Japán lehet a döntőbíró a Brexit-tárgyalásokon

Nemcsak az EU és az Egyesült Királyság között dőlnek el a Brexit-tárgyalások, a napokban egy újabb ország, Japán is beleszólt abba, hogyan hagyja el Nagy-Britannia az uniót. Várhatóan az ázsiai szigetország gazdaságának is árt a britek kivonulása az európai közös piacról, mivel az a britanniai japán befektetések értékét is csökkenti.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Japán ma az Egyesült Királyság tízedik legfontosabb kereskedelmi partnere, évente 13,7 milliárd értékben importálnak japán termékeket. A Britanniában működő mintegy ezer japán cég közel 140 ezer embert alkalmaz.

Kemény vagy puha brexit?

Japán arra törekedhet, hogy elkerüljék a „hard-brexitet”, vagyis azt, hogy Nagy-Britannia teljes mértékben kilépjen az EU-s szabadpiaci zónából. Jelenleg ezt a megoldást preferálja Theresa May brit miniszterelnök és az uniós vezetés is. A megoldással Nagy-Britanniában sem mindenki ért egyet: a Brexit-tárgyalásokért felelős brit miniszter és a pénzügyi tárca vezetője nemrég azt írták, a távozó országnak bizonytalan időre teljes körű hozzáférést kellene biztosítani az Európai Unión belső piacához, egészen addig, amíg „ki nem alakul az új viszonyrendszer.” Emellett Nagy-Britanniában nemrég újabb kampány indult azért, hogy a brit képviselők szavazzanak a Brexittel kapcsolatos végső tárgyalások ellen.

Brexit: úgy lépnének ki a britek, hogy tulajdonképpen maradnának
Teljes körű hozzáférést kellene biztosítania az Európai Uniónak a belső piachoz a közösségből távozó Nagy-Britanniának az uniós tagság megszüntetése (Brexit) és az új viszonyrendszer kialakítása közötti átmeneti időre – vetette fel a Brexit-tárgyalásokért felelős brit miniszter és a pénzügyi tárca vezetője egy közös írásban, amelyet a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német lap közölt a szerdai számában.
A japán külügy már a Brexit 2016-os megszavazása idején jelezte, nem örülnek neki, hogy az Egyesült Királyság kilép a közös európai piacról. Az itteni japán befektetéseket védendő Abe Sinzo kormánya is megpróbálja befolyásolni a tárgyalásokat London és Brüsszel között. Csütörtökön Koji Tsuruoka londoni japán nagykövet elmondta, hogy Theresa May a 19 legnagyobb japán cég vezetője figyelmeztette: ha a Brexit további veszteségeket okoz nekik, kivonulhatnak Nagy-Britanniából.

Csökkenő versenyképesség

A japán cégek kivonulása részben már el is indult. A Mitsubishi UFJ bank például már bejelentette, Londonból Amszterdamba helyezi át a székhelyét. Más cégek, mint a Nomura, a Daiwa és a Sumitomo Mitsui. Meanwhile Franfurf felé kacsintgatnak, a Nissan pedig már a népszavazás után jelezte, kivonulnak, ha a brit kormány nem tudja garantálni a versenyképességet a Brexit után.

Theresa May a napokban amellett érvelt, hogy nincs szükségük az európai közös piacra, Nagy-Britannia sokkal előnyösebb megállapodásokat tud majd kötni egyedül olyan országokkal, mint például Japán. Úgy tűnik azonban, hogy a közös piac elhagyása miatt erősen csökkent Nagy-Britannia vonzereje, mint befektetési vagy export-célország.

A kilépés a brit exportőröknek sem segít: egy közelmúltban készült tanulmány szerint ez a brit exportcikkek drágulását eredményezheti, amik így kiszorulhatnak az európai piacokról. Ezáltal mintegy 17 milliárd fonttól eshet el a brit ipar.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo