A davosi csúcs is zöldül: vízenergia és öko-limuzinok

No persze nem azért zöldül, mert rügybe borulnak a svájci síparadicsom fái. Hanem mert igyekeznek környezetbarát limuzinokba beülni a világ-elit tekintélyes figurái. De vajon a Világgazdasági Fórum képes-e tenni valamit, hogy elősegítse a globális klímaegyezmény létrejöttét? Elvégre a konferencia főtémája a "nagy átalakulás." A G20-ak elnöki tisztjét betöltő Felipe Calderón mexikói elnök külön tanácskozáson terjeszt elő új gyakorlati javaslatokat a klímapolitika hatékonyabbá tételére.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A két éve kidolgozott "Zöldebb Davos" projekt jegyében először is felmérték, mi okozza az eseménnyel kapcsolatos CO2-kibocsást, és ez természetesen 90 százalékban a repülőutakból ered. Az 5 napos csúcstalálkozó alkalmazottai és közel 2600 résztvevője évente 12 000 tonna üvegházgáz kibocsátását okozzák azzal, hogy eljönnek a Thomas Mann regényéből is ismert "Varázshegyre". Bűvésztrükk azonban nem tünteti el a légszennyezést. 2005 óta karbon-leírással, légszennyezést ellentételező beruházások támogatásával mossák tisztára lelkiismeretüket a konferencia résztvevői. Hiszen mindegyikükre fejenként 4600 kilogramm CO2-kibocsátás jut.

A résztvevők idén három projektbe áramoltathatják a "carbon offset" befizetéseiket: az egyik egy helyi beruházás, ami a kongresszusi központ fűtését helyezi megújuló energiás alapokra, a másik egy vízenergia-telep létrehozása Kínában, a harmadik egy napenergia-projekt Etiópiában. Arról nem közölt a Világgazdasági Fórum kimutatásokat, hogy a davosi vendégek fejenként átlagosan mennyi pénzt szoktak felajánlani e nemes célokra. Ellenben versenyt hirdettek azok közt, akik a legzöldebb módját választották a Davosba történő eljutásnak (nyilván senki nem érkezett biciklivel). A fődíj egy napenergiás akkutöltő.

(Fotó: WEF)

Egy fontos átalakítást már kiviteleztek a szervezők: a kongresszusi központ áramellátását vízenergiából nyerték, amivel 58,56 tonnáról 1,33 tonnára mérsékelték az épület széndioxid-lábnyomát.

Klímapolitika Davosban

A durban-i klímacsúcs meghosszabbította az üvegházgáz-kibocsátást szabályozó Kiotói Jegyzőkönyv érvényét 2017-ig, de a hathatós klímavédelemhez erősebb emisszió-mérséklési előírások szükségesek. A világ kormányainak 2015-ig kell tető alá hozniuk a megállapodást, s ha ez sikerül, akkor is csak 2020-ban lép érvénybe az új egyezmény.

Egy adat mindenesetre sokat mond arról, mely államok veszik komolyan az alacsony-karbontartalmú gazdaság kialakítását: a fejlődő országokban van a világ megújuló energiákat használó villamos energia-kapacitásainak több mint fele! Bíztató jel, hogy 2011  volt az első év, amikor a megújuló energiákra fordított új befektetés (187 milliárd dollár) meghaladta a fosszilis energiafajtákra fordított invesztíciót (157 milliárd dollár), állítja a Bloomberg New Energy Finance jelentése, melyet nemrég a Huffington Post idézett.

Öko-limók
A davosi limuzinok légszennyezése nem haladhatja meg 200 gramm CO2/km-t, fogyasztásuk a 9 liter/100 km-t. A 6-9 fős minibuszoknál kilométerenként 235 gramm CO2 a megengedett kibocsátás. A WEF csúszást gátló hótalpakat is szétosztogat a résztvevők között, hogy feltegyék méregdrága cipőikre – ezzel bátorítva őket, hogy a hotel és a kongresszusi központ közötti távot ne autóval, hanem gyalog tegyék meg.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo