A két éve kidolgozott "Zöldebb Davos" projekt jegyében először is felmérték, mi okozza az eseménnyel kapcsolatos CO2-kibocsást, és ez természetesen 90 százalékban a repülőutakból ered. Az 5 napos csúcstalálkozó alkalmazottai és közel 2600 résztvevője évente 12 000 tonna üvegházgáz kibocsátását okozzák azzal, hogy eljönnek a Thomas Mann regényéből is ismert "Varázshegyre". Bűvésztrükk azonban nem tünteti el a légszennyezést. 2005 óta karbon-leírással, légszennyezést ellentételező beruházások támogatásával mossák tisztára lelkiismeretüket a konferencia résztvevői. Hiszen mindegyikükre fejenként 4600 kilogramm CO2-kibocsátás jut.
A résztvevők idén három projektbe áramoltathatják a "carbon offset" befizetéseiket: az egyik egy helyi beruházás, ami a kongresszusi központ fűtését helyezi megújuló energiás alapokra, a másik egy vízenergia-telep létrehozása Kínában, a harmadik egy napenergia-projekt Etiópiában. Arról nem közölt a Világgazdasági Fórum kimutatásokat, hogy a davosi vendégek fejenként átlagosan mennyi pénzt szoktak felajánlani e nemes célokra. Ellenben versenyt hirdettek azok közt, akik a legzöldebb módját választották a Davosba történő eljutásnak (nyilván senki nem érkezett biciklivel). A fődíj egy napenergiás akkutöltő.
(Fotó: WEF)
Egy fontos átalakítást már kiviteleztek a szervezők: a kongresszusi központ áramellátását vízenergiából nyerték, amivel 58,56 tonnáról 1,33 tonnára mérsékelték az épület széndioxid-lábnyomát.
Klímapolitika Davosban
A durban-i klímacsúcs meghosszabbította az üvegházgáz-kibocsátást szabályozó Kiotói Jegyzőkönyv érvényét 2017-ig, de a hathatós klímavédelemhez erősebb emisszió-mérséklési előírások szükségesek. A világ kormányainak 2015-ig kell tető alá hozniuk a megállapodást, s ha ez sikerül, akkor is csak 2020-ban lép érvénybe az új egyezmény.
Egy adat mindenesetre sokat mond arról, mely államok veszik komolyan az alacsony-karbontartalmú gazdaság kialakítását: a fejlődő országokban van a világ megújuló energiákat használó villamos energia-kapacitásainak több mint fele! Bíztató jel, hogy 2011 volt az első év, amikor a megújuló energiákra fordított új befektetés (187 milliárd dollár) meghaladta a fosszilis energiafajtákra fordított invesztíciót (157 milliárd dollár), állítja a Bloomberg New Energy Finance jelentése, melyet nemrég a Huffington Post idézett.