Szerbia cikkek

Újra szállíthatunk friss sertéshúst Szerbiába
Egy éves tárgyalássorozat után született meg a döntés, mely feloldja a zárat, amit az afrikai sertéspestis tavaly tavaszi megjelenésekor létesítettek.

Belátható időn belül EU-tag lehet Szerbia
Az Európai Unió úgynevezett előcsatlakozási támogatási eszközeinek (IPA) újabb, valamivel több mint 41 millió eurós részletét kapja meg Szerbia, miután Jadranka Joksimovic európai integrációért felelős szerb miniszter és Sem Fabrizi, az Európai Unió belgrádi küldöttségének a vezetője aláírta az erről szóló megállapodást hétfőn Belgrádban.

Vámunióba lép Koszovó és Albánia
Vámuniót hoz létre Koszovó és Albánia, a pristinai parlament szerda késő este pedig jóvá is hagyta az erről szóló megállapodást - számolt be róla a koszovói sajtó csütörtökön.

2022-re már nagyrészt nem Oroszországból importálna gázt a magyar kormány
Az orosz gázmonopólium végéről beszélt, energetikai együttműködésről egyezett meg a szerb és a magyar kormányfő. Orbán Viktor azt mondta, 2022-re a magyar gázimport kevesebb mint fele származhat csak Oroszországból jöhet. Az Eximbank szerbiai befektetésekre 30 milliárdos hitelkeretet biztosít.

Érdekli Szerbia a magyar cégeket
Kiemelt érdeklődés mellett rendezett magyar-szerb üzleti fórumot a Magyar Nemzeti Kereskedőház. A 150 magyar kis- és középvállalkozás vezetőjének részvételével zajló eseményen főleg az élelmiszeripari és a mezőgazdasági exportlehetőségek feltárására helyezték a hangsúlyt. A fórumra 50 fős szerb delegáció érkezett Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök vezetésével. A találkozón a hazai kis- és középvállalkozások megismerkedhettek a szerbiai üzleti lehetőségekkel, a két ország cégei közötti szorosabb együttműködés érdekében pedig már előkészítés alatt áll a szerbiai magyar kereskedőház megnyitása.

Miért mennénk messze?
Az 550.000 négyzetkilométeres Balkán mindig is a nagyhatalmak érdeklődésének középpontjában állt, elég csak a görögökre, rómaiakra vagy épp az Ottomán Birodalomra gondolni. Most Magyarország vállalkozásainak fókuszába kéne kerülnie, hiszen (Ukrajnával együtt) rengeteg lehetőséget tartogat.

Mi történt Nagykikindán?
Ingyenesen mutatkozhattak be a Vajdaságban azok a magyar vállalkozások, amelyek kiállítóként vettek részt a Nagykikindán 2012. november 14-15-én szervezett komplex üzleti programon. A kiállítás mellett üzletember-találkozó és szakmai előadások várták a több mint kétszáz érdeklődőt.

Magyarország oldhatja meg Szerbia energiaproblémáit
Szerbia Magyarországon szeretne Oroszországból kapott földgázt tárolni, s erről csütörtökön Bécsben tárgyal a Srbijagas szerb, a Gazprom orosz állami gázvállalat, illetve az E.ON Hungária Zrt., Magyarország egyik vezető energiaszolgáltatója - jelentette be Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója. Az E.ON cáfol, de elismerte, hogy korábban voltak az ügyben tárgyalások.

Kedvelik Szerbiát a magyar cégek
A magyar vállalatok 200 millió eurót fektettek be az elmúlt hat évben Szerbiában - mondta a Vajdasági Beruházási Alap igazgatója, Branislav Bugarski a Beta hírügynökségnek.

Irány dél!
Az elmúlt három évben mintegy félmilliárd forint értékben valósultak meg magyar beruházások Szerbiában. Az ez évre meghirdetett szerb privatizációban többek között érintett a mezőgazdasági gépgyártás, a könyvkiadás, a mélyépítés, az állattenyésztés, de szerepel a listán ruhagyár, autóbusz-közlekedési vállalat, szálloda és étterem is.
Szerbiába kéne menni?
Szerbiára irányítja a magyar befektetők figyelmét az ITD Hungary. A magyar befektetési és kereskedelemfejlesztési ügynökség ugyanis privatizációs fórumot szervez azon cégek számára, amelyek lehetőséget látnak a magyar vállalatok számára egyre népszerűbb befektetési célponttá váló Szerbiában.
Gyurcsány nem tudott igazán örülni
Közeledett egymáshoz az ukrán és orosz álláspont a gázkrízis megoldásában, miután megkezdték munkájukat az EU gázmegfigyelői Kijevben. A magyar kormányfő akkor örült, amikor a csökkenő fogyasztás miatt csütörtökön jutott a gázból a nélkülöző Szerbiának. Az orosz elnök pedig az Ukrajnát elkerülő vezetékek megépítéséről beszélt, és a Gazpromot, mijnt globális szereplőt emlegette. Az ukránok szerint mindjárt indul a gáz Oroszországból.
A szerbek is behódoltak az oroszoknak
Dmitrij Medvegyev orosz és Boris Tadic szerb államfő szerdán Moszkvában aláírja a végleges megállapodást az átfogó orosz-szerb energiaügyi együttműködésről, amelynek keretében Szerbián is áthalad majd a tervezett Déli Áramlat földgázvezeték, a szerb NIS olajtársaság többsége pedig orosz kézbe kerül, közölte szerdán az orosz Gazprom gázipari vállalat szóvivője.