Az európai munkavállalók fele (51%) észleli úgy, hogy munkahelyén általános a munkával kapcsolatos stressz, míg 16% mondja azt, hogy „nagyon általános”. A női munkavállalók a férfiaknál nagyobb valószínűséggel állítják, hogy a munkával kapcsolatos stressz általános (54% a 49%-hoz képest); az életkort tekintve a 18 és 54 év közötti munkavállalók nagyobb arányban (53%) gondolják így, mint az 55 éven felüliek (44%). A munkával kapcsolatos stressz megítélése ágazatonként is eltérő: leginkább az egészségügyben, illetve ápolási területeken dolgozók vélik úgy, hogy a munkával kapcsolatos stressz általános (61%, akik közül 21% szerint „nagyon általános”).
Kapcsolat van a munkavállalók azon csoportja között, akik azt mondják, hogy munkahelyükön általános a munkával kapcsolatos stressz és azok között, akik szerint a munkával kapcsolatos stresszt nem kezelik megfelelően. Európa-szerte tíz olyan munkavállalóból, akik szerint munkahelyükön ritka a munkával kapcsolatos stressz, heten (72%) mondják, hogy jól kezelik azt. Ezzel ellentétben tíz olyan munkavállalóból, akik szerint munkahelyükön gyakori a munkával kapcsolatos stressz, hatan (58%) úgy vélik, hogy nem kezelik azt jól.
Stressztényezők
Európában a munkával kapcsolatos stressz leggyakoribb oka a megkérdezettek szerint a foglalkoztatási helyzet bizonytalansága és a munkahelyek átszervezése (72%), amelyet a munkaórák száma és a munkaterhelés (66%) követ. (Ezt alátámasztja az is, hogy a magas fizetésnél is többre értékelik a dolgozók a munkahely biztonságát egy másik felmérés szerint.) A fiatalabb, 18–34 éves munkavállalók körében ez a két ok azonban egyenlő súllyal került az első helyre (mindkettő 69%-kal). Ezenkívül, az egészségügyi és ápolási területen dolgozók az átlagosnál nagyobb mértékben jelölték meg a munkaórák számát/munkaterhelést (77%).
A nagyobb államadóssággal rendelkező országok munkavállalói nagyobb valószínűséggel jelölték meg a foglalkoztatási helyzet bizonytalanságát és a munkahelyek átszervezését a munkával kapcsolatos stressz kiváltó okaként; a GDP 90%-át meghaladó államadósságú országokban a munkavállalók 73%-a választotta a foglalkoztatási helyzet bizonytalanságát és a munkahelyek átszervezését a munkával kapcsolatos stressz gyakori okának, míg a GDP 60%-ával megegyező vagy annál kevesebb államadóssággal rendelkező országokban a munkavállalók csupán 66%-a tett így.
Európa-szerte a megkérdezettek fele (52%) számít arra, hogy munkahelyén 2020-ra nőni fog a 60 éven felüli munkavállalók aránya (43% szerint ez valószínűtlen). Az 55 éven felüli munkavállalók nagyobb valószínűséggel gondolják úgy (59%), hogy munkahelyükön 2020-ra nőni fog a 60 éven felüliek aránya, mint a 35 és 54 év közöttiek (54%) és a fiatalabb, 18 és 34 év közötti munkavállalók (45%).
Minden nyolcadik munkavállaló (12%) ismer olyan intézkedéseket és programokat, amelyek célja annak megkönnyítése, hogy a munkavállalók folyamatosan dolgozhassanak a nyugdíjkorhatár eléréséig vagy azon túl is. Az e politikákkal kapcsolatos tájékozottság a munkahely méretének növekedésével nő: a legkisebb munkahelyeken (1–10 munkavállaló) 7%, míg a legnagyobb munkahelyeken (több mint 250 munkavállaló) akár a 19%-ot is elérheti.