Nem lettünk bizakodóbbak

Márciusban lényegében stagnált a GKI-Erste konjunktúra-index értéke. Miközben 2014 októbere óta jellemzően kis lépésekkel, de folyamatos a romlás, az index szintje továbbra is viszonylag optimista hangulatot tükröz.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU támogatásával végzett felmérés szerint márciusban az üzleti várakozások kissé javultak – de nem érték el a januári szintet -, a fogyasztóiak viszont érezhetően romlottak, s a 2013 őszi szintre estek. Az üzleti szférán belül márciusban csak az ipari várakozások lettek kedvezőbbek, de a bizalmi index itt sem érte el a tavaly év végi szintet. (Viszont emelkedtek a februári várakozásokhoz képest.) A rendelésállomány megítélése javult, de az exportrendeléseké romlott. A készletekről alkotott vélemény is kissé jobb lett, az elmúlt időszaki termelés megítélése viszont rosszabb, a kilátásoké pedig nem változott. A beruházási szándék a tavalyinál gyengébb. (Az idei növekedés elsősorban a fogyasztástól függ.)

Forrás: GKI

Az építőipari bizalmi index márciusban lényegében nem változott. Az előző háromhavi termelés megítélése enyhén romlott, a rendelésállományé stagnált. A kereskedelmi bizalmi index a februári szerény emelkedést követően annál nagyobb mértékben csökkent, de továbbra is az immár több mint egy éve jellemző, viszonylag keskeny sávban maradt.

Jobban nőhet a gazdaság és az államadósság
A gazdaság növekedési üteme 2015-ben is 3 százalék felett maradhat, amit jövőre egy mérsékeltebb év követhet. A gazdasági teljesítményt idén elsősorban a fogyasztás, jövőre újból az export vezérelheti.
Az eladási pozíció és a várható rendelések megítélése romlott, miközben a válaszadók enyhén csökkenő készletszintet érzékeltek. A szolgáltatói bizalmi index márciusban minimálisan csökkent, elsősorban az általános üzletmenet és a forgalmi várakozások romló megítélése következtében

A foglalkoztatási hajlandóság az építőipar kivételével minden ágazatban javult; ez az egyetlen ágazat, ahol a létszámcsökkenésre számítók aránya a magasabb. Mérséklődött a lakosság munkanélküliségtől való félelme. A cégek döntő többsége továbbra is változatlan árakra számít, de az áremelési törekvés a kereskedelem kivételével minden ágazatban erősödött kissé. A kereskedelemben viszont csökkent az áremelést tervezők aránya és a tervezett áremelés mértéke, s tovább mérséklődött a fogyasztók inflációs várakozása is. A magyar gazdaság várható helyzetének megítélése a szolgáltató szektor kivételével kissé javult, a lakosság körében viszont némileg romlott.

A GKI fogyasztói bizalmi index márciusban - a februári korrekciót követően - újra csökkent. Tavaly a két csúcspont áprilisban és októberben volt – feltehetőleg a választásokkal is összefüggésben -, az elmúlt hónapokban azonban szinte folyamatos a romlás, bár a hangulat még így is viszonylag optimista. A lakosság a saját következő évben várható pénzügyi helyzetét és megtakarítási képességét is rosszabbnak ítélte, mint februárban, ugyanakkor javulónak érezte a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét.

Már nem csak a túlélésre futja a magyaroknak
Jelentősen bővült a kiskereskedelmi forgalom januárban, ami a háztartások rendelkezésre álló jövedelmének növekedését elemzők szerint. Az adatokból látszik, hogy a magyarok már nem csak arra költenek, amire feltétlenül szükségük van.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo