2011. első félévében végzett ellenőrzései során közel
7500 munkavállalót értek munkaszerződés és bejelentés nélküli munkavégzésen, míg az elmúlt év hasonló időszakában több mint 19 000 embert dolgoztattak feketén.
A munkáltatók 42 százalékánál talált munkaügyi jogsértések az ellenőrzött munkavállalók 42 százalékát érintették, szemben a 2010-es 50, illetve
52 százalékos adattal.
A feketemunkások19 százalékát az építőiparban foglalkoztatták, ez csökkenést jelent 2010. első félévéhez képest, de ez összefügg aazzal, hogy
az ágazatot a válság erőteljesebben érintette.
Az e tekintetben job helyzetben lévő feldolgozóiparban a helyzet romlott: tavalyi 5 százalékos részesedése a feketemunka-piacból idén megközelítette
a 9 százalékot.
A vendéglátásban is nőtt az arány, elérte a 9 százalékot.
Az európai rejtett gazdaság mérete 2100 milliárd eurót tehet ki, ami átlagosan a GDP 20 százalékának felel meg az európai államokban, Magyarországon viszont elérheti GDP 24 százalékát, 22 milliárd eurót, áll az MTI által ismertetett Visa-tanulmányban. A skála egyik végén a GDP 8 százalékával Svájc és Ausztria áll, míg a másikon Közép- és Kelet-Európa egyes országai, ahol a rejtett gazdaság akár a GDP több mint 30 százalékát is kiteszi.
A rejtett gazdaság kétharmadát a be nem jelentett munka adja, (Bár a feltárt feketefoglalkoztatás csökkent az év első felében.) a másik az adóelkerülés, mely rendszerint a készpénzes alapon működő, jövedelmüknek csak egy részét bevalló vállalkozásokhoz köthető. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter egyébként a lovasberényi kormányülésről beszámoló tegnapi sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a kormány bevételnövelő lépései között szereplő hatékonyabb áfabehajtásra vonatkozó intézkedések elsősorban ezeket a „nem teljesen tisztán működő" vállalkozásokat érintik.
A magyar rejtett gazdaság Európa többi részével azonos sémát követ. A leginkább érintett ágazatok közé tartozik az építőipar, a kiskereskedelem, a feldolgozó ipar, a turizmus, a személyi szolgáltatások és a mezőgazdaság, ezek azok a szektorok, ahol jelentős számban dolgoznak bejelentés nélkül. A feketegazdaság méretének csökkentése érdekében a legtöbb ország a be nem jelentett munka visszaszorítására és az ehhez kapcsolódó jogszabályok és bírságok megalkotására, bevezetésére koncentrál, derül ki a kutatás adatbázisából.
Számos intézkedés foglalkozik az adócsalással és a rejtett gazdasággal nyilvánvalóan összefüggésben álló bűncselekményekkel. Ugyanakkor kevésbé élnek a készpénzhasználat korlátozásával, noha - a kártyacég tanulmánya szerint - akár 5 százalékkal is csökkenthetné a rejtett gazdaság mértékét, ha az elektronikus fizetés arányát 10 százalékkal növelnék.A rejtett gazdaság készpénz alapú, és Magyarországon, ahol hagyományosan magas a készpénzhasználat, az ennek visszaszorítására irányuló akcióterv érzékelhető eredményeket hozna. Az egy főre jutó évi mintegy 80 tranzakció alapján Magyarország elmarad az EU átlagától, jelentette ki Mark Antipof, a Visa Europe regionális ügyvezető igazgatója.