Magyarország oldhatja meg Szerbia energiaproblémáit

Szerbia Magyarországon szeretne Oroszországból kapott földgázt tárolni, s erről csütörtökön Bécsben tárgyal a Srbijagas szerb, a Gazprom orosz állami gázvállalat, illetve az E.ON Hungária Zrt., Magyarország egyik vezető energiaszolgáltatója - jelentette be Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója. Az E.ON cáfol, de elismerte, hogy korábban voltak az ügyben tárgyalások.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az E.ON Hungária Zrt. szóvivője, Kutas István az MTI kérdésére elmondta, hogy nem tudnak a bécsi megbeszélésekről, és nem is lesznek ott a társaság képviselői. A szóvivő hozzáfűzte, hogy bár ősztől több 100 millió köbméter új, szabad kapacitása lesz az E.ON csoporthoz tartozó E.ON Földgáz Storage Zrt.-nek a fejlesztések eredményeként, annak értékesítése szigorú szabályok szerint történik. A meglévő partnereknek ugyanis  elsőbbségük van, és csak a fennmaradó kapacitást lehet szabadon - például aukción - eladni. Kutas István azt elismerte, hogy nagy érdeklődés mutatkozik szerb és bosnyák részről magyarországi gáztárolás iránt, és folytak is erről kétoldalú tárgyalások.  

Kell a szerbeknek a magyar segítség

Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója szerint az volna az ideális, ha 200-300 millió köbméter gázt tarthatnának készenlétben a magyarországi tárolókban egy újabb gázhiány esetére. Szerbia az év eleji orosz-ukrán gázvita idején úgy tudta csak nagy nehezen átvészelni a hiányt, hogy Magyarországról kapott kölcsönbe gázt, mivel saját tartalékai nem voltak.

Az ország egyetlen, a bánáti Udvarnokon (Banatski Dvor) lévő tározóját most töltik fel, s a Srbijagas illetékesei szerint mintegy 300 millió köbméter gáz kerül bele. Ez 60 napra elegendő tartalék, amennyiben újból megszűnik az Oroszországból érkező földgáz-utánpótlás.

Ahhoz azonban, hogy használni is lehessen, komoly korszerűsítést is végre kell hajtani. Ez év elején, az ukránok elrendelte gázstop idején is volt gáz a tárolóban, de nem lehetett hozzáférni. A fejlesztéssel napi ötmillió köbméter kivétele válik lehetővé. Ha megépül a Szerbián is áthaladó, orosz földgázt a Földközi-tengeren át Nyugat-Európába szállító gázvezeték, akkor az udvarnoki tároló kapacitását is jelentősen bővítik.

Putyin a törököket csábítja
Vlagyimir Putyin orosz kormányfő csütörtökön Ankarába utazik, a Vedmosztyi című orosz üzleti lap szerint azért, hogy rábírja Törökországot a (tervek szerint Magyarországon is áthaladó) Déli Áramlat gázvezeték építésében való részvételre. Tárgyalni akar a Nabucco-tervről is, amelynek Törökország részese. A lap idézte Mihail Korcsemkint, az amerikai East European Gas Analysis elemző cég vezetőjét, aki úgy vélte: Oroszország számára elvi jelentőségű a Nabucco megvitatása. A Nabucco vezeték a tervek szerint a Kaszpi-térségből szállítana gázt Európába, Oroszországot elkerülve. Törökország Magyarországgal, Ausztriával, Bulgáriával és Romániával júliusban aláírta a kormányközi megállapodást, de Moszkva a Déli Áramlatban való együttműködést ajánlva megpróbálhatja maga mellé állítani.

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo