Ennyit tud a magyar ipar

Siralmas képet fest a szeptemberi ipari adat: a visszaesés 3,8 százalék volt az előző évhez viszonyítva. Ebben részben a naptár a ludas: tavaly 2 munkanappal több volt, mint az idén, amit jól mutat, hogy a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index éves összevetésben 0,6, az előző hónaphoz képest 0,7 százalékos növekedést mutat a Központi Statisztikai Hivatal előzetes közlése szerint. Az év első 9 hónapja 0,8 százalékos csökkenést jelez az előző év azonos adatával összehasonlítva.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tisztított adatok mérsékelten jobbak lettek az elemzők által várt értékeknél. Mindezzel együtt az esztendő egészére így is stagnálást várnak a piaci szereplők a magyar gazdaság korábbi egyik húzóerejének számító iparnál.

Látszik a Mercedes üzem második műszakos termelése

Kikerülhetünk a recesszióból?
Az ipari adatok ismeretében némiképp más megvilágításba kerül a tegnap közölt külkereskedelmi statisztika, amely szerint az esztendő kilencedik hónapjában az export forintértéke 4,6 százalékkal maradt el 2011. szeptemberitől. Figyelembe véve, hogy a gazdasági növekedést (az ipar mellett) elsősorban az export táplálja, többen hangot adtak azon aggodalmuknak, hogy a harmadik negyedévben sem kerül majd ki a magyar gazdaság a technikai recesszióból. Ma (az ipari előzetes számait ismerve) többen látnak arra esélyt, hogy a jövő héten ismerté váló harmadik negyedévi GDP-változás előjele nem lesz ismét negatív.
Kellemes meglepetésként értékelte Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője, hogy az augusztusi 2,8 százalékos növekedés után szeptemberben 0,7 százalékkal nőtt a kibocsátás az előző hónaphoz képest. Így - álláspontja szerint - a július-szeptemberi adatok alapján van remény arra, hogy a gazdaság kikerülhetett a technikai recesszióból.

A harmadik negyedévben az ipari termelés 2,5 százalékkal nőhetett a Takarékbank számításai szerint az előző negyedévhez képest. Mivel az európai recesszió tovább mélyült az ősz elejére, feltehetően a Mercedes üzemben bevezetett második műszakos termelés javíthatta a hazai kibocsátást.

A következő hónapok ugyanakkor Suppan Gergely szerint továbbra is bizonytalanok, a külső kereslet is igen gyenge, miközben a belső kereslet élénkülésére sem lehet számítani. Ezzel szemben az új kapacitások ellensúlyozhatják a negatív hatásokat. Így idén összességében a stagnálást kissé meghaladóan nőhet az ipari termelés. Jövőre az Audi győri üzemének elindulásával, illetve némileg kedvezőbb külső kereslet mellett 4,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása - közölte az elemző.

Jövőre sem lesz növekedés

A nyers és a kiigazított adatok között jelentős a különbséget Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője is kiemelte, jelezve, hogy azt az év eleje óta lehetett tudni, hogy a Mercedes gyár futtatja fel a termelését, viszont az is látszik, hogy a felvevő piacokon egyre komolyabb, gyengülésre utaló jelek vannak. Ezért a következő hónapokban a hazai ipari termelés adatai stagnálás körül maradhatnak.

Jövőre az ipari termelésnél egyedi tényezők miatt kisebb emelkedés lehet, de ez összességében nem lesz elég arra, hogy a GDP növekedését érdemben a pozitív tartományba húzza. Így az Erste elemzője szerint az idei recesszió után a következő évben sem nagyon lehet arra számítani, hogy Magyarországon növekedni fog a gazdaság.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo