Románia cikkek
Egyre kevesebb magyar megy dolgozni Ausztriába, pedig nagy szükség lehet rájuk
Az utóbbi egy évben nagyon lassult a magyar munkavállalók számának növekedése Ausztriában. Még mennek, de jól láthatóan egyre kevesebben. Sokkal több román és ázsiai, német vendégmunkás és menekült helyezkedett el. Pedig egy-két évtized alatt százezres nagyságrendben üresedhetnek meg állások a szomszédunkban.
Magyarországot is elérik a szúnyogokkal terjedő betegségek
Romániában, Boszniában, Macedóniában már jelen vannak a vírusokat terjesztő szúnyogok. A felmelegedés miatt egyre északabbra húzódik két fertőző szúnyogfajta élőhelye. 2050-re újabb félmilliárd ember lehet kitéve a csípéseiknek, melyekkel olyan betegségeket kaphatunk el, mint a dengue-láz, a Zika-vírus vagy a sárgaláz. A szúnyogok szinte mindenütt megélnek, sekély vízbe és autógumiba is petéznek.
Megviseli a gyerekeket a külföldi munka
A százezret közelíti Romániában azoknak a gyerekeknek a száma, akiknek egyik vagy mindkét szülője külföldön dolgozik; többségüknél érzelmi és viselkedési rendellenességek figyelhetők meg - írta csütörtökön a Hotnews.ro hírportál a statisztikai intézet átfogó tanulmányát ismertetve.
Már a magyarok járnak át napszámosként Romániába
Százával járnak a Békés megyei határvidékről aradi gyárakba dolgozni. Pedig ott nincs társadalombiztosítás – de a fizetés több mint a közmunka, a munka jobb, mint a napszám, és a pénzbehajtók nem érik utol az embert.
Hatalmas növekedést produkált a román légitársaság
Huszonkét százalékkal, mintegy 520 ezerre növelte utasainak számát az idei első negyedévben a román állami légitársaság, a Tarom - közölte hétfőn a Ziarul Financiar című újság elektronikus kiadásában.
Betiltották a nejlonzacskókat Romániában
Romániában a jövő év első napjától nem lehet forgalomba hozni vékony és vastag műanyagszatyrokat. E termékek importját már idén beszüntetik.
Már többet ér a román minimálbér, mint a magyar
A fogyasztói árakhoz képest megelőzte a magyarokét a román minimálbér – derül ki az Eurostat statisztikáiból. A nyugati minimálbéres munkások is a kelet-európai átlagbér többszörösét vihetik haza, Luxemburgban havi 620 ezer forintnak felel meg a bruttó minimálbér.
Románia a GDP statisztikák főszereplője
Az elemzőket meglepve felfelé módosította az euróövezet és az Európai Unió gazdaságának éves összevetésű növekedési ütemét az unió statisztikai hivatala (Eurostat) a harmadik, végleges becslésben.
Jó éve lehet Közép-Európának
Jelentős, több nyugat-európai országot meghaladó GDP-bővülést vár az idén a visegrádi országoktól és Romániától a Coface. A hitelbiztosító előrejelzése szerint Magyarországon például 3,1 százalékos lehet a bővülés. Az elemzés szerint a kelet-európai országokban az elmúlt évek kedvező gazdasági folyamatainak köszönhetően elfogadható szintre kerültek a fizetési kockázatok.
Egymilliárd forint a külhoni családi vállalkozásoknak
Egymilliárd forintot szán idén a Nemzetpolitikai Államtitkárság a külhoni magyar családi vállalkozások megsegítésére - jelentette be kedden egy nagyváradi fórumon Szilágyi Péter helyettes államtitkár.
Már nem vakrepülés a keleti terjeszkedés
Románia magyar határhoz közeli területei az ígéret földjét jelenthetik a hazai kis- és középvállalkozásoknak. Nagy lehetőségeket rejt számukra az építőipar, a bútorgyártás, vagy éppen a mezőgazdaság. Ráadásul most már több erdélyi városban is várják a vállalkozó szellemű cégeket a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) regionális irodái, amelyek segítséget tudnak adni a hazai vállalkozásoknak.
Szűz piacok a szomszédban – jó lesz sietni!
