Kohéziós pénz cikkek
Startoljunk rá az uniós forrásokra!
Az uniós gazdasági- és pénzügyminiszterek tanácsa, az Ecofin június 22-én visszavonta azt a márciusi döntését, amellyel 495 millió eurót zárolt a Magyarország számára jövő évtől elérhető kohéziós forrásokból. A döntés hátteréről a Piac&Profit online rovatvezetője beszélt a gazdasági tv-nek.
Indokolatlan a támogatási keret csökkentése
A Magyarországnak járó kohéziós támogatás értékének megőrzését szorgalmazta Brüsszelben Áder János köztársasági elnök. A magyar államfő az Európai Uniónál tett munkalátogatása során José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság, valamint Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével találkozott. A magyar államfő felvetette a nagy ipari katasztrófák okozta anyagi károk enyhítésére szolgáló európai eszközrendszer kidolgozásának szükségességét is.
Megkapjuk a 290 milliárd forintunkat
Az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyminisztereinek Tanácsa (Ecofin) döntött a Kohéziós Alapból származó kötelezettségvállalások - március 13-i tanácsi döntés alapján történt, 2013. január elsejétől hatályba lépő - részleges felfüggesztésének megszüntetéséről - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Bíróságra citál minket Brüsszel, de adnak félmilliárd eurót
Megindította az Európai Bizottság a Magyarország elleni két kötelezettségszegési eljárást az EU Bíróságánál a bírák kötelező nyugdíjazásának, valamint az adatvédelmi felügyelő hatóság függetlensége állítólagos megsértésének ügyében, ugyanakkor egyre biztosabb, hogy pénteken feloldják a koháziós pénzek zárolását.
Nem járunk rosszul a keretek csökkentésével
Magyarország az Európai Szociális Alapból, a Kohéziós Alapból és a strukturális alapokból a 2007 és 2013 között rendelkezésére álló 25 milliárd euró 37 százalékát fizette ki eddig támogatásként; ez a teljesítmény az uniós átlagnak felel meg - mondta Johannes Hahn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős tagja kedden Budapesten.
Félmilliárd euró a tét
Gazdasági országértékeléseket és "országspecifikus" ajánlásokat ad ki az Európai Bizottság szerdán az európai uniós tagállamok számára. Egybehangzó magyar várakozások szerint a testület a magyar helyzetről a korábbinál pozitívabb képet fest, és jelentése alapot szolgáltat ahhoz, hogy az unió visszavonja azt a döntését, amelynek értelmében jövőre részlegesen felfüggesztenék az ország által számításba vehető kohéziós keretet.
"Szupercsapat" segíthetne a pénzszerzésben
Az Európai Unió Strukturális és Kohéziós Alapjaiban hazánk számára rendelkezésére álló összeg teljes felhasználásához a biztosan megtérülő, jó projektek mellett, egy, a támogatási pénzek felhasználását koordináló, felgyorsító „szupercsapat" felállítására lenne szükség Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója szerint.
Megint nőni fognak a terhek
A kohéziós források befagyasztásával úgy kell 150 milliárdot „találnia" a kormánynak az idei költségvetésben, hogy ahhoz nem használhat egyszeri tételeket. A Policy Agenda elemzi, mik lehetnek az opciók a források végleges elvesztésének elkerüléséhez.
Eltalálta az irányt a magyar gazdaságpolitika
A magyar kormányszóvivő szerint az elmúlt három hónapban Magyarország kapcsán világossá vált, hogy bár sok a probléma, a magyar gazdaságpolitika „az irányt eltalálta", az Ecofin döntése, hogy a Magyarországot megillető kohéziós források egy részét felfüggesztik, technikai kérdés. Giró-Szász András így kizártnak tartja hogy, június végén az uniós pénzügyminiszterek tanácsa ezt ne helyezze hatályon kívül. A szóvivő szerint nincs „B" forgatókönyv az IMF-tárgyalások kapcsán, a magyar kormány szeretne megállapodni a Nemzetközi Valutalappal.
Reakciók a tegnapi bejelentésekre
130-140 milliárd forint megtakarítást kell elérni az ez évi költségvetésben, hogy a kormány bizonyítsa elkötelezettségét a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalék alá csökkentésében. Ami viszont annak a feltétele, hogy mégse vonják meg Magyarországtól a kohéziós pénzeket.
Kohéziós pénzek: befagyasztják, de már olvad
Az uniós országok pénzügyminiszterei jóváhagyták, hogy 495 millió eurót befagyasztanak 2013. január 1-jétől a Magyarországot megillető kohéziós forrásokból, de csak akkor, ha Magyarország nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány tartósan három százalék alá szorítása érdekében. A büntető intézkedést már idén júniusban hatályon kívül helyezik, ha Magyarország addig meghozza az elvárt kiigazító lépéseket.