A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölte, hogy előzetes adatok szerint az ipari termelés 1,4 százalékkal nőtt 2013-ban az előző évhez képest. Decemberben a termelés 6,8 százalékkal, a munkanappal kiigazított index szerint pedig 4,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg az előző hónaphoz képest 1,9 százalékkal csökkent az ipar kibocsátása. A decemberi lassulást a KSH magyarázata szerint az energiaszektornak az enyhébb időjárás miatt csökkenő termelése okozta.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az adatokhoz fűzött kommentárjában azt írta: az ipar idei várható kedvező teljesítményét mind a német, mind az európai, mind a hazai konjunktúramutatók alátámasztják, így az idén közel 6 százalékos növekedés várható az ipar kibocsátásában. Suppan Gergely szerint a decemberi termelés havi szintű 1,9 százalékos csökkenéséért döntően a szezonálisan jóval enyhébb időjárás okolható, mivel az energiatermelő ágazatok teljesítménye visszaesett. Az energiatermelés csökkenése emellett azzal is magyarázható, hogy az európai nagykereskedelmi áramárak lényeges visszaesése miatt megnőtt az áram importja, s csökkent a hazai termelés, elsősorban a gáztüzelésű erőművekben.
A kiskereskedelem is bővülhet
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett első becslése szerint tavaly decemberben 1,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az egy évvel korábbihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 0,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,7, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,9 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene az egy évvel korábbival összehasonlítva. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint a havi mutatók kilengenek, de összességében a tavalyi év utolsó negyedévének adatai azt jelzik, hogy élénkül a lakossági fogyasztás. A szakember azt várja, hogy folytatódni fog a javulás az idén. Összességében jelentősebb lesz a lakossági fogyasztás szerepe a GDP-növekedésben, mint 2013-ban - jegyezte meg.