Hatalmas üzleti lehetőségekkel kecsegtet a szomszédos országok közül az eddig a magyar üzletemberek által elhanyagolt Románia. Szinte minden területen óriási a potenciális növekedés lehetősége az infrastruktúra fejlesztéstől a mezőgazdaságon át a gyártásig és kereskedelemig. Aki mezőgazdaságban gondolkodik – vagy épp élelmiszert exportál Romániába, most kell lépnie - mondták a szakértők a Piac & Profit által rendezett Román-Magyar Üzleti Fórumon.
Megszavazták az áfacsökkentést - csak nem itt
A bukaresti képviselőház is megszavazta az új adótörvényt, amelynek értelmében jövőre 20 százalékra, 2017-ben pedig 19 százalékra csökken az általános forgalmi adó Romániában a jelenlegi 24 százalékról.
Irodát nyit Budapesten a Kárpátia Magyar – Román Kereskedelmi és Iparkamara
Napra kész, közvetlen tájékozódási lehetőséget jelent a hazai kis- és középvállalkozásoknak a Kárpátia Magyar – Román Kereskedelmi és Iparkamara a BKIK kezdeményezésére született döntése, mely szerint március végéig a román főváros mellett Budapesten is irodát nyitnak.
Románia: Fókuszban a K+F infrastruktúra-fejlesztés és a klaszterek
Elérhetővé vált két K+F infrastruktúrát támogató európai uniós pályázat Romániában, és várható, hogy a közeljövőben a klaszterek létrehozásához is rendelkezésre állnak majd uniós források. Van, ahol romániai telephely is elég a pályázáshoz!
Óriási üzleti lehetőségek a magyar kkv-knak
Óriási üzleti lehetőségek vannak a magyar kkv-k számára keleti szomszédunknál – hangzott el a Piac&Profit, valamint a BKIK által szervezett Román–Magyar Üzleti Fórumon. A magyar vállalatok nyelvi nehézségek nélkül, egyszerű szabályozási, stabil pénzügyi környezetben kiváló profitkilátásokkal ruházhatnak be Romániában.
Ez vár a magyar cégekre Romániában
Motivált és jól képzett munkaerő a hazainál alacsonyabb költséggel, ugyanakkor bizonytalan jogszabályi környezet, rengeteg bürokrácia és gyakori nemfizetés várja a Romániában üzletelni kívánó cégeket a Piac&Profit Magyar – Román Üzleti Fórumán részt vevő szakemberek tapasztalatai alapján.
A románokkal karöltve a válság hatásai ellen
Az Európai Unió támogatásával fejleszti a magyar-román határ menti üzleti együttműködést a nyíregyházi és a szatmárnémeti (Satu Mare-i) önkormányzat; a két város helyhatósága a mikro-, kis- és középvállalkozások kapcsolatát erősíti 2013. február végéig.
Sikeres volt a magyar-román együttműködés
Száz magyar és román kis- és középvállalkozás vett részt abban a speciális, a szektor fejlesztését célzó 50 ezer euró összértékű programban, amelyet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Szatmárnémeti Kereskedelmi Ipari és Agrárkamara indított el; a projekt zárókonferenciáját kedden tartották Nyíregyházán.
Drágulhat az áram a megújuló energiák miatt
A román kormány a napokban elfogadta azt a támogatási rendszert, mely a megújuló energiaforrások arányát növeli a villamos áram termelésben. A hivatalos kalkulációk szerint a háztartások villanyszámláinál 2,5 százalékos áremeléssel kell számolniuk emiatt.
Az elnök az aranybánya mellett
Verespatakra látogatott hétfőn Traian Basescu román államfő, aki megerősítette, hogy támogatja a helyszínen tervezett aranybánya megnyitását, de előtte a román államnak újra kell tárgyalnia a beruházóval a bányakoncessziós szerződést.
Meglepődtek: korruptak a románok?
Francia vállalkozók arra panaszkodtak Franciaország bukaresti nagykövetének, hogy kenőpénzt kértek tőlük Romániában állami közbeszerzési pályázatok elnyerése érdekében.
1,5 millió eurót kaphatunk, ha Románia felé terjeszkedünk
Akár 1,5 millió eurót, a nagyvállalati kategóriában pályázók pedig 5 millió eurót is nyerhetnek romániai beruházásaikra a Romániában érdekeltségekkel rendelkező vagy a külpiacra lépést fontolgató magyar kkv-k és nagyvállalatok. Az uniós beruházás-ösztönző támogatásra az építőiparban, illetve a termelő szektorban működő kis és középvállalkozások pályázhatnak.
Kemény az IMF: távhő drágul, adó nem csökken
Bizonytalan időre el kell halasztani a román kormány által korábban megígért adócsökkentést, a távhőenergia pedig akár 60 százalékkal is drágulhat - egyebek között ezek lehetnek Románia számára a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött újabb hitelmegállapodás következményei.
Román ötlet: egyszerűen befagyasztanák a benzin árát
Az üzemanyag rohamos drágulása miatt kedden a román parlamentben felmerült annak a lehetősége, hogy ideiglenesen befagyasszák az üzemanyag árát, miután az egy liter benziné meghaladta a "bűvös határnak" tekintett 6 lejt (390 forint).
Adevarul: "Hogyan lopjuk el a befektetőket Magyarországtól?"
Románia számára most van a legkedvezőbb pillanat, hogy a bürokrácia csökkentése és enyhe adókönnyítések révén külföldi befektetőket hódítson el a külföldi tőkét elriasztó Magyarországtól - írja pénteki cikkében az Adevarul.
Választhatnak, hogy melyik adót fizetik be
A romániai mikrovállalkozások a jövő évtől választhatnak, hogy 3 százalék adót fizetnek-e a bevételük után, vagy az egységes, 16 százalékos adót fizetik az eredmény után.
Nem jöhetnek a románok útlevél nélkül nyugatra?
Túlságosan korainak tartja és nem ért egyet Franciaország és Németország azzal, hogy Románia és Bulgária márciusban csatlakozzon az európai uniós tagországok között határellenőrzés nélküli átjárást biztosító schengeni övezethez. Ez derül ki abból a levélből, amelyet a két ország belügyminisztere, Brice Hortefeux és Thomas de Maiziere intézett az Európai Bizottsághoz - a levél tartalmából a uniós végrehajtó testület egyik szóvivője közölt részleteket kedden Brüsszelben.
Ide jutottak: visszasírják a kommunizmust...
A román lakosság nagy része látszólag visszasírja a kommunizmust, az elmúlt huszonegy esztendő során elveszítette valóságérzékét, felelősségtudatát, nem alakult ki benne az öngondoskodás iránti készség, így az államtól nem csupán létbiztonságot, hanem gazdagságot is vár - fejti ki pénteki számában a Romania libera.
Amikor az áfa-emelés mit sem ér...
Romániában a megemelt forgalmi adó a vártnál kevesebb bevételt hozott az államnak júliusban, mivel a magasabb árak miatt csökkent a fogyasztás - erről Adrian Vasilescu, a román központi bank elnökének a tanácsadója nyilatkozott a Ziarul Financiar című román napilapnak.
Hamis papírokkal tízezrek kaptak szociális támogatást
Több tízezer személy kapott törvénytelenül szociális támogatást Romániában - állapította meg a bukaresti kormány által elrendelt egyik minisztériumi ellenőrzés, amely azt próbálta kiszűrni, hogy hányan kapnak jogosulatlanul garantált minimáljövedelmet, betegnyugdíjat, valamint mozgássérülteket megillető járandóságot.
Nem kapnak pénzt a románok
Elhalasztotta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Romániának szánt hitelrészlet átutalását, miután a román alkotmánybíróság részben alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által már elfogadott megszorító intézkedéscsomagot.
A románok miatt zuhant be a forint
A közép-kelet-európai valuták - köztük a forint - jelentősen gyengültek pénteken délelőtt amiatt, hogy Romániában az Alkotmánybíróság részben alkotmányellenesnek nyilvánította a bukaresti kormány és a parlament által elfogadott megszorító intézkedéscsomagot, az euró rövid idő alatt 286 forint fölé is erősödött.
Inog a nyugdíjmegszorítás, közeleg a leminősítés?
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint Románia adóskockázati besorolásainak visszaminősítésére vezethet a román alkotmánybíróság pénteki végzése, amely részlegesen alkotmányellenesnek mondta ki a román parlament által elfogadott takarékossági csomagtervet. Citybeli szakértők ugyanakkor továbbra sem látják veszve az államháztartási kiigazítási programot, mondván: más eszközökkel elérhető a hiánycél teljesítése.
A román képviselőknek lesz titkos vagyonnyilatkozata is
Kétfajta - titkos és nyilvános - vagyonnyilatkozatokat kell tenniük a jövőben Romániában a magas rangú tisztségviselőknek a kormány által hétfőn elfogadott törvénytervezet értelmében.
53 nap múlva zárolják a pályázatokat!
