A költségvetésbe tavaly 146,5 milliárd forintot fizettek be az egyszerűsített vállalkozói adókörbe (eva) tartozó vállalkozások, ami a módosított előirányzat 65 százaléka, és 15 százalékkal, közel 26 milliárddal kevesebb a 2011. évinél - áll a Nemzetgazdasági Minisztérium által közölt 2012. évi államháztartási adatokat ismertető részletes pénzforgalmi mérlegben. A parlament által 2012-re elfogadott eva-bevételi előirányzat 203,5 milliárd forint volt, ezt később a módosítás nyomán 225 milliárdra emelték. Az eva-kulcs tavaly a korábbi 30 helyett 37 százalékra emelkedett, és az eva választhatóságának összeghatára 25 millióról 30 millió forintra nőtt. Ennek nyomán a korábbi 96 ezerről 76 ezerre apadt az eva-körbe tartozó egyéni és társas vállalkozások száma.
„A tervezet szerint 2013-ban a tavalyinál alacsonyabb, 123 milliárd forint evabevételt vár a költségvetés, a csökkenés abból adódik, hogy a tárca várakozásai szerint a 6 millió forint alatti éves bevétellel rendelkező evás vállalkozók túlnyomó többsége az idén a kisadózók tételes adóját fogja választani” - jelentette ki Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára még tavaly szeptemberben. „A bevételek csökkenése így együtt jár a kisadózók tételes adójából (kata) származó bevételek emelkedésével” - tette hozzá a helyettes államtitkár.
Ugyanakkor az adatok azt mutatják, hogy a várt több százezer vállalkozás helyett csak alig hatvanezren választották a két új adónemet: a kivát és a katát.
A kiva szabályairól itt olvashat!
A kata részletes szabályairól itt olvashat!
A teljes hiány 2,1 százalék
Az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya 2012-ben 607,5 milliárd forint volt, a GDP 2,1 százaléka, ami kisebb a 671,9 milliárd forintos módosított előirányzatnál - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kedden. A főbb adóbevételek esetében az előirányzathoz képest elmaradtak a társasági adó, az egyszerűsített vállalkozói adó, a pénzügyi szervezetek különadói, az általános forgalmi adó és a személyi jövedelemadó bevételek, viszont magasabb összegben teljesültek a jövedéki adó, az illetékbevételek, valamint az egyes ágazatokat terhelő különadók. Nagyobb mértékben realizálódtak az előirányzatnál a költségvetési szervek bevételei, az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések, valamint az egyéb bevételek.
A központi költségvetésben a pénzügyi szervezetek különadójaként befolyt 84,9 milliárd forintos bevétel az előirányzatnak csupán 45,4 százaléka. Az alulteljesülés mögött a végtörlesztéshez kapcsolódó veszteség-elszámolás áll. A 2010-ben bevezetett, egyes ágazatokat terhelő különadóból az elmúlt év során 165,6 milliárd forint bevétel keletkezett, amely az éves előirányzathoz képest 10,6 milliárd forintos, 6,9 százalékos növekedés. Az előző évi teljesítéshez képest 6,3 milliárd forinttal, 3,7 százalékkal kevesebb költségvetési bevétel keletkezett. A központi költségvetés 2012. évi kiadásai a törvényi módosított előirányzathoz képest mintegy 242 milliárd forinttal kevesebbet mutattak.