Tavaly március óta először regisztrált növekedést a KSH. A mérték éves összehasonlításban 3,4 százalék volt a márciusi 2,9, februári 1,2 és januári 2,3 százalékos csökkenés után. Az áprilisihoz hasonló mértékű bővülésre 2006 szeptembere óta nem volt példa.
Az első becslésnek minősülő előzetes adatok szerint az élelmiszerforgalom kilenchavi visszaesés után 3,3 százalékkal nőtt. A nem élelmiszer jellegű termékek értékesítési volumene a tavaly áprilisi szinten maradt, de az előző tizenkét hónapban folyamatosan csökkent éves összevetésben. Az üzemanyag-forgalom áprilisban kiugróan, 6,3 százalékkal nőtt, miután az árak 5,3 százalékkal csökkentek tavaly áprilishoz képest.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) minisztérium adatközlést követő közleménye szerint a lakossági fogyasztás élénkülésében szerepet játszhat a reálbérek növekedése, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben tapasztalt bővülést a hazai üzemanyag átlagárak csökkenése miatt élénkülő kereslet támogatta.
Komoly megtakarítást jelentett a rezsicsökkentés
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a kiskereskedelmi forgalom áprilisi növekedésével kapcsolatban kiemelte: az alkalmazásban állók nettó átlagkeresete 4 százalék feletti mértékben nőtt az év első négy hónapjában, így a reálkeresetek emelkedtek. A legkisebb kereseteket jelentő minimálbérek, továbbá a nyugdíjak is több mint 5 százalékkal nőttek.
Jobb is lehet ez az év a tavalyinál
Az áremelkedés üteme ugyan mérséklődött, de január és április között az élelmiszerek, valamint az élvezeti cikkek tovább drágultak, az utóbbiak az adóemelések miatt 10 százalék feletti mértékben. Úgy tűnik, a vásárlók a több pénzüket elsősorban élelmiszerekre fordítják, az iparcikkek piaca nem bővült. Az üzemanyagok ára csökkent, és bár a 400 forintos határ alá nem került a benzin ára, a vásárlási kedv így is nőtt.
Az OKSZ szerint ebben az évben az előrejelzéseknek megfelelően a fogyasztás eléri, egyes területeken pedig túl is lépheti az előző évi szintet.