Az adózással összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat tartalmazza, hogy a személyi jövedelemadó kulcsa 15 százalékra, a sertés tőkehúsok áfája 5 százalékra csökken 2016-ban, és mérséklődik a bankadó felső kulcsa is: 2016-ban 0,53 százalékról 0,31 százalékra, 2017-ben és 2018-ban 0,21 százalékra csökken.
Az előterjesztés szerint új nyomvonalon létesített közművezeték esetén csak az üzembe helyezést követő hatodik év első napjától kell közműadót fizetni, vagyis az ilyen vezeték után a létesítéstől számított 5 évig nem kell adózni, függetlenül a létesítés helyszínétől és a vezeték típusától.
A javaslat a dohányipari vállalkozások egészségügyi hozzájárulását állandó közteherré alakítja, és lehetővé teszi, hogy az önkormányzatok adóelőnyt biztosítsanak a feltételeknek megfelelő háziorvosoknak. A javaslat ezeken túl valorizálja a családi kedvezmény címén az adóalapból kedvezményezett eltartottanként levonható kedvezmény mértékét.
Így jár a családi adókedvezmény 2015-ben.
A vállalkozói terhek nem csökkennek
Dávid Ferenc szerint a tervezet a vállalkozói terheket nem, inkább a lakossági terheket enyhíti. A VOSZ elnöke ugyanakkor értelmetlen lépésnek tartja a személyi jövedelemadó (szja) egységes csökkentését 16-ról 15 százalékra, mivel a magas jövedelmű embereknél az egy százalékpontos csökkenés "nem oszt nem szoroz", az alacsony jövedelműeknél pedig majdnem észrevehetetlen. A versenyszférabeli foglalkoztatás fellendítéséhez a vállalkozók terheit kellett volna csökkenteni - tette hozzá.
Az ágazati különadókról a VOSZ véleménye korábban az volt, hogy rendkívüli időkben lehet rendkívüli eszközöket alkalmazni, a költségvetési egyensúly a vállalkozóknak is fontos - mondta. Azonban azóta 14-re nőtt a különadók száma, amelyek közül az utolsó, a reklámadó a főtitkár szerint teljesen fölösleges, semmilyen költségvetési haszna nincs, "viszont büntet" - fogalmazott. A bankadóról szólva Dávid Ferenc elmondta: ezt az adót két éve ki kellett volna vezetni, most pedig a mérséklésről történt megegyezés, amit szimbolikus lépésnek nevezett a főtitkár.
A VOSZ főtitkára szerint jó döntés a sertés tőkehús áfájának csökkentése, mivel így jelentősen tisztulhat az ágazat. Hozzátette: a 27 százalékos áfa olyan magas, hogy a feketegazdaság irányába tol, ezért szorgalmazza, hogy a többi húságazat - baromfi és a marhahús - is részesüljön az áfacsökkentésben.