Gyurcsány nem tudott igazán örülni

Közeledett egymáshoz az ukrán és orosz álláspont a gázkrízis megoldásában, miután megkezdték munkájukat az EU gázmegfigyelői Kijevben. A magyar kormányfő akkor örült, amikor a csökkenő fogyasztás miatt csütörtökön jutott a gázból a nélkülöző Szerbiának. Az orosz elnök pedig az Ukrajnát elkerülő vezetékek megépítéséről beszélt, és a Gazpromot, mijnt globális szereplőt emlegette. Az ukránok szerint mindjárt indul a gáz Oroszországból.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Brüsszeli értékelés szerint miután minden kérdésben megállapodott egymással az EU, Oroszország és Ukrajna, immár adottak a feltételek az EU-ba irányuló orosz gázszállítás felújításához. Viktor Juscsenko ukrán elnök pénteken kora este nyilvánosságra hozott közleménye szerint Oroszország hamarosan bejelenti, hogy újraindítja földgázszállítását Európába. Arról azonban nincs hír, hogy az oroszok legutóbb megfogalmazott igénye - a szóban elhangzott egyetértő nyilatkozatok írásba foglalása és aláírása - megtörtént-e. Moszkva előzőleg ugyanis kifogásolta, hogy az ukránok nem akarták elfogadni az orosz szakértői jelenlétet az EU vezette nemzetközi szakértői csoportban.

Kijev elfogadta, hogy az Oroszországból Európába exportált gáz ukrajnai tranzitját ellenőrző bizottságban jelen legyenek a Gazprom szakemberei is. Mirek Topolánek, az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Csehország kormányfője pénteken Kijevbe érkezett, hogy Julija Timosenkóval megvitassa a gáztranzitot ellenőrző megfigyelő csoport tevékenységének részleteit. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója megismételte: amint aláírták az erről szóló dokumentumot, és a megfigyelők megkezdik munkájukat az oroszországi és ukrajnai mérőállomásokon, lehetővé válik a gáz újbóli elindítása.

A Bajorországban tárgyaló José Manuel Barroso, az EU Bizottság elnöke is bejelentette, hogy minden előfeltétel megvan az újbóli szállítások beindításához. Hangsúlyozta: az orosz kormányfő nem ellenzi, hogy az ellenőrző csoport az orosz mérőállomásokon is dolgozzon. Barroso hozzátette azonban: számos probléma vonatkozásában Moszkva és Kijev még nem jutott egységes álláspontra, de az európai szállítások felújításához megvannak a feltételek.

Segítség Szerbiának és Szlovákiának

Gyurcsány végül örült
"Csütörtök reggelre kiderült, hogy a fogyasztás és az időjárás alakulása folytán tudunk gázt adni." - írta a magyar és német segítségről Szerbiának a kormányfő internetes naplójában .
"Ez pedig azért volt lehetséges, mert a magyar családok, háztartások, intézmények nagyon fegyelmezetten viselkedtek." - büszkélkedett a felelős polgári hozzáállással Gyurcsány.
Az Európai Unió országai különböző forrásokból próbálják megoldani a krízis miatt kimaradó gáz pótlását: a hideg miatti fogyasztási csúcs ellenére Franciaország más országokból - Norvégiából, Hollandiából, valamint Egyiptomból és Algériából - teljesen pótolni tudja az orosz-ukrán gázvita miatt kieső orosz gáz mennyiségét, valamint Szlovákia és Szerbia is kap segítséget a környező országokból. Csehország péntektől kezdve napi mintegy négymillió köbméter földgázzal segíti ki Szlovákiát, míg a magyar E.ON Földgáz Trade Zrt. a gázszállítási válság idejére szerződést írt alá a Srbija Gas-zal napi 2,7 millió köbméter földgáz továbbítására.

Ma az E.ON Földgáz Trade Zrt. bejelentette, hogy a vállalat tegnap éjszaka, válaszul a szerbek megkeresésre, szerződést írt alá Srbija Gas-zal napi 2.7 millió m3 földgáz továbbítására a válsághelyzetben lévő Szerbiának. Az E.ON Földgáz jelentősen növelte Nyugat-Európából érkező gázimportját, így vált lehetővé a szerbiai gázexport. Jelenleg a cég napi 6.7 millió köbméter gázt kap az ausztriai Baumgarten gázelosztó központon keresztül, amelyből napi 4 millió köbméter gáz hazai felhasználásra kerül. Tegnap az E.ON Földgáz Trade anyavállalata, az E.ON Ruhrgas megduplázta a Magyarországra allokált földgázmennyiséget, így tegnap már 4 millió köbméter gázt importáltak Ausztrián keresztül Magyarországra. Ez a megnövelt gázmennyiség elengedhetetlenül szükséges volt a hazai fogyasztók ellátásához, és e nélkül számos hazai ipari fogyasztó gáz nélkül maradt volna. Abban az esetben, ha a magyarországi gázellátás veszélybe kerülne, a mai nappal kezdődött 2,7 milliós szerbiai exportot megszakítják.

Az E.ON közölte azt is, abban az esetben, ha a magyarországi gázellátás veszélybe kerülne, a szerbiai exportot megszakítják. Emellett Szerbia Ausztriától is kaphat napi két-hárommillió köbméter gázt, azonban ezt a lehetőséget végszükség esetén veszik igénybe, mivel az osztrák szállítás nem hitelbe történik, azonnal fizetni kell érte.

Dejan Szahovics, Szerbia budapesti nagykövete a gázszállítások beindítása után azt mondta, hogy "a szerb nép rendkívül hálás az európai szomszédok teljes körű támogatásáért és külön köszönet jár magyar szomszédainknak, akik nemcsak biztosították saját forrásaikból a sürgős gázellátást, de lehetővé tették az E.ON gázszállítmányának továbbítását Szerbiába". Németország budapesti nagykövete, Janetzke-Wenzel a közös sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy "Örülünk, hogy egy német vállalat pótlólagos földgázimport biztosításával segíthetett Magyarországnak és szeretnénk a magyar kormánynak köszönetünket tolmácsolni a Szerbiának nyújtott segítség továbbításáért".

Alternatívák

Magyarországon pénteken megnőtt az alternatív fűtőanyagok iránti kereslet: nőtt a szén és a tűzifa iránti kereslet, valamint pelletből is többet kellett gyártani a szokásosnál. Az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. az unióban elsőként beperelte a NAK Naftogaz Ukrajni céget, és az Európai Bizottságnál bepanaszolta Ukrajnát.  Magyarország második legnagyobb gázimportőrének közleménye szerint a beadványban az EMFESZ Kft. egyebek között kifogásolta, hogy a Naftogaz az EMFESZ tulajdonában álló, Oroszországból az Ukrán Köztársaságon keresztül Magyarországra szállítandó, illetve a részben az ukrajnai földalatti gáztárolókból kitárolandó földgázt nem továbbította, és azzal kifejezetten a sajátjaként rendelkezett.

Kártérítés és új vezetékek
Dmitrij Medvegyev arra bíztatta az európai fogyasztókat, hogy az orosz félhez hasonlóan követeljenek kártérítést a viszály miatti veszteségeikért Ukrajnától. Miller viszont az elnökkel folytatott megbeszélésen leszögezte, hogy a Gazprom kész a(z Ukrajnát elkerülő) Déli és Északi Áramlat gázvezetékek építésének gyorsítására és tervezett kapacitása megnövelésére, amennyiben a résztvevő országok ezt felvetik.

Az orosz elnök hangsúlyozta azt is, hogy az idei évre szóló beruházási terveit a válság ellenére fenntartja a monopólium. Hozzátette: az európai partnerek mellett a Gazprom rendkívüli fontosságot tulajdonít európai partnerei ellátásának, de más térségek felé is terjeszkedni szándékozik. Úgy vélte, hogy a Gazprom globális szereplővé válik, s a jövőben Ázsia mellett Dél-Amerikába, Indiába és máshová is szállítani fog.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo