Nagyon bóvli: harmadszorra is befektetésre nem ajánlott

Megvonta a befektetési ajánlású szuverén devizaadós-osztályzatot Magyarországtól pénteken a Fitch Ratings. A Londonban bejelentett lépés nyomán a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítőnél egyaránt a befektetésre nem ajánlott kategóriában van a magyar szuverén adósbesorolás. A leminősítés a magyar költségvetési és külső finanszírozási környezet, valamint a növekedési kilátások romlását tükrözi, amit részben a befektetői bizalmat aláásó további nem szokványos gazdaságpolitikai lépések okoztak, amelyek nehézzé teszik egy új IMF/EU-megállapodás elérését. Elemzők január végére kamatemelést várnak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 

A Fitch Rating hitelminősítő pénteken közölte, hogy a hosszú futamidejű magyar állami devizaadósság besorolását egy fokozattal, az eddigi BBB mínuszról BB pluszra módosítja. A hosszú lejáratú szuverén forintadósság osztályzatát a cég ugyancsak egy fokozattal, BBB-ről BBB mínuszra rontotta; ez az osztályzat továbbra is a befektetési ajánlású sávban van. A hosszú futamú besorolások kilátása további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív. A múlt év végén a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot.

Emelkedtek a költségvetési és külső finanszírozási kockázaoki

A Fitch szuverén besorolásokért felelős londoni igazgatója, Matteo Napolitano szerint a pénteki leminősítés a magyar költségvetési és külső finanszírozási környezet, valamint a növekedési kilátások romlását tükrözi. Az igazgató ezt részben „a további nem szokványos gazdaságpolitikai lépések" következményének tartja, amelyek aláássák a befektetői bizalmat, és „bonyolulttá teszik" egy új IMF/EU-megállapodás elérését. A hitelminősítő cég a leminősítéséhez fűzött londoni elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy november eleje óta jelentősen emelkedtek Magyarország költségvetési és külső finanszírozási kockázatai a befektetői hangulat romlása miatt. A cég szerint a magas kormányzati, külső és magánszektorbeli adósságállomány, valamint az ehhez társuló nagy finanszírozási igény sebezhetővé teszi az országot a befektetői bizalom kedvezőtlen irányú kilengéseivel szemben.

Sikertelen aukciók
A hitelminősítő felidézi, hogy a december 29-ére meghirdetett, három-, öt- és tízéves kötvényekre szóló aukció részben sikertelen volt, mivel a befektetők magasabb hozamokat követeltek, mint amennyit a kormány hajlandó lett volna fizetni, bár a keresletre az ünnepi időszak is visszafogó hatással lehetett. A január 5-ei 12 hónapos kincstárjegy-aukción a kormány a tervezettnél kevesebbet adott el a diszkont kincstárjegyekből, és amit értékesített, azt is csak majdnem 10 százalékos hozammal tudta eladni. A tízéves állampapírok hozama 11 százalék közelében jár a november eleji 8 százalék helyett, a forint pedig január elején árfolyamrekordokat döntött az euróval szemben – áll a Fitch elemzésében.

A hitelminősítő úgy látja, hogy a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulat nagyobb mértékben romlott, mint más közép-európai országok, például Lengyelország vagy Románia esetében, ami az euróövezeti adósságválság terjedése mellett „hazai problémákat is tükröz".

A Fitch szerint a készenléti jellegű IMF-megállapodás az egyetlen egyezménytípus, amelyre Magyarország reálisan számíthat, s még ha meg is születik az egyezség a valutaalappal, „kétségek maradnának fenn azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány alá tudná-e vetni magát a megállapodás szigorú feltételrendszerének, tekintettel gazdaságpolitikájának eddigi kiszámíthatatlanságára és arra, hogy az előző IMF-program 2010 júliusában idő előtt véget ért".

Jóllehet a kormánypárti többség az Európai Központi Bank (EKB) javaslatainak zömét belefoglalta az MNB-ről szóló törvénybe, azonban változatlanul hagyott olyan kitételeket, amelyek a Fitch Ratings meglátása szerint csorbítják a jegybank függetlenségét. Mindemellett a januárban életbe lépett új alaptörvény a gazdaságpolitika kulcsfontosságú elemeinek - például az adóztatásnak - a módosítását kétharmados parlamenti többséghez köti, és ez szűkíti a jövőbeli kormányok költségvetési kiigazítási mozgásterét - áll a hitelminősítő pénteki elemzésében.

