatörvény, mind annak alkalmazása problémás, állapította meg az Európai Bíróság (EUB) egy most közzétett döntésében. A EUB előzetes döntéshozatali eljárás keretében vizsgált egy olyan ügyet, amelyben a felek tévedésből az egyenes adózást alkalmazták a fordított adózás helyett – hívja fel a figyelmet a Mazars. A határozat szerint az áfatörvény egyes rendelkezései nem állnak összhangban a közösségi joggal, az adóhatóság által kiszabott bírság aránytalanul nagy összegű.
Brüsszelnek nem tetszik a magyar mobilfizetési rendszer
Keresetet indít az Európai Unió Bíróságánál Magyarországgal szemben a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. által működtetett Nemzeti Mobilfizetési Rendszer (NMFR) ügyében az Európai Bizottság. A bizottság azonban lezárta a Paksi bővítéssel kapcsolatos eljárást.
Most a földtörvény miatt pöccent be Brüsszel
Bírósági keresetet indított a határokon átnyúló tevékenységet folytató befektetők mezőgazdasági földterület használatára vonatkozó jogaival kapcsolatos uniós szabályok megsértése miatt az Európai Bizottság csütörtökön Magyarország ellen.
Nem győztük meg Brüsszelt a földtörvénnyel kapcsolatban
A magyar kormány úgy próbálta kizárni a külföldieket a földvásárlásból a földtörvénnyel, hogy elvileg nem zárta ki őket. Nem jött be, kötelezettségszegési eljárás indult.
Megadással zárult a pálinkaháború
Megszüntette a pálinka jövedéki adójának ügyében indított kötelezettségszegési eljárását az Európai Bizottság, miután Magyarország úgy módosította a jövedéki szabályokat, hogy mindenben megfelelnek az uniós jognak.
Újabb kötelezettségszegési eljárás indult
Az Európai Bizottság azért indított kötelezettségszegési eljárást, mert a népegészségügyi termékadót kiterjesztették a kommersz szeszes italokra is.
Már megint jogsértő egy magyar törvény
Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság (EB) a nem nyereséges szupermarketek szankcionálásáról elfogadott törvény miatt, mert úgy véli, hogy az korlátozhatja a vállalkozások letelepedési szabadságát.
Indul a vizsgálat Paks II. ügyében
Úgynevezett mélyreható vizsgálatot indít az Európai Bizottság annak kiderítésére, hogy a Paks II. nukleáris erőmű beruházásának finanszírozása megfelel-e az EU-s szabályozásnak - adta hírül közleményében az Európai Bizottság.
Súlyos pénzbüntetés lehet a paksi bővítés ára
Brüsszel jelentős csapást mért a 12,5 milliárd euró értékű magyar nukleáris beruházásra - értékelte pénteken a Financial Times brit gazdasági, politikai napilap internetes kiadása, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a közbeszerzés mellőzése miatt a paksi bővítésben - közölte az MTI.
Hivatalos: ez nem tetszik Brüsszelnek a paksi bővítésben
A paksi atomerőmű bővítésével kapcsolódóan a közbeszerzésre vonatkozó uniós szabályok megsértése miatt kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön Magyarország ellen az Európai Bizottság.
Felfüggeszti Brüsszel a paksi bővítést?
Brüsszeli információk szerint az Európai Bizottság felfüggesztene minden folyamatot és beszerzést a paksi bővítés kapcsán, mivel az Orbán-kormány megsértette a közbeszerzési szabályokat a Roszatom megbízásával. A Miniszterelnökség szerint jogszerűen jártak el.
Aggódhat a kormány, Brüsszel borítja a bilit
Az Európai Bizottság hivatalos, úgynevezett mélyreható vizsgálatot indított az élelmiszerláncok által fizetendő felügyeleti díj és a dohánytermékek kereskedelmét terhelő adó miatt annak kiderítésére, hogy a két intézkedés összhangban áll-e az unió állami támogatásra vonatkozó szabályaival. A testület megtiltotta a progresszív kulcsok használatát a két díj esetében.
Ez Brüsszel gondja a földtörvénnyel
A bizottság tavasszal jelentette be, hogy kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a földtörvény tulajdonszerzési korlátozásai miatt. Brüsszel most megküldte a részletes kifogásait a kormányzatnak, akik szerint egyszerűen csak félreolvasták a jogszabályt.
A földtörvény miatt is szívhatja a fogát a kormány
A földtörvény miatt is kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság Magyarország ellen, mivel a magyar jogszabály oly módon korlátozza a határokon átnyúló tevékenységet folytató befektetők jogait, ami sértheti a tőke szabad áramlására és a letelepedés szabadságára vonatkozó uniós jogot.
Napi ötmillióba kerül nekünk a kormány késlekedése
A luxembourgi Európai Bírósághoz fordult csütörtökön az Európai Bizottság, mert megítélése szerint Magyarország továbbra sem ültette át a belső jogba az energiahatékonyságról szóló uniós irányelvet.
Csípi Brüsszel szemét az e-útdíj
Kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a múlt héten az Európai Bizottság az e-útdíjrendszer kialakításának módja valamint több irányelv nem megfelelő átültetése miatt, emellett pedig a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényt is összeegyeztethetetlennek tartja a bizottság az uniós joggal
A dinnyekartell Brüsszel szemét is csípi
Három, korábban indított kötelezettségszegési eljárást is új szakaszba léptet Magyarországgal szemben az Európai Bizottság. Most a dinnyekartell, a dohány és a kommersz szeszek miatt rágott be Brüsszel.
Energiahatékonyság: Brüsszel berágott a késlekedés miatt
Az Európai Bizottság hat másik tagállammal együtt Magyarországra is úgynevezett indoklással ellátott véleményt küldött csütörtökön, vagyis második szakaszába léptette a kötelezettségszegési eljárást az energiahatékonysági irányelv nem megfelelő átültetése miatt.
Bíróság előtt a válságadó: újabb 160 milliárd mínusz?
Immár két magyar ágazati különadót is vizsgál az Európai Bíróság, hogy összhangban vannak-e az uniós joggal. A bolti kiskereskedelmi tevékenységre kivetett különadóval kapcsolatban benyújtott indítvány után most a távközlési adó ügye is a közösségi bíróságnál landolt. Az utóbbival kapcsolatos esetleges elmarasztaló uniós döntés mintegy 160 milliárd forintos adó-visszatérítési kötelezettséggel járna. A múlt év végén elfogadott sarkalatos törvény szerint ilyen esetben a fedezetet újabb különadó kivetésével teremtheti elő a kormány.
Eljárás dömping Magyarország ellen
Az Európai Bizottság három újabb jogszabály módosítására szólította fel Magyarországot. Ha két hónapon belül nem történik változás, bíróságra kerülhet az ügy. Másik három ügyben pedig új kötelezettségszegési eljárás indul.
Tovább módosul a vitatott törvény
Az Európai Központi Bank (EKB), és a Magyar Nemzeti Bank véleményét is figyelembe véve tenné egyértelművé a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényben a monetáris tanács tagjainak felmentési lehetőségeit Rogán Antal (Fidesz).
Súlyos aggályok a jegybanktörvénnyel kapcsolatban
Ha úgy tetszik, a magyar jegybanki függetlenséggel kapcsolatos szabályok előfeltételként szerepelnek az IMF/EU-tárgyalások megkezdéséhez - mondta szűk két hete Washingtonban Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter, aki azt is hozzátette: várjuk az Európai Központi Bank véleményezését az eddigi időszak döntéseiről. Az EKB csütörtökön tette közzé súlyos aggályokat is tartalmazó észrevételeit, amelyeket a nemzetgazdasági tárca is megkapott. Hétfőn Frankfurtban, az Európai Központi Bank székhelyén ötoldalú szakértői egyeztetés kezdődik a magyar jegybanktörvényről.
Kaphatunk az Erzsébet-utalvány miatt?
Az Európai Bíróságon köthetünk ki az Erzsébet-utalvány miatt, miként a telekommunikációs szektorra kivetett különadó esetében. De hogyan jutottunk idáig? Dr. Bán Péter ügyvéd segítségével utánajártunk, van-e a francia kormány felvetésének nemzetközi jogi, és európai uniós relevanciája, és tud-e magyar kormány azzal védekezni, hogy az utalvány szociálpolitikai eszköz, így megfelelne az unió közérdekű cél követelményének.
Befektetői bizalom kell a tárgyalások megkezdéséhez
Ahhoz, hogy Magyarországgal megkezdődhessenek a pénzügyi megállapodást célzó tárgyalások, az ország iránti befektetői bizalomra van szükség - hangsúlyozta az Európai Bizottság szóvivője a testület szerdai sajtótájékoztatóján.
Európai bíróság előtt a különadó
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy az Európai Bírósághoz fordul a távközlési szektor magyarországi különadójának ügyében, mert "a tagállam az uniós szabályokat megszegve továbbra is árbevételen alapuló különadó-fizetésre kötelezi a távközlési szolgáltatókat".
Folytatódó eljárás, késlekedő megállapodás, gyengülő forint
Az Európai Bizottság folytatja Magyarország ellen a gyorsított kötelezettségszegési eljárást az adatvédelmi hatóság függetlensége és a bírói tevékenység felső korhatára tekintetében, a jegybank és a bírák függetlenségét illetően pedig további tájékoztatást kér a magyar kormánytól, jelentették be szerdán délben Brüsszelben. A Bizottság szerint még nem teljesültek annak a feltételei, hogy bármilyen pénzügyi támogatásról nemzetközi tárgyalások kezdődhessenek Magyarországgal. Londoni elemzők már ma reggeli elemzéseikben jelezték, hogy a hitelmegállapodás az EU-val és az IMF-fel késik, ami a forintot gyengíteni fogja. A kormány közleményben üdvözölte, hogy az Európai Bizottság az általa kezdeményezett ügyek 90 százalékában elfogadta a magyar válaszokat, így ezeket az ügyeket le lehet zárni.
Zéró növekedés idénre
A Európai Unió huszonhét tagállamában átlagosan zéró növekedést, vagyis stagnálást vár ez évben az Európai Bizottság, míg az euróövezetben mínusz 0,3 százalékot jelzett előre időszakos prognózisának keretében - közölte csütörtökön Brüsszelben Olli Rehn, az unió végrehajtó testületének gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke. Magyarország számára az első negyedév után ugyan már növekedési tendenciát jósol a most kiadott legfrissebb előrejelzés, ám az éves növekedési szint a jelentés szerint mínusz 0,1 százalékos lesz.
Orbán derűlátó, Barroso gyors választ vár
Az Európai Bizottság által kifogásolt magyar törvényekről tárgyalt Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnök és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kedd délután. A magyar kormányfő ezt megelőzően találkozott Martin Schulzcal, az Európai Parlament elnökével és Herman Van Rompuyjal, az Európai Tanács elnökével. Orbán szerint nincs szükség az országgyűlés összehívására az eredetileg tervezett időpont előtt a Brüsszel által elvárt törvényi változtatások végrehajtása érdekében.
Nincs vitánk az EU intézményeivel?
Három kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen az Európai Bizottság - jelentette be kedden Strasbourgban José Manuel Durão Barroso, a bizottság elnöke, mégpedig a jegybank függetlenségét érintő szabályozással, a bírói tevékenység felső korhatárával, valamint az adatvédelmi hatóság függetlenségére vonatkozó szabályokkal kapcsolatosan. A magyar kormányszóvivői iroda közleménye szerint „sem az alapelvek, sem a közös európai értékek és vívmányok jelentősége tekintetében nincs vitánk az Európai Unió intézményeivel." Szerdán az Európai Parlament is Magyarországról folytat vitát. Hazánknak a szokásosnál kevesebb ideje, egy hónapja van arra, hogy válaszoljon a bizottsági aggodalmakra.