A minden eddiginél ragályosabb mutációt már az ország megyéinek több mint felében (74 százalékában), valamennyi történelmi régióban kimutatták és az esetek több mint felében a fertőzést nem lehetett utazási előzményhez kötni - figyelmeztetett heti elemzésében a közegészségügyi intézet (INSP), amelyről az MTI adott hírt.
2022 első hetében több mint háromszáz - a vírusmutáció beazonosítására alkalmas - szekvenciális elemzést végeztek a romániai laboratóriumokban, ezek csaknem kétharmada pedig már az omikron variánst mutatta ki, míg a korábbi járványhullámban domináns delta mutáció aránya 40 százalék alá csökkent.
A Dél-Afrikában felfedezett omikron romániai megjelenése óta eltelt egy hónapban 295 páciensnél azonosították a vírusvariánst, csaknem kétharmaduk be volt oltva. Az INSP közleménye azonban arra figyelmeztetett: a beoltottakra vonatkozó statisztikai megállapítást nem lehet kivetíteni a lakosság egészére, a szekvenciális elemzést ugyanis nem egy reprezentatív mintán, hanem egészségügyi szempontok alapján kiválasztott esetekben végzik.
Az újév első hetében Romániában azonosított 203 omikron-fertőzés 28 százalékában feltételezhető, hogy a fertőzés külföldről származik, a legtöbben (32 esetben) Nagy Britanniából hozták a vírust.
Nem tudnak omikronos halálesetről
A román hatóságok eddig egyetlen halálesetet sem regisztráltak a bizonyítottan omikronnal fertőzött koronavírusos betegek körében.
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) keddi jelentése szerint az utóbbi 24 órában 8861 új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak Romániában, ami csaknem háromszorosa az utóbbi két hét átlagának, és 75 százalékos növekedést jelez az előző hét átlagához képest. Romániában továbbra is példátlan ütemben terjed a járvány ötödik hulláma: az újév első hetében csaknem négyszer annyi új koronavírusos megfertőződést jegyeztek, mint az azt megelőző héten.
Az utóbbi 24 órában 43 új halálesetet jegyeztek fel: ez csaknem 40 százalékkal haladja meg a kéthetes mozgóátlagot. Kedden ismét 3000 fölé emelkedett a kórházakban kezelt fertőzöttek száma, ami mintegy 20 százalékos növekedést jelent az egy héttel korábbi helyzethez képest. Hasonló mértékben, 415-re emelkedett az intenzív terápián ápolt súlyos esetek száma.
Mi a helyzet nálunk?
Müller Cecília országos tisztifőorvos kedden azt mondta: a magyarországi koronavírus-megbetegedések 29 százalékát okozzta a omikron variáns, a vírus ezen mutációja egyre jobban terjed nálunk is. Hozzátette: az omikron általában enyhébb tüneteket okoz, de sokkal fertőzőképesebb, akár háromnaponta is duplázódhat a fertőzöttek száma.
(MTI)