Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a januári ipari termelés 0,2 százalékos csökkenését az okozta, hogy az autógyártók tavaly év végi leállása áthúzódott januárra, ezért februárban jelentős élénkülésre lehet számítani. A szakértő szerint a januári megtorpanás átmenetinek tekinthető, az ipari termelés kedvező kilátásait az ipari rendelésállományok és az ipari bizalmi indexek is alátámasztják,https://www.piacesprofit.hu/gazdasag/bizakodunk-bizakodunk/ a beszerzésimenedzser-index a decemberi átmeneti visszaesést követően szintén a növekedés folytatását jelzi.
A kínai és a feltörekvő gazdaságok lassulásának hatásait a viszonylag kedvező európai és hazai kilátások ellensúlyozhatják, biztató, hogy az európai autóeladások az év első két hónapjában továbbra is dinamikus, két számjegyű növekedést mutatnak – tette hozzá. Az elemző ebben az évben az ipari termelés 5,5 százalékos növekedésére számít a tavalyi 7,5 százalék után. A hazai autógyárak a Suzuki kivételével elérték teljes kapacitásukat, több ágazatban azonban még a kapacitások további felfutására lehet számítani – mutatott rá Suppan Gergely.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője kifejtette, a januári ipari termelési adat alulmúlta várakozásaikat, jelentős volt a visszaesés a termelés dinamikájában. A szakértő szerint a következő hónapokban stabilizálódni fog az ipari termelés. Idén összességében 4-5 százalékos növekedésre számít az iparban, ami továbbra is fontos húzóereje maradhat a bruttó hazai termék (GDP) növekedésének.
Virovácz Péter, az ING Bank elemzője szintén úgy látja, hogy a januári előzetes ipari adat negatív meglepetést okozott, mivel a korábbi évekkel ellentétben elmaradt a szokásos év eleji nagy megugrás. A gyenge adat szerinte is csak átmeneti megingást jelent, és az ipari termelés februárban újra erőre kaphat.
A szakértő az ipari szektorhoz kapcsolódó különböző előrejelző indikátorokat vizsgálva kommentárjában kifejtette: a magyar ipari beszerzésimenedzser-index (BMI) erős növekedésre utal, valamint nemcsak a teljes rendelésállomány, hanem az új rendelések volumene is emelkedik. Az Eurostat által számszerűsített ipari bizalmi indexnek a termelés tényleges alakulására vonatkozó részmutatója történelmi magasságokban tartózkodik, mint ahogyan a termelési várakozásokra vonatkozó indikátor is – mondta. Mindezek azt mutatják, hogy az ipari termelés továbbra is emelkedő pályán mozog, bár tény, hogy a tavaly regisztrált növekedési ütemhez képest némi lassulásra lehet számítani – hangsúlyozta Virovácz Péter.