Fizetésképtelenség cikkek


Ki jut a pénzéhez?

Ki jut a pénzéhez? 

Alig három százalékkal nőtt a határidőben fizetők aránya, de még ennek a parányi javulásnak sem örülhetünk. A Dun & Bradstreet (D&B) fizetési tapasztalat programja szerint ugyanis ezzel egy időben nőttek a fizetési késedelmek. Vagyis a cégek a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt szigorítottak a fizetési paramétereken, és több esetben kérnek előre fizetést, vagy határoznak meg rövidebb határidőket, ezért csökken a késve teljesítések aránya.
Rosszabb helyzetbe kerülnek jövőre a munkavállalók

Rosszabb helyzetbe kerülnek jövőre a munkavállalók 

A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket - írja a Napi Gazdaság csütörtöki számában.
Kettészakadóban a vállalkozói szféra

Kettészakadóban a vállalkozói szféra 

Száz cégből több mint három megszűnik egy éven belül fizetésképtelenség miatt Magyarországon, mutat rá a tragikus helyzetre a Dun & Bradstreet nemzetközi cégminősítő. Ráadásul folyamatosan növekszik, és minden eddigi csúcsot megdöntött a cégbedőlések aránya a legutóbb mért 3,43 százalékos értékével.
Egyre rosszabb helyzetben a magyar cégek

Egyre rosszabb helyzetben a magyar cégek 

Egyre több cég fizetésképtelen, ám nemhogy javulna a helyzet, inkább tovább romlik, jövőre még többen juthatnak csődbe. A legnagyobb gond, hogy ezek a cégek nem tűnnek el, hanem újra és újra megjelennek, ráadásul a jövő évi változásoknak köszönhetően ismét sok kerülhet a szürke- és feketegazdaságba.
Elfogyott a türelem: aki tartozik, azt felszámolják

Elfogyott a türelem: aki tartozik, azt felszámolják 

Február óta csökken ugyan az új felszámolások száma, de még mindig meghaladja a tavalyit, vagyis a javulás nagyon viszonylagos - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból. A cégfluktuáció ugyancsak erős maradt, a végelszámolások terén pedig folytatódott a korábban soha nem látott eljárásdömping.
Fizetésképtelenség: csak az exportőrök kaptak levegőt

Fizetésképtelenség: csak az exportőrök kaptak levegőt 

Az idei év első negyedében 2010 hasonló időszakához képest 27 százalékkal nőtt meg a különféle fizetésképtelenséggel kapcsolatos cégeljárások száma. A növekedés mértéke meghaladja a várt prognózisokat, aminek okát a Coface Hungary nemzetközi hitelbiztosító abban látja, hogy a hazai gazdaságban várt trendforduló az exportra termelő szektorokon kívül nem következett be.
2010 volt a vízválasztó?

2010 volt a vízválasztó? 

Habár még sokasodnak a kérdőjelek a magyar gazdaság idei teljesítménye körül, annyi azért már látható, hogy 2011 akár trendforduló is lehet a mikro-gazdaságban, s így a fizetésképtelenségi eljárások számának az alakulásában is állítja a Coface Hungary. Ám ezzel együtt se várjon senki drasztikus váltást. Ahhoz ugyanis a gazdaságban kellene végbemennie drámai változás(ok)nak. Ha komolyan változna akár az európai gazdálkodási környezet, akár a környező országok jobban beindulnának, akár nálunk lenne így, akkor az magával hozhatná az egyébként mindig jó néhány hónapos követő üzemmódban lévő fizetésképtelenségi eljárások számában a változást.  Ellenkező esetben marad az: „egy helyben topogás".
Azok nyernek, akik időben informálódnak partnereikről

Azok nyernek, akik időben informálódnak partnereikről 

2010 első félévében 2009 hasonló időszakához képest a magyarországi cégek fizetésképtelenségi mutatója radikálisan (+26%) nőtt, aminek az okát a Coface Hungary abban látja, hogy türelmetlenebbé váltak a hitelezők. A 2009-es év, a válság éve nem múlt el nyomtalanul 2010-re, számos kifizetetlen követelés áthúzódott, és az látszik, hogy az idei év újabb mélypontot hoz.
Cégek feketelistán: minden második magyar kockázatos

Cégek feketelistán: minden második magyar kockázatos 

Tovább romlott a magyar cégek megítélése a régióban az elmúlt félévben, immár minden második magyar cég számít kimondottan vagy közepes mértékben kockázatos üzleti partnernek. A távolabbi kilátásokat még tovább ronthatja, hogy a gyenge 2009-es eredmények csak 2010 tavaszának végén jelennek meg a jelentésekben és így a minősítésekben is. 
Hol mennek tönkre idén a legtöbben?

Hol mennek tönkre idén a legtöbben? 

Újabb magyar fizetésképtelenségi csúcs várható 2010-ben, de a cégek minősítésének romlási üteme lelassult - áll a Dun & Bradstreet (D&B) kockázatkezelési szakértő legfrissebb elemzésében. Idén a legkockázatosabb iparág az építőipar és a szállítmányozás mellett a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és a bútorgyártás lesz, a legkisebb kockázatot a humán-egészségügyi, szociális ellátás szektorban működő vállalatok képviselnek.

Ne sok jóra számítsunk 2010-ben 

Az idei évben újabb csúcsra kerülhet a magyar vállalatok fizetésképtelensége, azonban a cégek minősítésének romlási üteme már lelassult - áll a Dun and Bradstreet Hungária Kft. (DB) kockázatkezelési szakértő elemzésében. A Coface szerint is nehéz évnek néznek elébe a magyar cégek, ami részben annak is köszönhető, hogy a 2009-es évben inkább a túléléssel voltak elfoglalva, stratégia kidolgozására nem igazán jutott idő.

Ne lepődjünk meg, ha később jutunk a pénzünkhöz 

Kevésbé pozitívra értékelték az európai vállalatok a belföldi és külföldi üzleti partnereik fizetési szokásait 2009 első felében, mint 2008 nyarán, és maguk is negatív értékelést kaptak a nemzetközi üzletfeleiktől - ez derül ki az Atradius legújabb, fizetési morált vizsgáló felméréséből. Az európai célpiacok fizetési környezete nagymértékben befolyásolja a magyar export lehetőségeit is.

2008, a "bedőlések" éve után sem számíthatunk sok jóra 

Az elmúlt évben közel 14 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója, így 2008-ban a vállalkozások 4 százaléka nem tudta teljesíteni kötelezettségeit. Magyarországon sokkal több vállalkozás működik, mint amennyit ez a piac képes eltartani. A piaci tisztulás már egy-két éve érezhető, aminek egyik megnyilvánulási formája a felszámolási eljárások számának drasztikus emelkedése.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Egyre kevésbé bízzák a véletlenre a nyugdíjas éveket a magyarok

Egyre kevésbé bízzák a véletlenre a nyugdíjas éveket a magyarok 

Nemcsak az öngondoskodás egyik alappillérét jelentő nyugdíjbiztosítások, de a kockázati életbiztosítások is egyre népszerűbbek valamennyi korosztályban.

Pénzszerzés

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően

Győrffy Dóra: Közgazdászként szkeptikus vagyok Magyar Péter elképzeléseit illetően 

A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.

Jogi kisokos

Mit tehetünk, ha üzleti partner nem fizet?

Mit tehetünk, ha üzleti partner nem fizet? 

Az üzleti világban gyakran előfordul, hogy az üzleti partner nem fizeti ki a lejárt tartozását vagy nem fizeti vissza az adott kölcsönt.

Gazdaság

Durván túlárazott bölcsőde miatt indult eljárás

Durván túlárazott bölcsőde miatt indult eljárás 

A közpénzek nem megfelelő felhasználását állapította meg a kazári bölcsőde beruházásnál az Integritás Hatóság.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo