Szeptemberben 2,4 százalékra gyorsult a havi bruttó és nettó átlagkeresetek emelkedése az egy évvel korábbihoz képest, az augusztusi 2,2 százalékról, a közfoglalkoztatottak nélkül az éves növekedési ütem 4,4 százalékra emelkedett a megelőző havi 3,9 százalékról - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője a KSH keresetekre vonatkozó, első kilenchavi adataira reagálva kifejtette: folytatódik az előző hónapokban kezdődött kedvező trend a kereseteknél. A szeptemberi mintegy 2,4 százalékos éves növekedés, az inflációt is figyelembe véve, 2,6 százalékos emelkedés reálértéken - mondta. Réczey Zoltán hozzátette: a fogyasztás élénküléséhez jelentősen hozzájárulhat a folyamatban lévő devizahiteles elszámolás és a forintosítás is.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint a növekedés megfelelt a várakozásoknak, a 2,4 százalékos bruttó bérnövekedés beleillik az előző hónapok trendjébe. A közmunkaprogram nélkül 4,4 százalék körüli a bérnövekedés üteme - jegyezte meg. Az elmúlt időszakban megindult egy alacsonyabb inflációs környezethez való alkalmazkodás a szakértő szerint, ami látszik a bérstatisztikán: a közfoglalkoztatottak nélküli béremelkedés 4 százalék körüli. Ez fontos olyan szempontból, hogy a jövőben sem kell attól tartani például a jegybanknak, hogy nagy béremelkedés lenne, ami inflációs nyomást gerjesztene - mondta Németh Dávid. Az elemző az év egészére 2,5 százalék körüli bruttó bérnövekedést vár.
A K&H vezető elemzője elmondta: a foglalkoztatás a magánszektorban is nő, de nincs túlkereslet, mert akkor nem 4 százalékos lenne a bérnövekedés, hanem ennél valószínűleg nagyobb.