Energetika cikkek


Német kisvállalkozók kitartanak az orosz gáz mellett

Német kisvállalkozók kitartanak az orosz gáz mellett 

Egy nagy német kereskedelmi csoport szerint sok kis- és középvállalkozás a robbanásszerűen emelkedő energiaárak miatt pénzügyi válságban van - és emiatt ellenzi az orosz földgáz importjának betiltását.
Meglepő helyen akarnak gázt tárolni a románok

Meglepő helyen akarnak gázt tárolni a románok 

Nincs elég gáztárolási kapacitásuk.
Hogyan állnak a magyar gáztározók? Itt lehet nyomon követni

Hogyan állnak a magyar gáztározók? Itt lehet nyomon követni 

Áprilisban elkezdődik a hazai földgáztárolók feltöltése.
A lengyelek már készítik a tervet, hogy miként szabadulnának meg az orosz függőségtől

A lengyelek már készítik a tervet, hogy miként szabadulnának meg az orosz függőségtől 

Azt ígérik, európai viszonylatban a legradikálisabb lesz.
Válsághelyzetet hirdettek a németek

Válsághelyzetet hirdettek a németek 

Bár biztosított az ellátás, de elővigyázatosságból kihirdették a földgázellátási válsághelyzet legalacsonyabb, úgynevezett korai előrejelzési szintjét.
Megjelent egy tervezet: kötelező gáztartalékot vezetne be Brüsszel

Megjelent egy tervezet: kötelező gáztartalékot vezetne be Brüsszel 

Oka, hogy megnőtt az orosz gázszállítások leállításának valószínűsége.
Fontos bejelentést tett ma hajnalban Orbán Viktor

Fontos bejelentést tett ma hajnalban Orbán Viktor 

Magyarország energiaellátását biztosítottuk - közölte a miniszterelnök.
Hogyan vészelhetjük át a következő telet orosz gáz nélkül?

Hogyan vészelhetjük át a következő telet orosz gáz nélkül? 

Oroszország az EU összes gázimportjának 36 százalékát adja, és a végső energiafelhasználás mintegy 10 százaléka származik az orosz gázból. Az egykori keleti blokk országaiban azonban a függőség ennél jóval nagyobb, a legkitettebb ország éppen Magyarország 33 százalékkal. Lehet-e pótolni a kieső mennyiséget, ha leállna az orosz gázszállítás? 
Az egekbe szökhet a földgáz ára

Az egekbe szökhet a földgáz ára 

A német vegyipar az ukrajnai konfliktus miatt robbanásszerűen emelkedő gázáraktól tart.
Megugrott a gázár

Megugrott a gázár 

De nincs fennakadás az orosz gáz ukrajnai tranzitjában.

Nem szabadulunk meg a drágulástól 

Noha a gazdasági növekedés a téli lassulást követően várhatóan ismét lendületet vesz, az energiaárak további emelkedése magasabb inflációs nyomást és fékeződő gazdasági növekedést okoz - közölte az Európai Bizottság a csütörtökön közzétett téli gazdasági előrejelzésében.

Nehéz helyzetbe kerültek az autóipari cégek - komoly drágulás jöhet idén 

Az energiaárak miatt akár 20 százalékos drágulás sem kizárt.

Durva energiaárak: idén ne számítsunk semmi jóra? 

Az Erste szakértői arra számítanak, hogy 2022-ben még maradnak a magas olaj-, és gázárak.

Hatalmasat ugrott az európai gázár 

Több mint két hete áramlik a földgáz nyugatról keletre.

A hidrogén technológiára is szükség lesz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez 

A 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez várhatóan a hidrogén technológia is nélkülözhetetlen lesz - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a V4 országok parlamentjei gazdasági bizottságainak videokonferenciáján pénteken.

Könnyítést kapnak a magyar kisvállalkozók 

Kiterjesztik a rezsicsökkentést a kisvállalkozói szektorra is.

Rengeteg magyar kkv-nak fáj az energiaárak megugrása 

Az energiaárak emelkedése mintegy 21 ezer vállalkozást hoz nehéz helyzetbe a kis- és középvállalkozói (kkv) szektorban - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az MTI-vel.

