A Natura 2000 legutóbbi bővítésében az Egyesült Királyság, Franciaország, Belgium, Görögország, Ciprus, Magyarország, Litvánia és Olaszország játszotta a legnagyobb szerepet. A Natura 2000 a biológiai sokféleség pusztulásának megállítására és az ökoszisztéma-szolgáltatások megőrzésére irányuló európai erőfeszítések központi elemét képezi.
Janez Potočnik, európai környezetvédelmi biztos a következőket nyilatkozta: „A Natura 2000 hálózat a biodiverzitás csökkenése elleni küzdelemben jelenleg a leghatékonyabb eszközök egyike Európában, és kulcsszerepet tölt be a természeti örökségünk megőrzésére vonatkozó stratégiánkban. Különösen üdvözlendő az európai tengerek szélesebb körű védelme: sosem volt fontosabb Európa tengeri környezetének és egyedi jellemzőinek megóvása.”
A természetvédelmi területeket tömörítő, kiterjedt Natura 2000 hálózatot Európa legértékesebb, veszélyeztetett állat- és növényfajainak és élőhelyeinek megóvása céljából hozták létre. A hálózat körülbelül 26 ezer területből áll, és a legutóbbi kiegészítések révén 166 új egységgel bővül, melyek összterülete közel 18800 négyzetkilométert tesz ki. Az új területek több mint 90 százaléka tengeri terület főleg az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Belgiumban, Görögországban, Cipruson és Olaszországban.
Ezek az új, tengeri területek létfontosságú menedékül szolgálnak Európa számos ritka és veszélyeztetett fajának. Az atlanti régióban Egyesült Királyság részéről új területként csatlakozott a hálózathoz kilenc hidegvízi korallzátony, köztük a Rockall-sziget korallzátonyai, amelyek kiemelten fontosak a biológiai sokféleség szempontjából, és koralloknak, tengeri pókoknak, valamint számos, egyelőre név nélküli fajnak adnak otthont. (Egyre több bank gondolja meg kétszer is, hogy engedje-e márkanevét olyan projektekkel lejáratni, melyek nagy pusztítást visznek végbe természeti környezetünkben.)
A mediterrán régióban az újonnan csatlakozott területek olyan szimbolikus fajok védelmét segítik elő, mint a közönséges levesteknős (Chelonia mydas), az álcserepes teknős (Caretta caretta) és a mediterrán barátfóka (Monachus monachus), amelyek kulcsszerepet töltenek be az adott ökoszisztémákban. A hálózat bővítése fokozott védelmet jelent sok értékes szárazföldi élőhely számára is, a Litvániában található tőzeglápoktól, a magyarországi alföldi szikes pusztákon át az Olaszországban és Cipruson található, fajokban gazdag meszes talajú legelőkig.
E bizottsági határozatok elfogadása fontos lépést jelent a Natura 2000 hálózat 2012-ig tervezett létrehozásának teljesítése felé, amely a Bizottság által ebben az évben elfogadott, biológiai sokféleségre vonatkozó új európai uniós stratégiába foglalt javaslatok egyik központi tevékenységét képezi.