Stressz cikkek
Mindenkinek árt, mégis együtt élünk vele
Mindenkinek van, mindenki beszél róla, mégse tudjuk pontosan, hogy mi is ez, és mennyire veszélyes. A stressz a mai munkahelyi élet egyik talán leggyakrabban használt szava, de kevesen gondolnak bele, hogy valójában mekkora károkat okoz nem csak a munkavállalóknak, hanem a cégeknek is. Pedig épp olyan fontos munkavédelmi kérdés a pszichoszociális egészség, mint a fizikai, vagy kémiai munkavédelem.
Őrizze meg hidegvérét, hogy sikeres lehessen!
Talán furcsán hangzik, de az érzelmek kontrollálása és nyugalom megtartása igenis szorosan összefügg a teljesítménnyel. Adunk néhány tippet, hogyan tartsa kordában kitörni készülő érzelmeit és váljon sokkal sikeresebb cégvezetővé!
Ez a képesség segít kezelni a stresszt
Jó lenne, ha úgy tudnánk megőrizni a biztos tartásunkat és nyugalmunkat, hogy abból legfeljebb csak átmenetileg lendít ki bármilyen külső behatás. Ezt a képességet, az úgy nevezett rezilienciát, vagyis rugalmas ellenállást fejleszteni is lehet.
9 tipp a munkahelyi stressz csökkentésére
Bizonyított tény, hogy a munkahelyi stressz betegít, és természetesen rosszul hat a termelékenységre, morálra és a lojalitásra is. Dr. Butyka Ágnes, az Oxygen Medical foglalkozás-egészségügyi szakorvosa szerint a vezetőknek számos lehetőségük van a stressz csökkentésére, az eredmények pedig a cég működésére is visszahatnak.
Ön mennyire stresszes? Tesztelje!
Országos stresszfelmérést indított a Semmelweis Egyetem (SE)Magatartástudományi Intézete, a bárki által elérhető kérdőív kitöltése anonim, a válaszadók azonnali visszajelzést kapnak saját eredményeikről.
Tanuljuk meg kezelni a stresszt!
Mindenki nyugodt életről álmodik, mégis a legtöbben a modern élet természetes velejárójának gondolják a stresszt, amitől lehetetlen megszabadulni. Meglepődnének, néhány apró változtatással milyen sikereket lehet elérni.
Honnan merítsünk erőt?
Hogyan végezzük a munkánkat, miközben sorozatosan rossz híreket kapunk a válságból, miközben cégek ezrei szűnnek meg körülöttünk és szűkebb környezetünknek is egyre nehezebbé válik mindennapi megélhetése? Szakértőnk egy példán keresztül mutatja be, hogy mindig lehet tenni valamit.
Átszervezés, bizonytalan foglalkoztatás – amitől a leginkább félünk
Európa-szerte a munkavállalók fele úgy gondolja, hogy a munkával kapcsolatos stressz általános, és tízből négyen úgy vélik, hogy azt a munkahelyen nem kezelik megfelelően. A leginkább a bizonytalan foglalkoztatási helyzet és az átszervezés miatt aggódnak a munkavállalók – derül ki az Ipsos MORI által az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) nevében készített 3. páneurópai közvélemény-kutatásból.
A stresszt okoljuk a betegségekért
A stressz tehet leginkább a rövidebb életről, a stressz miatt alakulnak ki bennünk a rettegett betegségek – ezt gondolja a magyar lakosság jelentős része. Miközben nagyon sokan tisztában vannak a helytelen életmód következményeivel, a magyarok közel harmada semmit nem tesz egészsége megőrzése érdekében – állapította meg a CIG Pannónia megbízásából készült országos kutatás.
Romba döntheti a céget egy rossz vezető
A magyar cégvezetők tipikus stresszkezelési módszere egész vállalatokat dönthet romba. A gazdasági válság miatt nehéz helyzetbe kerülő vállalatok vezetőinél a stressz jellemzően elnyomó, kockázatvállaló és összeütközésekkel teli légkörhöz vezet, ami nehéz gazdasági körülmények között előre vetíti a vállalat bukását.
Összefogás a stressz ellen
A munkavállalók egészsége, közérzete hatással van a munkavégzésükre, mindez hosszú távon a vállalatuk teljesítményét is befolyásolhatja. Az Európai Bizottság finanszírozásában, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének koordinálásával 6 országban megvalósuló IOSHA2 program a prevenciót helyezi előtérbe. Az MGYOSZ tájékoztató, egyben megoldásokat kínáló kampányának központi üzenete: „STOP STRESSZ! Legyen boldog és egészséges!", amely a munkáltatók és a munkavállalók együttműködésével érhető el.
Muszáj tényleg kikapcsolni
A stresszes, számos felelősséggel terhelt, sokszor szinte pihenés nélküli mindennapokban a felfokozott figyelmet igénylő „készenléti" állapot sokszor egyáltalán nem ér véget a munkaidő végével. Ez hosszú távon számos szociális és egészségügyi probléma forrása lehet. Éppen ezért különösen fontos, hogy a lazításra, feltöltődésre is kiemelt figyelmet fordítsunk.
Nyaralás alatt sem kapcsolunk ki
A hazai üzletemberek 43 százaléka idén nyáron sem fogja kipihenni magát igazán, hisz napi egy-három óra munkát igyekszik beszúrni a nyaralás programjai közé - állítja a Regus felmérése. A kikapcsolni képtelenek 17 százaléka súlyos munkamániás: szeretteiket elhanyagolva a nyaralás alatt is naponta több mint három órát dolgoznak.
Ezermilliárdos kárt okoz a munkahelyi stressz
Az Európai Unió országaiban a munkahelyi stressz által okozott bevételkiesés és a jelenséggel összefüggő kiadások összege a GDP 4 százalékára tehető. A túlzott stressz a második leggyakrabban előforduló munkához köthető egészségügyi probléma, amely a munkahelyi hiányzások 50-60 százalékának hátterében áll. A kialakult helyzet egyszerre jelent tehát komoly egészségügyi és gazdasági problémát.
Íme a legegészségesebb munkahelyek
Tizenegy szervezet jelentkezett a Legegészségesebb munkahely 2011 pályázatra. A szervezők végül nem rangsoroltak, helyette kiválasztották az öt legjobb gyakorlatot. Bár többet költenek a cégek egészségmegőrzésre, sok még a tennivaló, különösen a kkv-szektorban, ahol csak akkor foglalkoznak a dolgozók fizikai és lelki állapotával, ha már bekövetkezett a tragédia.
Érdekességek a munkahelyi stresszről
A stressz egy nem specifikus reakció, azaz nem lehet tudni, mikor és milyen formában tűnnek fel látható jelei. Erősödő tendencia azonban, hogy a munkavállalók, így a szervezetek életében fokozottan jelen van, és pénzben is mérhető károkat okoz. Úgy tűnik tehát, hogy nem lehet eleget beszélni korunk népbetegségéről, melyről a Körvonal Alapítvány jelenleg is zajló közhasznú kutatása újabb érdekes tapasztalatokat tárt fel.
Űzzük el a fáradtságot!
A folyamatos teljesítménykényszer, a stressz rengeteg energiát fogyaszt, a túlhajszoltság első jele pedig a kimerültség, amit a szokásos tavaszi fáradtság csak tetéz. A mindezzel járó ingerlékenység a munkahelyen és otthon is csak fokozza a rossz közérzetet. A hajtás és a mindennapi feszültség ellen nem mindig tehetünk, de a tavaszi levertség ellen méregtelenítéssel, sok vitaminnal és a jó levegőn végzett mozgással védekezhetünk. S így talán a feszültség is oldódik, a teljesítmény pedig javul.
Munkahelyi stressz? Ez a módszer segíthet!
Csökkentheti az alkalmazott stressz-szintjét, növelheti a munkahelyi morált, ha a dolgozó beviszi a kutyáját a munkahelyre - derült ki egy amerikai tanulmányból.
Komoly veszély a munkahelyi stressz
A munkával kapcsolatos stressz jelenti az egyik legnagyobb egészségügyi és biztonsági kihívást Európában, amely hatalmas költségeket von maga után mind az emberi kimerültség, mind pedig a gazdasági teljesítmény tekintetében. Szintje pedig minden várakozás szerint folyamatosan növekszik.
Stressz a munkahelyen? Új angol őrület hódít!
Juhászkutyának állhatnak üzletemberek a munkahelyi feszültség enyhítése és a csapatmunka javítása végett Nagy-Britanniában, bár csak jó pénzért, ha Chris Farnsworth nyáját és tanpályáját választják.
A kapcsolatok tesznek egészségessé
Egészségesebbnek érzik magukat azok, akik rendelkeznek olyan barátokkal, családtagokkal, akikről úgy vélik, bármilyen körülmények között számíthatnak rájuk - ezt már kutatás is alátámasztja.
Kikészítik a munkahelyen? Íme pár tipp!
Fontos prezentáció a vezetőség előtt, mindjárt letelik a határidő, de még semmi nincs kész, sürgősen elő kellene rukkolni egy jó ötlettel: ismerős helyzet? Életünk során számos kihívással kell szembenéznünk és megküzdenünk. A stresszes helyzetek ugyan megváltoztak, de az emberi szervezet stresszre adott válaszai ugyanazok maradtak, mint őseinknek, akik az őket üldöző mamutok elől menekültek.
Munkastressz: milyenek a kihatások a házasokra?
A munkahelyi feszültséget leginkább a vezetők túlzott bizalmatlansága, szigorú kontrollja eredményezi, valamint az, hogy egyéni munkavégzésre és távmunka végzésére kevéssé vagy egyáltalán nincs lehetőség - derül ki egy, az Európai Unió 24 országában végzett kutatás elemzéséből. Az Utasi Ágnes által jegyzett: Szubjektív feszültség és munkastressz a házasok életében című, a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma által támogatott és most megjelent Szerepváltozások 2011 című kötet egyik tanulmánya számol be ezekről az eredményekről.
Jobb a munkanélküliség, mint a rossz munkahely?
Sok ember számára sokkal megterhelőbb lelkileg egy rossz munkahely, mint ha munka nélkül marad - derül ki egy ausztrál tanulmányból. Az eredmény rámutat arra, hogy mennyire fontosak a munkakörülmények az alkalmazottak lelkiállapota szempontjából.
Egyre inkább kiborulnak a nyugati munkavállalók
Az angol és német nyelvterület sajtóját szemlézve úgy tűnik, a HR-esek egyik legfontosabb feladata a stressz kezelése. Az USA vállalatai az öngondoskodás támogatásán és az egészségügyi reform kommunikálásán dolgoznak.
Érdemes tisztában lenni a munkahelyi kockázatokkal
Noha sok munkáltató tudja, hogy kockázatértékeléssel csökkenthető a munkahelyi balesetek és megbetegedések száma, mégis sok a hiányosság. Amikor a munkáltatónak fel kell mérnie, milyen veszélyeknek vannak kitéve a dolgozók, nemcsak a védőfelszerelésekkel, veszélyes gépekkel, technológiákkal kell számolnia, hanem olyan új kockázatokkal is, mint a stressz, az erőszak és a megfélemlítés, amelyek egyre inkább terjednek.
Hogyan győzzük le a stresszt?
A stresszbetegséget napjaink népbetegségének tartják, az érintettek hatalmas és folyamatosan növekvő tábora pedig szinte mindenre képes a probléma leküzdéséért. Igényeik kielégítésére folyamatosan megújuló kínálat jellemzi a piacot, új és még újabb tréningek, kezelések és tabletták jelennek meg, de vannak egészen extrém megoldások is, amelyek azonban a lelkiállapot és idegrendszer mellett legtöbbször a pénztárcára is jelentős hatással vannak.
Jobb ha vigyáz a főnök: se motiváció, se lojalitás
Sokat elárul egy vállalat életéről és annak vezetőjéről, hogyan kezeli a stresszt: ha a menedzser a magánéletében nem akar foglalkozni a kényes kérdésekkel, akkor a cégnél is tologatni fogja azokat. A magyar kultúrában túlzott alkalmazkodásra szocializálják a gyerekeket, így felnőttként feszült helyzetben kompromisszumra törekszünk azt gondolva, az önuralom megoldja a problémát.
A magyar társadalom 30 százaléka vitálisan kimerült
Számtalanszor halljuk szakemberektől, hogy életvitelünk megváltoztatásával sorsunkon is változtathatunk, az életmódváltás azonban maga is komoly stresszt okozhat annak, aki megpróbálja "legyőzni" önmagát. A stresszről, kezeléséről, életünk befolyásolásáról beszélgettünk Kopp Mária orvos-pszichológussal, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatóhelyettesével a Quintess Médiaklub e témáról tartott rendezvénye alkalmából.
Munkahelyi stressz: gyógyszerrel, alkohollal
A munkahelyi stressz miatt mintegy kétmillió német "doppingol" elsősorban különböző gyógyszerekkel, ugyanakkor alkohollal, illetve kábítószerrel is.