Júniusban az élelmiszereladások volumene 1,9, a nem élelmiszer jellegű termékeké 0,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az üzemanyag-forgalom azonban harmadik hónapja nőtt, júniusban 2,4 százalékkal a májusi 5,5 és az áprilisi 6,5 százalékos növekedés után.
Megállt a növekedés
Az élelmiszerek értékesítése áprilisban 3,1, májusban 0,9 százalékkal nőtt. Ezt megelőzően tavaly júliusban regisztrált növekedést utoljára a statisztika, akkor 1,1 százalékot. A nem élelmiszerek eladása májusban 1,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ez előtt viszont 13 hónapon keresztül csökkenést mutattak éves összehasonlításban a naptárhatástól megtisztított adatok. (A májusi adatok alapján még úgy látszott, hogy a fogyasztás csökkenése megállt, bár a májusi adat már számottevő lassulást jelzett az áprilisi 3,1 százalékos növekedéshez képest.)
A kiskereskedelmi forgalom volumene áprilisban 3,5, májusban 2,2 százalékkal nőtt a naptárhatástól megtisztított adatok szerint. A két tavaszi hónapot megelőzően tavaly márciusban nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene utoljára.
Az első negyedévben 2,0 százalékkal kisebb volt a kiskereskedelmi értékesítés volumene, mint egy évvel korábban, amikor a negyedéves forgalom utoljára nőtt 0,2 százalékkal. A múlt év második negyedévében 2,1, a harmadikban 2,5, a negyedik negyedévben 3,8 százalékkal esett vissza a kiskereskedelmi forgalom.
Átmeneti lehet a visszaesés
Az elemzőket váratlanul érte a kiskereskedelem júniusi visszaesése. Az adat – miként Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank senior elemzője az MTI-nek fogalmazott – némileg ellentmond a fokozatosan javuló fogyasztói bizalomnak, s a vártnál dinamikusabban növekvő foglalkoztatásnak, valamint a 38 éves inflációs mélypont miatt megugró reálbérek pozitív hatásának. Ennek alapján a szakember szerint a negatív elmozdulás átmenetinek tekintő, a felülvizsgálat során jelentősebb korrekcióra is sor kerülhet.
Hasonló véleményen volt Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője, aki emlékeztetett arra, hogy áprilisban meglepően pozitívak voltak az adatok, a kiskereskedelmi forgalom volumene 3,5 százalékkal nőtt, majd májusban kisebb lassulást, de az előző év azonos időszakához képest 2,2 százalékos emelkedést jeleztek a mutatók. A szakember szerint az áprilisi jelentős növekedésnél a júniusi 0,4 százalékos csökkenés valószínűleg jobban kifejezi a belső fogyasztás alakulását, bár ez viszont már túl negatívnak tűnik. Árokszállási Zoltán az év egészére 0-0,5 százalék közötti növekedést vár. A reálbérek növekedése és az infláció csökkenése mellett az is látszik ugyanis, hogy a háztartások óvatosabbá váltak, növekszik a megtakarítási hajlandóság, ami visszafoghatja a fogyasztás növekedését.