„Most vagy soha" - 2013-ig még 53 nap áll a Romániában érdekelt magyar nagyvállalatok és kkv-k rendelkezésére, hogy uniós forrásokra pályázzanak. 2010. május 31-e után a következő 3 évben a szomszédos országban befagyasztják a pályázatokat a következő 7 éves pénzügyi ciklusig. Ha a romániai leányvállalatokkal rendelkező nagyvállalatok és kkv-k nem lépnek idejében, az veszélyeztetheti a versenyképességet - hangsúlyozta a 27 európai országban jelen lévő M27 ABSOLVO finanszírozási és exporttanácsadó. Magyarországon azonban továbbra is nyitva állnak a beruházásösztönző források.
Csak az unió állíthatja meg a román bányászokat?
Csak uniós tiltással előzhető meg a verespataki beruházás - hangsúlyozta csütörtöki közleményében Tabajdi Csaba magyar szocialista európai parlamenti (EP) képviselő.
Bukarest meglépi: egymillió rokkantnyugdíjast ellenőriznek
Majdnem egymillió rokkantnyugdíjas nyugállományba vonulásának a körülményeit kezdik vizsgálni Romániában, mivel a hatóságok azt gyanítják, hogy akár 30 százalékuk is hamis orvosi igazolásokkal, törvénytelenül vonult ki a munkaerőpiacról.
"Ki tudjuk fizetni a béreket és a nyugdíjakat!"
Romániának a válság ellenére megvannak a szükséges forrásai a bérek és nyugdíjak késedelem nélküli kifizetésére - jelentette ki hétfőn Bukarestben Gheorghe Pogea pénzügyminiszter, aki nem lát okot arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ne folyósítsa a készenléti hitel második, 1,9 milliárd eurós részletét.
Segítik a magyar jelenlét erősödését Romániában
A szeptember 10-11-én negyedik alkalommal rendezték meg a Magyar-Román Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság (GVB) ülését. A kétoldalú együttműködést segítő szervezet a gazdasági eredményeket és a további célokat tekintette át Gyulán.
Ettől félnek a románok!
A román állampolgárok jelenleg a munkahely elvesztésétől és adósságaik törlesztésének ellehetetlenülésétől tartanak a legjobban, ez derült ki a GfK Romania piackutató intézet június óta elvégzett felméréséből.
A román nem követi a magyar kormányt
Traian Basescu román elnök nem híve annak, hogy "magyar mintára" drasztikusan csökkentsék a költségvetési kiadásokat, bár elismeri, hogy a költekezést "minimalizálni kell", ha az ország nem akar túlzottan eladósodni, és emiatt elszalasztani a növekedés újraindulását. A román államfő erről egy bukaresti sajtóértekezletén beszélt.
Csak minden 9. román vállalkozna
A románok 87 százaléka nem akar saját vállalkozást indítani a következő időszakban, de akiknek már van, azoknak a többség nem kényszerült bezárni meglévő vállalkozását a gazdasági válság miatt, derült ki egy közvélemény-kutatásból.
Nem semmi: a románok több sört vesznek, mint vizet
A forrásokban gazdag vidékeken a lakosok nagy mennyiségben vesznek magukhoz a földből csörgedező természetes ásványvízből, de sokan megelégednek a csapvízzel. Románia európai szinten az első tíz ország között foglal helyet az egy főre jutó sörfogyasztásban.
Románia is megkapja a magáét
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jóváhagyta a Romániának szóló hitelkeretet, a román kormány megkapta a választ a nemzetközi pénzintézettől a korábban elküldött szándéklevelére.
Súlyosan eladósodtak a románok
Megháromszorozódott Romániában éves szinten a lakosság és a vállalatok hiteltartozása. A Román Nemzeti Bank (BNR) jelentése szerint február végén a hiteltartozás értéke megközelítette az egymilliárd eurót.
"Gyenesei megtörte a hallgatást"
A 2004. decemberi népszavazás óta első alkalommal hívtak határon túli magyarlakta területre kormányoldali politikust nemzeti ünnepen beszédet mondani: Gyenesei István önkormányzati minisztert érte ez a megtiszteltetés 2009. március 15-én. - írta a tárca közleményében.
Elég heti egy tornaóra?
Egyszerű indítványt nyújtott be a parlamentben a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ecaterina Andronescu oktatási miniszter ellen a középiskolások óraszámának csökkentésére tett javaslatáért.