Környezetterhelés cikkek
Megadóztatják a bioetanolt?
Hamis ábrándokra alapozta Brüsszel a bioüzemanyag-arányt szabályozó 2009-es törvényt. Az alapanyagaik termesztésekor előálló "közvetett földhasználat", vagyis erdőkivágás, ugyanis nagyobb mennyiségű üvegházgáz-kibocsátással jár, mint amivel kevesebb széndioxidot enged ki a járművek kipufogójánál, így önkéntelenül is szennyezőbb módja a jármű-meghajtásnak, mint ahogy azt eleinte gondolták a szakemberek. Megváltoztatja-e felismerés a támogatási politikát? 2020-ra az Unión belül 10 százalékosnak kellene lennie a megújuló üzemanyagok arányának a dízelkeverékben.
Klímavédelem génmódosítással: elnyelnék az összes füstünket
A növények megkötik és leveleikben, száraikban, törzsükben tárolják a széndioxidot. Tudósoknak sikerült úgy megváltoztatni egyes fajták génállományát, hogy növeljék vele a növény széndioxid-megkötő képességét. Újabb eszközt nyertünk ezzel a klímaharchoz?
Elbírunk három Amerikát?
Az Indiában és Kínában beindult gazdasági növekedés, iparosodás és népességszaporulat következtében Ázsia szennyezése és fogyasztása a következő évtizedekben utoléri az Egyesült Államokét. De vajon elbír-e a Föld három Amerikát?
”Tiszta” tűzhelyeket adnak szegény családoknak
Első ránézésre a tűz felett kondérban rotyogó gulyásleves nem tűnik különleges, felettébb káros jelenségnek. Kevesen kötik össze azonban a tűzrakást azzal, hogy valójában újabb adagot olvasztunk el vele a Föld jégtakarójából. Az égetéssel keletkező korom légkörbe kerülése ráadásul nemcsak felgyorsítja az éghajlatváltozást, de gyakran végzetes hatással van az elektromos vagy gáztűzhelyek nélkül főző emberek egészségére.
Magyar ötlettel erősödhet a környezetvédelem
Hulladékpapírból környezetkímélő virágtartó edényt gyárt egy győri családi vállalkozás Bőnyben. Azért fogtak a kezdeményezéshez, mert úgy gondolják, hogy a biotermék helyettesíthetné a műanyag "cserepeket", amelyeket Magyarországon milliószámra dobnak a szemétbe, jelentősen terhelve a környezetet - közölte Sragner László cégtulajdonos.
Halált okozó szemetelés
A természetben elhajigált ásványvíz-palackok, nejlonszatyrok apró darabokra bomlanak, az állatok tévedésből tápláléknak nézik ezeket, s belehalnak a műanyag rendszeres fogyasztásába. Földrajzi helytől függetlenül, világszerte nagy állatállományok pusztulnak el a szabadban a turisták gondatlan szemetelése miatt.
Csak a környezetbarát cégek kaphatnak hitelt Kínában
A vállalatoknak folyósított hitelek szabályozásán keresztül is befolyásolnák a cégek környezetvédelmi tudatosságát Kínában. A kínai fejlesztési bank tavaly összesen 658 milliárd jüan (23 ezer milliárd forint) értékben finanszírozott környezetvédelmi, energiabarát projekteket, ami az összes hitelezés csaknem 13 százalékát jelenti.
A rezsi nélküli ház
Az utóbbi két évben Európa számos országában épültek szén-dioxid semleges aktívházak. A koncepció tovább hódít: nemrég Oroszországban is felépült az első aktívház.
Újabb pofon a 4-es metrónak
Öt magyarországi beruházás is rákerült a káros közép-kelet-európai beruházások új térképére a Föld Barátai Európa és a Közép- és Kelet-Európai Bankfigyelő Hálózat által csütörtökön közzétett felmérés szerint.
A davosi csúcs is zöldül: vízenergia és öko-limuzinok
No persze nem azért zöldül, mert rügybe borulnak a svájci síparadicsom fái. Hanem mert igyekeznek környezetbarát limuzinokba beülni a világ-elit tekintélyes figurái. De vajon a Világgazdasági Fórum képes-e tenni valamit, hogy elősegítse a globális klímaegyezmény létrejöttét? Elvégre a konferencia főtémája a "nagy átalakulás." A G20-ak elnöki tisztjét betöltő Felipe Calderón mexikói elnök külön tanácskozáson terjeszt elő új gyakorlati javaslatokat a klímapolitika hatékonyabbá tételére.
Könnyebb és olcsóbb lesz a szennyezett vizek vizsgálata
Ezentúl a tengerek és folyók szennyezettségének mérésére használják majd a biolumineszcenciát, vagyis a vízi élővilág fajainak 90 százalékában meglévő képességet, hogy fényt képesek kibocsátani.
Jobban hasznosítanák a hazai műanyag-hulladékot
Közös klasztert hozott létre Coreplast Műanyag Újrafeldolgozó Klaszter néven 12 magyarországi, műanyaghulladékok kezelésével foglalkozó vállalkozás; az együttműködés fő célja olyan új technológiai eljárásokat kidolgozása, amelyek segítenek abban, hogy a Magyarországon képződő műanyaghulladékok minél nagyobb hányadát sikerüljön itthon hasznosítani.
Középpontban az ökoinnováció
Az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést célzó Európa 2020 stratégia megvalósításában alapvető szerepet kap az ökoinnováció. Az új cselekvési terv, az EcoAP a környezeti terhelés csökkentését szolgáló innovációt ösztönzi, valamint áthidalja az innováció és a piac között lévő szakadékot. A környezetbarát technológiák üzleti előnnyel járnak és várhatóan új munkahelyeket teremtenek.
Ez biztosíthatja a túlélést
Európa természetvédelmi területeinek hálózata, a Natura 2000 jelentősen, mintegy 18800 négyzetkilométerrel bővült. Ebből több mint 17 ezer négyzetkilométer tengeri terület, amellyel fokozottabb védelem biztosítható számos veszélyeztetett tengeri faj számára. A hálózat így jelenleg Európa szárazföldi területeinek majdnem 18 százalékát fedi le, a tengereken pedig több mint 145 ezer négyzetkilométert foglal magába.
Van, ami a cégeknek és az országnak is jó
A vállalati energiahatékonyság válhat a magyarországi energetikai szektor egyik húzóterületévé a következő években. A potenciált jelzi, hogy becslések szerint akár 10 százalékos azonnali energiamegtakarítás is elérhető egy átlagos magyar vállalatnál kiugró erőforrás-ráfordítás nélkül. Nemzetgazdasági szinten a vállalati energiahatékonyság évente mintegy 40 PJ megtakarítást hozhat - ez a teljes hazai energiafelhasználás 4 százaléka.
Otthon is van zajártalom
Az otthon alapvetően a nyugalom és csend színhelye. Ha egy kicsit jobban figyelünk azonban, rá kell ébrednünk, hogy ott is folyamatos zaj vesz körül. A saját elektronikus eszközeink mellett a szomszédok és az utcáról beszüremlő zaj elől sincs menekvés, ezek részei a mindennapi stressznek.