Ságvári Pál: cél, hogy Magyarország ellátásbiztonságát semmi ne veszélyeztesse 

Az elmúlt időszak fejlesztéseinek eredményeként a hazai földgáz infrastruktúra erős, de továbbra is cél, hogy Magyarország ellátásbiztonságát semmi ne veszélyeztesse - mondta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a Trend FM Nap Vendége című műsorában, ahol a határkeresztező kapacitások fontosságáról és a földgáz jövőjéről beszélt.

Energiaklub: "A szélenergiával nem számolni nemzetellenes és emberiségellenes döntés" 

A kormány az uniós helyreállítási alap pénzeivel kizöldíti a hazai energiatermelést, de csak a napenergiára koncentrálnak, egyáltalán nem számolnak a szélenergiával. Az Energiaklub szerint az indok, amivel a stratégia a szélenergia mellőzését magyarázza, hamis.

Energiahivatal: ennyire olcsó a lakossági földgáz Budapesten 

Megjelent a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) márciusi nemzetközi árösszehasonlító vizsgálata.

Közeleg az igazság pillanata - mire utazik a NAV? 

Az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházások utáni TAO kedvezményt 2017-ben vezették be, és mivel a NAV az adókedvezményt 3 éven belül legalább egyszer kötelezően ellenőrzi, ezért várható, hogy egyre több adózónál vizsgálják majd annak érvényesítését. Az elmúlt években a szabályokat többször változtatták, és a kedvezmény kizárólag akkor vehető igénybe, ha minden kritériumnak megfelel az igénylő, emiatt a hiányosságokat célszerű még az ellenőrzés előtt feltárni és orvosolni. A MAZARS tájékoztatójában arról olvashat, hogy várhatóan mire fókuszál majd a NAV a vizsgálat során.

Nanobuborék, e-autózás: ezek most Magyarország legígéretesebb energetikai startupjai 

A Primer programban résztvevő startupok többek között olyan innovációkkal jelentkeztek, mint a szennyvíztisztítást hatékonyabbá tevő nanobuborék-technológia, a kereskedelmi hajózás környezeti terhelését megzabolázó információs rendszer vagy a másodlagos nyersanyagokból létrehozható kedvező élettani hatásokkal kecsegtető falazóelem. Az InnoEnergy a jövőben is várja a nemzetközi piac meghódítását célul kitűző induló vállalkozásokat ingyenes programjába.

Áramhálózattal bővít az Opus, megveszi a Titászt 

Az Opus Global Nyrt. szerezheti meg az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. 100%-os részvénycsomagját, miután a tőzsdei társaság és az E.ON Hungária Zrt. német anyavállalata megállapodást kötött a társaság értékesítésének feltételeiről – közölte az Opus a BÉT honlapján.

Piacképes tudást kaphatnak energetikai vállalkozások 

Az Innoenergy az Európai innovációs és Technológiai Intézet (EIT) támogatásával az idén is elindítja az energetikai vállalkozások versenyképességét erősítő programját Budapesten.

Mától "hitelbe" kapjuk az energiát 

Idén minden eddiginél korábban, július 29-én érjük el a Globális Túlfogyasztás napját, ekkorra elhasználjuk a Föld megújulni képes természetierőforrás-készleteit. Ugyanakkor kevesen gondolnák, hogy napjainkban az épületek a legnagyobb energiafogyasztók.

Első a tető, aztán az ablak – így hőszigetelünk mi 

Friss felmérés szerint a hőszigetelő anyagok között a polisztirol és a kőzetgyapot a legnépszerűbb, legtöbben a tető és a homlokzat szigetelésére áldoztak vagy áldoznának, és egyre többen kacsintgatnak a megújuló energiaforrások felé.

Nem elég csak a számlákat figyelni 

Minden nap, minden információs csatornán téma a fenntarthatóság, a globális felmelegedés, az energiahatékonyság és a környezetkímélő zöld megoldások. Ezek globális kihívások, és mint ilyenre, hajlamosak vagyunk felülről, nemzetközi szintről várni a megoldást. De vajon nem kellene-e alulról kezdeni a változtatást? 

Valós energetikai problémákat oldanak meg a győztes magyar startupok 

A döntős magyar startup olyan környezetbarát hűtési technológián dolgozik, amely képes egy percnél rövidebb idő alatt lehűteni az italospalackokat. Ily módon 50 százalékkal csökkenthetik a felhasználók áramköltségét.

Tülekednek a magyar startupok, hogy megoldják a légszennyezést 

A közép-kelet-európai régió 24 országának közel 300 startup vállalkozása vesz részt az ötödik alkalommal megrendezett PowerUp! megmérettetésen. Hazánkból még soha ennyien nem indultak.

Az ügyfeleknek partnerekké kell válniuk 

Kevesebb mint öt év áll az energiaszektor szereplőinek rendelkezésére arra, hogy felkészüljenek a technológiai fejlődés és fogyasztói trendek által generált piaci változásokra – derül ki a The narrowing window for energy transformationcímű globális energetikai felső vezetői felmérésből. A 15. alkalommal végzett PwC-kutatás 56 ország 118 vállalatának körében készült.

Eurómilliókra pályázhatnak energetikai startupok 

Az EIT InnoEnergy programja azokat a bizonyított technológiai koncepciókkal rendelkező kis- és középvállalatokat szólítja meg, amelyek azon dolgoznak, hogy megújítsák az európai energetikai szektort. A cég a jelentkezők számára hozzáférést biztosít az együttműködésen alapuló innovációs platformjához.

Nagy a jövés-menés az energiaszektorban 

„Egyes szektorokban a cégek alig 80 százaléka működik egy éven keresztül folyamatosan, ami azt jelzi, hogy az egyensúlyi állapottól még elég messze van a hazai cégbázis” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

Ketyeg az áfabomba az építőiparban 

Három komoly mankót kapott az építőipar az elmúlt években: az uniós források, az üzleti célú magánbefektetők (irodaházak, raktárak, hotelek) és a magukra talált lakásfejlesztők által. Valós verseny kezdődött a szereplők között – írja az újHÁZ Centrum a Construmán tapasztalt trendekről.

Az energetika és az építőipar a kibertámadások kiemelt célpontja 

Az ipari létesítmények kiberbiztonsága továbbra is kiemelten kezelt kérdés, hiszen egy lehetséges támadásnak nagyon komoly következményei lehetnek nemcsak a vállalkozásra, hanem az ipari folyamatokra is. A Kaspersky Lab szerint szinte minden iparág rendszeresen tapasztal vezérlő rendszerei ellen támadásokat.

A lakossági energiafogyasztás felét is megspórolhatnánk 

A lakossági energiafogyasztás fele megspórolható lenne Magyarországon, áll a Magyar Energiahatékonysági Intézet közleményében. Ehhez a hazai lakásállomány felújítására lenne szükség, hiszen mert a számon tartott lakások kétharmada energetikailag elavult.

Nem kispályáznak – 2025-re egymilliárdan repülnének bioüzemanyaggal 

Egymilliárd utast vinne bioüzemanyaggal a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) 2025-ig, de ehhez a kormányok támogatását is szeretnék megnyerni. A szervezet az első, bioüzemanyaggal is üzemelő járat elindulásának 10 éves évfordulóján tűzte ki magának az újabb célt, az egymilliárd utast – olvasható a szervezet tanulmányában.

2022-re már nagyrészt nem Oroszországból importálna gázt a magyar kormány 

Az orosz gázmonopólium végéről beszélt, energetikai együttműködésről egyezett meg a szerb és a magyar kormányfő. Orbán Viktor azt mondta, 2022-re a magyar gázimport kevesebb mint fele származhat csak Oroszországból jöhet. Az Eximbank szerbiai befektetésekre 30 milliárdos hitelkeretet biztosít.

Magyarország is ott van az InnoEnergy HUB hálózatán 

Az EH Invest Zrt. nyerte el Európa vezető fenntarthatósági vállalatának pályázatát, mely által hazánkban is létrejött az ökoszisztémák összekapcsolására szolgáló InnoEnergy HUB. A hálózat legfőbb célja összekötni az energetikai iparág innovatív szereplőit, illetve különböző szolgálatásokkal segíteni a startup vállalkozásokat és KKV-kat nemzetközi piacokra jutni.

Már száznál több startup jelentkezett a PowerUp! versenyre 

Több mint száz startup érdeklődött már az InnoEnergy PowerUp! pályázata iránt, amely Közép-Európa legnagyobb versenye olyan vállalkozók számára, akik a fenntartható energia megoldásokon dolgoznak. A versenyre bárki jelentkezhet, aki fel tud mutatni egy energiaiparral kapcsolatos projektet, prototípust, egy lelkes csapatot és egy két éven belül megvalósítható piacra lépési tervet.

Az energetikai nagyvállalatok védtelenek a támadásokkal szemben 

Az energetikai nagyvállalatok nyílt ellenőrzési rendszerének 90%-a teljesen védtelen a kibertámadásokkal szemben: egy leállás gazdasági katasztrófákhoz vezethet.

Van is, lesz is uniós pénz energiahatékonyságra 

A Vidékfejlesztési Programban már most, elérhetők energetikai fejlesztésre szánt vissza nem térítendő források, és előbb-utóbb a júliusra várt, hasonló célú GINOP pályázatok is megjelennek. A források elnyerésének feltétele, hogy a vállalat nyereségesen működjön, de a pályázó esélyét nem a cég árbevétele befolyásolja, hanem az, hogy a beruházással mennyi energiát fog megtakarítani.

Bojár: Árt az állami atyáskodás 

Bojár Gábor beszél arról, hogy milyen más képességekre van szükség egy induló cég felfuttatásához és egy nagy cég sikerre viteléhez, megnézzük, hogyan változnak az energetikai követelmények, és hogy miért lesz az egészségügy a jövő nagy üzlete. Mindez a májusi Piac & Profitban!

Spórol és értéket is növel a szigetelés 

Megfelelő hőszigetelés nélkül nemcsak a fűtési vagy hűtési kiadások nőnek, de a fokozott hőveszteség korlátozhatja egy épület használhatóságát, és negatív hatást gyakorolhat az ott dolgozók, illetve élők egészségére is. Nem véletlen, hogy számos újonnan nyíló pályázat a hőtechnikai tulajdonságok fejlesztésére kínál majd forrást, de más pénzcsapok megnyílásának is alapfeltétele a tervezett épületek megfelelő energetikai teljesítménye.

Veszélyes lesz, ha nincs utánpótlás 

Néhány éven belül komoly problémát okozhat a hazai energetikai ágazatban a szakemberhiány. Mérnökök nincsenek, a villanyszerelők piacára pedig ráférne a tisztulás. Főként, hogy nemcsak az elöregedő rendszerek, de a klímaváltozás miatt is nagy feladatok várnak erre a szakmára.

Motiválnák az energiatudatosságot 

A Virtuális Erőmű Program a legnagyobb szakmai és társadalmi összefogással rendelkező hazai energiahatékonysági program, amelyhez már csaknem 2000 vállalat csatlakozott. Az Energiatakarékossági Világnap alkalmából 2015. március 6-án, immáron negyedszer díjazták a már mérhető eredményeket elért energiatudatos és energiahatékony szervezeteket. Idén további 5000 szervezethez tervez eljutni a Program.

Fűtéskorszerűsítési pályázat: emelték a keretösszeget 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kezdeményezésére a Kormány 1 milliárd 42 millió forintra bővítette az Új Széchenyi Terv fűtési rendszerek korszerűsítését támogató pályázatának támogatási keretösszegét.

Szigorodtak az épület-energetikai tanúsítványok szabályai 

Januártól már az 50 m2 alatti épületek eladásánál, illetve bérbe adásánál is kell tanúsítványt (lakcímkét) készíteni. Ez követi a még júniusban elfogadott módosításokat, amelyek szerint az épületek energetikai besorolását a lakáshirdetésekben is meg kell jeleníteni, ha az már elkészült.

Hamarosan megnyílnak a KEOP pályázatok megújulókra és energiahatékonyságra 

A szeptember 7-én megjelent Magyar Közlöny szerint, hamarosan KEOP pályázatok kerülnek kiírásra megújuló energia felhasználásra és hatékony energiafelhasználás növelésére, amely többek között az építőpar régen várt fellendülését is elősegítheti. Emellett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Nemzeti Épületenergetikai Stratégiát készít 2013 nyarára.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Pénzszerzés

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban 

Január elsejével lép hatályba a kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB  

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo