Túl vagyunk a mélyponton, de ez még nem a Kánaán

A Policy Agenda Kkv Konjunktúra Indexe változatlanul a szektor nehéz helyzetét tükrözi, messze van a 2011 elejei hangulattól, és jelenleg 45,2 százalékon áll. Az adatok azt mutatják, hogy a kis- és középvállalkozások vezetői szerint még várat magára a gazdaság fellendülése, és a cégek fejlesztési szándékai terén is kedvezőtlen az összkép.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem javulnak a gazdasági várakozások - Kép: SXC

Nem nő a bizalom

A 2013. II. negyedévi 45,2 százalék még messze van a két évvel ezelőtt mértekhez képest. 2011 elején bizakodóbb volt a hangulat a hazai gazdaság jelentős részét magába foglaló kkv-szektorban, ezt mutatta az akkor mért 50 százalék fölötti Kkv Konjunktúra Index-érték. Bár az elmúlt két évben – a nehéz gazdálkodást okozó környezet ellenére – egy-egy negyedévben sikerült elmozdulni a mélypontról, a mostani adatok azt mutatják, hogy továbbra is borúlátóak a vállalkozások. (Hasonló eredményre jutott a GKI felmérése is, amiről lapunknak Vértes András számolt be részletesen.)

A cégvezetőknek még mindig több mint a fele – 52 százalékuk – szerint a következő fél évben romlani fog a magyar gazdaság helyzete. Bár ez jobb adat, mint a 2011. IV. negyedévben mért 60 százalék, de azóta a gazdaság leszálló ágban volt, és a vállalatok minden bizonnyal reménykednek, hogy túl vagyunk a mélyponton. Talán ezért is mondja a cégvezetők 24 százalék azt, hogy akár némi növekedést is vár a magyar gazdaságtól az elkövetkező fél évben. Tavaly egész év folyamán ez a bizakodás csak a vállalkozások mintegy 10 százalékára volt jellemző, és azt vissza is igazolta egyértelműen az elemzők által várt GDP-csökkenési trend. (Idén stagnálásra számít az elemzőcégek többsége.)

2013 elején az ország helyzetéhez képest továbbra is valamivel optimistábbak a cégvezetők saját vállalkozásuk állapotának megítélésében. A 35 százaléka még mindig úgy gondolja, hogy romlani fog cégének pozíciója, és csupán 33 százalékuk számít valamiféle javulásra. Tavaly a pesszimisták aránya még 52 százalék volt, most ezeknek egyharmada a semleges választ adók közé került, egyfajta esélyt jelezve az ez évi javulásra.

Nehezen megítélhető likviditási helyzet, stagnáló beruházási kedv

Még köhög a gazdaság
A 2012 végi gazdasági adatok – novemberben az ipar csaknem 7%-kal, az építőipar 12%-kal, a kiskereskedelmi forgalom 4,1%-kal volt kisebb az egy évvel korábbinál, kukoricából pedig 40%-kal kevesebbet takarítottak be, mint 2011-ben – alapján szinte biztosra vehető, hogy tavaly a visszaesés elérte a GKI által már egy éve jelzett 1,5%-ot. Eközben az EU-ban 0,3%-os volt a GDP-csökkenése, a régióbeli országok többsége pedig növekedésre volt képes (Szlovákia és Lengyelország 2,5%-osra). Ez a recesszió belgazdasági, gazdaságpolitikai okaira utal.
A cégek likviditási helyzete – legalábbis a cégvezetők véleménye alapján – vegyes képet mutat. A válaszadók majd egyharmada (31 százalék) azt mondja, hogy a következő fél évben romlik a cége pénzügyi helyzete. Ez az adat lényegében 2011 ősze óta állandósult. Reményre adhat okot, hogy a két évvel ezelőtti szintre (17 százalékra) emelkedett azoknak az aránya, akik javulásra számítanak. (Érdemben a jegybank likviditási programja sem lendít a helyzeten.)

A cégvezetők 39 százaléka lát esélyt arra, hogy a következő fél évben bővítse vállalkozásának tevékenységét. Bár ez kevés lehet egy érezhető kibontakozáshoz, növekedéshez, mégis jobb, mint a tavaly év végén mért 31 százalékos adat volt. Nőtt ugyanis azok aránya (27 százalékról 29 százalékra), akik szerint a bizonytalan jövő ellehetetleníti a beruházások tervezését, illetve megvalósítását, és további 30 százalékuk szerint is nagymértékben korlátozza a fejlesztési-beruházási terveket és megvalósíthatóságukat. Ráadásul közepes mértékben hátráltatják a beruházásokat a finanszírozási nehézségek és a régóta elégtelennek ítélt belföldi kereslet is.

Javuló értékesítési helyzet

Némileg ellentmond a legtöbb gazdasági előrejelzésnek, hogy javuló értékesítési helyzetet várnak a cégvezetők. A korábbi negyedéves elemzésekből az tűnt ki, hogy főleg az elégtelen belső kereslet miatt is inkább a gazdaság stagnálását várhatjuk, és arra sincs rövid távú remény, hogy exportpiacaink kisegítenének minket.

A cégvezetők várakozásai az értékesítési helyzetet érintően elérték a két évvel ezelőtti szintet, mivel már 33 százalékuk számol azzal, hogy belföldön javulhatnak a pozíciói ezen a területen. Ugyanakkor az exportra termelő cégek között már nem ilyen kedvező a várakozás, hiszen a két évvel ezelőtti 37 százalékhoz képest, most csak 29 százalékuk mondja azt, hogy javulhat, vagy akár jelentősen javulhat cégének értékesítési helyzete a következő fél év során.

A gazdasági csodára még várni kell
Nem várható érdemi pozitív elmozdulás a magyar gazdaságban a következő legalább két-három negyedévben a Policy Agenda Gazdasági Fejlődés Index elemzése alapján. A Policy Agenda által számított Gazdasági Fejlődés Indexe (GFI) 2012. IV. negyedévében 0,98. Az előző negyedévhez viszonyítva összességében változatlanságot jelző folyamatokat mutat. A következő féléves időszakra az index a gazdasági folyamatokban a 2010 óta tartó erőteljes visszaeséshez képest most további csökkenést, jó esetben stagnálást jelez. A háztartások gazdálkodásában és a vállalatok működésében az intézmény szakértői nem látnak jeleket egy esetleges pozitív elmozdulásra, változatlanul egyértelmű az alacsony kereslet, az alacsony foglalkoztatás okozta kilátástalanság.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo