Felemásan húz a gazdaság

Az ipari termelés szépen nőtt júliusban, azonban az első hét havi eredmény elmarad az előző évi szinthez képest. A külkereskedelmi többlet eközben szintén fogyott egy kicsit január-júliusban, de még bőven pozitív.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Júliusban 4,8 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest - közölte előzetes adatok alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. A munkanaphatástól megtisztított index 2,5 százalékkal emelkedett. A termelés az év első hét hónapjában 0,7 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakábanm, míg az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index júliusban 0,3 százalékkal nőtt. (Pedig az építőipar már szárnyal, igaz ott a jó adat létrejöttébe az alacsony bázisérték is közrejátszott.)

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint az ipari termelés a várakozásokhoz közeli mértékben nőtt júliusban az egy évvel ezelőttihez képest. Az elemző szerint feltehetően továbbra is a járműgyártás húzta az ipari termelést, azonban a fokozatosan javuló külső kereslet hatására több ágazat is hozzájárulhatott a növekedéshez. A következő hónapokban is a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, mivel az Audi fokozatosan futhat fel az év hátralevő részében. A szakember a kilátásokra nézve biztatónak nevezte, hogy az európai és a német konjunktúramutatók a kilábalás irányába mutatnak. Rámutatott: tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés, míg az idén az Audi győri üzemének júniusi elindulásával, a Mercedes és az Opel üzemek kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt és az év második felétől várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 2,5-3 százalék körül növekedhet a kibocsátás. A növekedés az utolsó negyedévben bázishatások miatt különösen erős lehet - tette hozzá.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is "biztató trendkezdetnek" nevezte az ipari termelés júliusi növekedését. Véleménye szerint folytatódik a júniusban elkezdődött lassú javulás a májusi havi szintű visszaesés után. A munkanaphatástól megtisztított index 2,5 százalékkal emelkedett, ami összhangban van az előrejelzéssel - mondta. Az első hat hónapban nagyon visszafogott volt az ipar teljesítménye, a járműgyártást kivéve minden szektorban visszaesést mutattak ki. A január-júliusi adatok szerint a tavalyi kibocsátást még nem érte el az ipar. Az elemző az év egészére a második félév teljesítményének függvényében 1-2 százalékos bővülést vár.

Közben júliusban – az első becslés szerint – a kivitel értéke 6,7 milliárd eurót (1981 milliárd forintot), a behozatalé 6,3 milliárd eurót (1857 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év hetedik hónapjában 422 millió euró (124 milliárd forint) volt, ami 42 millió eurós (16 milliárd forintos) javulás az előző év azonos hónapjához képest. A júliusi kivitel 77, a behozatal 73%-át az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.

Csak a közmunka növeli a foglalkoztatottságot
Első pillantásra kedvező a munaerőpiaci adat is, hiszen nőtt a foglalkoztatottság, csökkent a munkanélküliség. Azonban az álláskeresők számának csökkenését a közmunka programok felfuttatása eredményezi, a nők és a fiatalok helyzetében még így sem sikerült javulást elérni. További részletek itt olvashatóak.
A hetedik hónapban az export euróban számított értéke 4,4, az importé 4,0%-kal nőtt a tavaly júliusi értékhez viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg többlete 42 millió eurós javulást mutatott 2012 azonos időszakához képest.

A január–júliusi időszakban – az előzetes adatok szerint – a kivitel értéke 47,1 milliárd euró (13 929 milliárd forint), a behozatalé 43,2 milliárd euró (12 758 milliárd forint) volt. A kivitel euróban számított értéke 1,5, a behozatalé 1,8%-kal nőtt. A külkereskedelmi mérleg 81 millió eurós (3 milliárd forintos) romlást mutatott a 2012. január–júliusi többlethez viszonyítva.

A KSH szerdai, végleges adatai szerint a Magyarország bruttó hazai terméke 2013 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,1 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig szintén 0,1 százalékkal nőtt. A GDP-t a mezőgazdaság és az uniós pénzek húzzák.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo