A tisztított adatok mérsékelten jobbak lettek az elemzők által várt értékeknél. Mindezzel együtt az esztendő egészére így is stagnálást várnak a piaci szereplők a magyar gazdaság korábbi egyik húzóerejének számító iparnál.
Látszik a Mercedes üzem második műszakos termelése
A harmadik negyedévben az ipari termelés 2,5 százalékkal nőhetett a Takarékbank számításai szerint az előző negyedévhez képest. Mivel az európai recesszió tovább mélyült az ősz elejére, feltehetően a Mercedes üzemben bevezetett második műszakos termelés javíthatta a hazai kibocsátást.
A következő hónapok ugyanakkor Suppan Gergely szerint továbbra is bizonytalanok, a külső kereslet is igen gyenge, miközben a belső kereslet élénkülésére sem lehet számítani. Ezzel szemben az új kapacitások ellensúlyozhatják a negatív hatásokat. Így idén összességében a stagnálást kissé meghaladóan nőhet az ipari termelés. Jövőre az Audi győri üzemének elindulásával, illetve némileg kedvezőbb külső kereslet mellett 4,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása - közölte az elemző.
Jövőre sem lesz növekedés
A nyers és a kiigazított adatok között jelentős a különbséget Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője is kiemelte, jelezve, hogy azt az év eleje óta lehetett tudni, hogy a Mercedes gyár futtatja fel a termelését, viszont az is látszik, hogy a felvevő piacokon egyre komolyabb, gyengülésre utaló jelek vannak. Ezért a következő hónapokban a hazai ipari termelés adatai stagnálás körül maradhatnak.
Jövőre az ipari termelésnél egyedi tényezők miatt kisebb emelkedés lehet, de ez összességében nem lesz elég arra, hogy a GDP növekedését érdemben a pozitív tartományba húzza. Így az Erste elemzője szerint az idei recesszió után a következő évben sem nagyon lehet arra számítani, hogy Magyarországon növekedni fog a gazdaság.