A cég szerint mindezek következtében növekedett a fontossága egy új IMF-megállapodás időben történő megkötésének, ugyanakkor bizonytalanabbá váltak egy ilyen egyezség elérésének kilátásai. A Fitch Ratings közölte, hogy újabb leminősítéshez vezethet, ha nem sikerül „időben" megkötni egy „megfelelő" IMF-megállapodást.

A kormány meglepődött

Giró-Szász András
Fotó: MTI
Giró-Szász András szerint a kormány meglepőnek tartja, hogy a Fitch pénteken megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot, hiszen éppen az elmúlt egy nap alatt a forint árfolyama az euróval szemben 8 forinttal erősödött, és Magyarország CDS-felára (a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása) 70 bázispontnyit javult. Hozzátette: emellett az elmúlt 24 órában számtalan olyan nyilatkozat hangzott el a kormány, köztük a miniszterelnök részéről, amely világossá tette, hogy mi a kormány szándéka az EU-val és az IMF-fel folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban.

Az elemzők nem lepődtek meg

Az MTI által megkérdezett elemzők körében a Fitch Ratings bejelentése arról, hogy megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól, nem keltett meglepetést.

A lépés a levegőben volt, az elmúlt két hét eseményei alapján várható volt a Fitch lépése, mondta Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője , aki szerint a további leminősítéseket csak akkor lehet elkerülni, ha sikerül megállapodni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hiteléről. Felhívta a figyelmet arra, hogy a bejelentés után nem sokkal a forint árfolyama az euróval szemben erősebb szinten volt, mint a bejelentés előtt. Az elemző pozitívnak nevezte, hogy megindult a tárgyalás a jegybankelnök és a miniszterelnök között, és azt mondta, hogy a találkozó segítette a forint árfolyamát is.

A Fitch nem meglepő lépése is rámutat arra, hogy nem fenntartható a helyzet, ebből a kormánynak „ki kell kecmeregnie" Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint. A piac egyértelművé tette, hogy a kormánynak szüksége van az EU/IMF-hitelmegállapodásra - mondta az elemző, hozzátéve: nem számít arra, hogy a kormány nyílegyenes úton halad majd a megállapodás felé, „de a labda ezen a térfélen van". Az elemző leszögezte: „Nincs más opció, mint a hitelfelvétel". Török Zoltán úgy látja: bár január végéig, az MNB kamatdöntéséig még sok víz lefolyik a Dunán, a jelenlegi helyzet alapján 50 bázispontos kamatemelés látszik szükségesnek.

Kiszivárgott IMF-jelentés
A figyelo.hu a Nemzetközi Valutaalap (IMF) január 18-ai ülésére készült, a lap birtokába került jelentésre hivatkozva azt írja: az IMF szerint a jegybanki függetlenség visszaállítása, a Költségvetési Tanács megerősítése, szigorúbb költségvetési politika, a válságadók mértékének jelentős mérséklése, majd kivezetésük, az ad-hoc gazdaságpolitikai intézkedések beszüntetése; a tervezett reformok végigvitele, a szociális juttatások rendszerének átalakítása, a közösségi közlekedési vállalatok átszervezése és a magáncsőd intézményének a bevezetése területén kell lépéseket tennie a magyar kormánynak. A jelentés valós veszélynek nevezi, hogy az Európai Unió – az immár nyolc éve tartó túlzottdeficit-eljárás miatt – retorzióként megvonja Magyarországtól a kohéziós alaptól nyújtott támogatást, ami által a GDP 2 százalékának megfelelő összegtől esne el az ország. Az internetes oldal szerint a dokumentum megfelelőnek nevezi az ambiciózus költségvetési célokat, ugyanakkor leszögezi: megvalósulásukat veszélyeztethetik a romló makrogazdasági feltételek és a politikai kisiklások. A lap azt írja: a legélesebben a Magyar Nemzeti Bank függetlenségének megőrzését említi a tervezet, és „komoly aggodalmak merülnek fel” amiatt, ahogyan egy olyan súlyú makrogazdasági hatású jogszabályt, mint a jegybanktörvény, az érintettek véleményét figyelembe nem véve, igencsak sietősen fogadtak el. Ráadásul a legutóbbi javaslatok tartalma megkérdőjelezi a kormány elkötelezettségét a jegybank függetlensége mellett. A lap értesülései szerint az IMF a jelentést már eljuttatta a magyar kormánynak, amely kiegészítéseket fűzhet hozzá, és a végleges változatot az IMF igazgatóságának jóváhagyása után hozzák nyilvánosságra.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo