A davosi csúcs is zöldül: vízenergia és öko-limuzinok

No persze nem azért zöldül, mert rügybe borulnak a svájci síparadicsom fái. Hanem mert igyekeznek környezetbarát limuzinokba beülni a világ-elit tekintélyes figurái. De vajon a Világgazdasági Fórum képes-e tenni valamit, hogy elősegítse a globális klímaegyezmény létrejöttét? Elvégre a konferencia főtémája a "nagy átalakulás." A G20-ak elnöki tisztjét betöltő Felipe Calderón mexikói elnök külön tanácskozáson terjeszt elő új gyakorlati javaslatokat a klímapolitika hatékonyabbá tételére.

A két éve kidolgozott "Zöldebb Davos" projekt jegyében először is felmérték, mi okozza az eseménnyel kapcsolatos CO2-kibocsást, és ez természetesen 90 százalékban a repülőutakból ered. Az 5 napos csúcstalálkozó alkalmazottai és közel 2600 résztvevője évente 12 000 tonna üvegházgáz kibocsátását okozzák azzal, hogy eljönnek a Thomas Mann regényéből is ismert "Varázshegyre". Bűvésztrükk azonban nem tünteti el a légszennyezést. 2005 óta karbon-leírással, légszennyezést ellentételező beruházások támogatásával mossák tisztára lelkiismeretüket a konferencia résztvevői. Hiszen mindegyikükre fejenként 4600 kilogramm CO2-kibocsátás jut.

A résztvevők idén három projektbe áramoltathatják a "carbon offset" befizetéseiket: az egyik egy helyi beruházás, ami a kongresszusi központ fűtését helyezi megújuló energiás alapokra, a másik egy vízenergia-telep létrehozása Kínában, a harmadik egy napenergia-projekt Etiópiában. Arról nem közölt a Világgazdasági Fórum kimutatásokat, hogy a davosi vendégek fejenként átlagosan mennyi pénzt szoktak felajánlani e nemes célokra. Ellenben versenyt hirdettek azok közt, akik a legzöldebb módját választották a Davosba történő eljutásnak (nyilván senki nem érkezett biciklivel). A fődíj egy napenergiás akkutöltő.

(Fotó: WEF)

Egy fontos átalakítást már kiviteleztek a szervezők: a kongresszusi központ áramellátását vízenergiából nyerték, amivel 58,56 tonnáról 1,33 tonnára mérsékelték az épület széndioxid-lábnyomát.

Klímapolitika Davosban

A durban-i klímacsúcs meghosszabbította az üvegházgáz-kibocsátást szabályozó Kiotói Jegyzőkönyv érvényét 2017-ig, de a hathatós klímavédelemhez erősebb emisszió-mérséklési előírások szükségesek. A világ kormányainak 2015-ig kell tető alá hozniuk a megállapodást, s ha ez sikerül, akkor is csak 2020-ban lép érvénybe az új egyezmény.

Egy adat mindenesetre sokat mond arról, mely államok veszik komolyan az alacsony-karbontartalmú gazdaság kialakítását: a fejlődő országokban van a világ megújuló energiákat használó villamos energia-kapacitásainak több mint fele! Bíztató jel, hogy 2011  volt az első év, amikor a megújuló energiákra fordított új befektetés (187 milliárd dollár) meghaladta a fosszilis energiafajtákra fordított invesztíciót (157 milliárd dollár), állítja a Bloomberg New Energy Finance jelentése, melyet nemrég a Huffington Post idézett.

Öko-limók
A davosi limuzinok légszennyezése nem haladhatja meg 200 gramm CO2/km-t, fogyasztásuk a 9 liter/100 km-t. A 6-9 fős minibuszoknál kilométerenként 235 gramm CO2 a megengedett kibocsátás. A WEF csúszást gátló hótalpakat is szétosztogat a résztvevők között, hogy feltegyék méregdrága cipőikre – ezzel bátorítva őket, hogy a hotel és a kongresszusi központ közötti távot ne autóval, hanem gyalog tegyék meg.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo