A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett előzetes adatai szerint tavaly novemberben az ipari termelés volumene 9,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított index 7,0 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás novemberben 1,4 százalékkal csökkent.
A KSH legfrissebb, tavaly novemberi ipari adataira reagálva Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kommentárjában kiemelte: az ipari termelés dinamikus növekedését a magas ipari bizalom is alátámasztja, a beszerzésimenedzser-index decemberi visszaesése az év végi leállásokkal kapcsolatos átmeneti visszaesésnek tekinthető. Egyes ágazatokban, így a motorgyártásban, gumigyártásban a kapacitások további felfutása is várható.
Az elemző szerint decemberben az év végi leállások ellenére is fennmaradhat az ipari termelés magas dinamikája, ami alátámasztja, hogy a GDP növekedése is lényegesen gyorsulhatott a tavalyi év negyedik negyedévében. Jelezte azt is, hogy a kínai gazdaság lassulása jelenthet némi kockázatot, amit azonban az európai kereslet élénkülése ellensúlyozhat. A szeptember végén kipattant Volkswagen botrány szintén kockázatot jelenthet, azonban az európai autóeladások tovább növekedhetnek, novemberben és decemberben is dinamikus, kétszámjegyű növekedést mutattak a főbb európai piacok, így más autógyártók profitálhatnak belőle, amelyeknek a hazai autóipari beszállítók szintén szállítanak. Közölte: az ipari termelés tavaly 7,3 százalékos növekedést mutathatott, idén pedig 5,5 százalékkal nőhet.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a novemberi adat átlagon felüli teljesítmény, mivel az év első tizenegy hónapjában 7,3 százalékos növekedést ért el az ipar. Szerinte számítani lehetett arra, hogy az év végén jobb lesz a teljesítmény, ezt jelezte előre az is, hogy a nyers adatok szerint októberben 10,1 százalékos volt a növekedés. Hozzátette: várhatóan a decemberi adat sem okoz komolyabb változást, a múlt évet várhatóan 7,3 százalék körüli növekedéssel zárhatja a magyar ipar, az idén pedig lassabb, 5-6 százalékos bővülésre van kilátás.