A műanyag, mint szemét bekerülése a táplálékláncba súlyos probléma: nemcsak az apró halaknál vagy a csipegető madaraknál jár végzetes hatással, de olyan nagy testű fajoknál is, mint a sivatagi teve. (Egész Budapesten úgynevezett házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszert alakítana ki a főváros.)
A Grand Canyonban a minap betiltották a plasztik palackba csomagolt ásványvíz árusítását. Bár az ottani hatóságok elsősorban azt hozták fel indokként, hogy a szemetelés elcsúfítja a tájat, de a vizek és az őshonos fajok védelme szintén szerepet játszott a döntésben. A tilalom március elején lép érvénybe, miután 290 ezer dollárt költöttek arra, hogy szemeteskukákat állítsanak fel a természetvédelmi övezetben. (Évente 4,5 millió turista látogat el a Grand Canyonba.) Hasonló tilalom van érvénybe Hawai vulkanikus területein is.
Januárban az Egyesült Arab Emírségek környezetvédelmi minisztere, Abdullah Bin Zayed Al Nahyan sejk személyesen is résztvett egy sivatagi takarító akcióban. A BBC egyik tudósítója olyan, emberi fejnél is nagyobb, kődarabnak látszó, fehér képződményre lelt a sivatagban, ami szakértők szerint egy teve gyomrából származik: a szilárd tömb a felhalmozódott, emészthetetlen plasztik-masszából keletkezett. Az Emírségekben a teve-halálozás mintegy fele a műanyag-fogyasztásnak "köszönhető", állítják a hatóságok.
Mivel a probléma még viszonylag ismeretlen a közvélemény számára, a szemetelő turisták nem igazán tudják, milyen következményekkel jár egy-egy gondatlan mozdulatuk. Arról egyelőre még nincsenek adatok, hogy Magyarországon milyen nagyságrendű állatpusztulást okoz a szemetelés. (Idén személyenként havi 150 forinttal drágul a szemét elszállítása, mert az EU elvárása, hogy minél kevesebb háztartási hulladék kerüljön lerakóba, és egyre nagyobb arányban hasznosuljon.)