Költségvetési hiány cikkek
Majd 90 százalékkal nőttek a kormányzati szektor adósságának kamatkiadásai
A GDP-arányos hiány 6,7 százalékos volt 2023-ban.
Itt a válasz, hogy miért vetett ki újabb extraadót a lakossági betétekre a kormány
A GDP-arányos hiány 9,8 százalékos volt az első negyedévben.
Költségvetési szigorítások várhatók?
A tervezett éves hiány 83 százalékánál jár a költségvetés. A Pénzügyminisztérium (PM) rendhagyó módon azt a címet adta áprilisi adatai mellé, hogy „a kormány megőrzi a költségvetés egyensúlyát”. Amennyiben ezt üzenetként értékeljük, akkor ez azt jelenti, hogy szigorítások jönnek.
Elképesztő hiányt hoztak össze a magyar költségvetésben tavaly
5101,5 milliárd forint mínusszal zárt a központi alrendszer.
Rekordmagasban az amerikai költségvetési hiány
Az amerikai költségvetés augusztusi hiánya csaknem kétszerese lett az egy évvel korábbinak, utoljára 2001-ben volt csak ennyire magas a hiány.
Több mint másfélszeresére nőtt az államháztartási hiány tavaly óta
Az államháztartás központi alrendszere az első nyolc hónapban 1646,2 milliárd forint hiánnyal zárt szemben az egy évvel korábbi 979,9 milliárd forinttal - tájékoztatta az MTI-t az előzetes adatokról a Pénzügyminisztérium pénteken.
Ömlik az EU-s pénz a gazdaságba
Az Európai Uniótól kapott pénzek ma már alapvetően befolyásolják a költségvetés helyzetét, a költségvetési hiány alakulását. Az adatok alapján úgy néz ki; annak menedzselése, hogy - a megvalósult, vagy tervezett programokhoz - milyen ütemben tud forrásokat lehívni a mindenkori magyar kormány, a Budapest és Brüsszel közötti politikai csata része. A Policy Agenda megvizsgálta, hogyan változott 2004-től kezdve az EU-s források mértéke.
Hozzuk a hiánycélt, de egyhamar nem lesz euró
A várakozásoknál kedvezőbb, várhatóan 929,2 milliárd forint lesz a 2013. évi büdzsé hiánya, mintegy 200 milliárd forinttal kevesebb a költségvetési törvényben szereplő deficitnél, így a GDP-arányos hiány legfeljebb 2,7 százalék, kedvező esetben akár 2,3 százalék is lehet.
Így készül egy megszorítás három egyszerű lépésben
Többlépcsős költségvetési megszorító-csomagot jelentett be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Európai Bizottság idei és jövő évi előrejelzéseire válaszként.
EU vs. Magyarország: kinek van igaza?
Az Európai Bizottság 2010 óta folyamatosan 3 százalék fölötti magyar költségvetési hiányt jelez előre, annak ellenére, hogy 2011–2012-ben teljesült a cél, és a kormányzat eltökélt abban, hogy teljesüljön ez 2013-ban is. A bizottság pesszimista véleményének megváltoztatásához a hazai költségvetési politika hitelességének helyreállítására lenne szükség Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője szerint.
Bedőlt a nyári költségvetés, de az új sem jobb
Fölöslegesen dolgoztatta a honatyákat a parlament nyári rendkívüli ülésszakán a kormány. A 2013. évi költségvetés akkor elfogadott főszámaiból – miként azt az ellenzék és szakemberek is megjósolták – év végére nem sok maradt. A kabinet csütörtökön benyújtotta a parlamentnek zárószavazás előtti módosító javaslatát, amellyel átvezeti a jövő évi büdzsén a megváltozott makrogazdasági kilátások hatásait, valamint a három Matolcsy-csomagot. A végeredmény nem sok jóval biztat: az eredeti tervekhez képest a hiány nagyobb, a növekedés csökken, az infláció nő, a beruházás és a lakossági fogyasztás stagnálás helyett visszaesik, az export és az import növekedése mérsékeltebb, a munkanélküliségi ráta pedig nő. A tervek szerint az országgyűlés december 10-én, hétfőn szavaz a költségvetésről.
Keresett az állam az erős forinton
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága a GDP 77,6 százalékára csökkent 2012 második negyedévének végére, a megelőző negyedév végi 78,9 százalékról.