Energetika cikkek
Újra jöhet a vasárnapi boltzár?
Az elszabadult áram- és gázárak miatt ma már a teljes vasárnapi boltzár is indokolt lenne.
A rezsipánik hajtja a magyarok lakáskorszerűsítési terveit
A rezsicsökkentés szabályainak módosítása ösztönzőleg hat a lakosság energiamegtakarítást célzó korszerűsítési terveire – ez már egy hónap elteltével is érezhető. Emellett jelentősen módosította az elvégeztetni tervezett korszerűsítési feladatok körét: a külső nyílászárok cseréje, a fűtési rendszer korszerűsítése, a hőszigetelési munkák elvégzése iránti igények erősen nőttek, a napelemes, napkollektoros rendszerek kiépítése iránti kereslet pedig valósággal felrobbant - derül ki GKI és a Masterplast közös augusztusi kutatásának eredményeiből.
Németországban tovább szigorítanak az energiafogyasztás csökkentéséért
Az energiafogyasztás csökkentése érdekében az üzletek kirakatainak világítását is kikapcsoltathatják éjszakára Németországban szeptembertől a kormány új terve szerint, a kiskereskedelmi ágazat vezető érdekképviseletének ez nem tetszik.
Jönnek az első emelt rezsiszámlák - tartanak is tőle a magyarok
A háztarások kétharmada szerint a rezsicsökkentés szabályainak megváltozása érinteni fogja saját anyagi helyzetüket. Leginkább a családi házak és a 100 négyzetméter feletti ingatlanokban élők, a kisvárosi és községi lakosok, valamint a gyereket nevelő családok tartanak ettől. A megkérdezettek átlagosan havi 27 ezer forint tehernövekedésre számítanak – derül ki GKI és a Masterplast közös, augusztusi kutatásának eredményeiből.
Lehet izgulni: jönnek az első emelt rezsiszámlák
Az MVM csoport lakossági ügyfelei augusztus 23-a után kapják meg az augusztus 1-jétől érvényben lévő szabályok szerint készült számlákat.
A brutális energiaárak miatt végleg leáll Szlovákia legnagyobb alumíniumfeldolgozója
Szeptembertől szünteti be a termelést a Slovalco.
A nyugdíjasok lehetnek a rezsiemelés legnagyobb vesztesei
A gáz és az elektromos áram árának emelkedésére azonnal megnőtt a kínálat a régebbi építésű, nagy alapterületű és belmagasságú házak hirdetései között, miközben az újlakások iránti kereslet érezhetően emelkedett. Sziszák György, a Sziszák és Társa Építőipari Kft. ügyvezetője szerint a kialakult helyzet nyertesei a panellakások tulajdonosai, a vesztesek pedig az egyedül élő idősek lehetnek, akiknek el kell hagyniuk a nagy polgári lakásukat, vagy épp családi házukat, mert nem fogják tudni fizetni annak rezsiköltségeit. A szakember a használt lakások piacán átrendeződésre számít, a Kádár-kocka méretű házak pedig másodvirágzásukat élhetik a közeljövőben.
Meredeken emelkedtek az energiaárak Ausztriában
Júniusban az osztrák háztartások 45 százalékkal fizettek többet az energiáért, mint egy évvel korábban. Az üzemanyag, a fűtőolaj és a gáz ára meredeken emelkedett, valamint a pellet és a tűzifa ára is nagyot drágult az osztrák energiaügynökség pénteken publikált adatai szerint.
Mennyi energiát spórolnak meg a cégek a beruházásokkal?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. arra kereste a választ, hogy a vállalkozások hajtottak-e végre energiamegtakarító beruházásokat az utóbbi 3 évben, és ezzel mekkora energia megtakarítást értek el.
Állami közfeladattá tette a kormány a rezsivédett áram- és gázszolgáltatást
Teljesen átszabta a kormány a rezsicsökkentés keretében kedvezményes áron igénybe vehető áram- és földgáz szolgáltatásának kereteit.
Változás jön a rezsiszámláknál
Az augusztustól életbe lépő rezsiszabályok részleteit a lakossági rezsiszámlák is tartalmazni fogják.
Felpörgött a gazdaság, meglódult az áramfogyasztás Kínában
Az év második felében az áramfogyasztás 7 százalékos növekedésére számítanak.
Az osztrákoknál biztosan lesz gáz
Legalábbis az OMV vezére szerint.
Már most figyelmeztetnek a fűtési szezon miatt
A téli energiaellátási felkészülés, a piac kihívásainak pontosabb megismerése, valamint további hatékony programok kialakítása érdekében Palkovics László technológiai és ipari miniszter megbeszéléseket folytatott a hazai kazángyártók és a hőszivattyú gyártók képviselőivel.
Magyarország megtorpedózta az energiaspórolási rendeletet
Az európai uniós gáztakarékossági rendelet megalapozatlan, végrehajthatatlan és teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a magyar emberek érdekeit, ezért a kormány egyetlen tagállamként nemmel szavazott az elfogadására - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Van, amit sokan elfelejtenek, ha egy ingatlan gazdát cserél
A villamos energiát, földgázt, távhőt vagy vezetékes vizet fogyasztó személyében bekövetkezett változást 15 napon belül be kell jelenteni a szolgáltatónál - hívta fel a figyelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH).
Így alakul augusztustól a társasházi lakástulajdonosok rezsije
A gáznál a hétszeres lesz a “piaci ár”, míg az áramnál az eddigi ár kétszeresét határozták meg mint “lakossági ár”-at, amit a háztartások számára meghatározott kedvezményes határ feletti fogyasztásért fizetni kell.
Szijjártó Péter hivatalos javaslatot vár Brüsszelből
A kormány várja a hivatalos javaslatot az Európai Bizottságtól (EB) a gázfelhasználás csökkentéséről - mondta a külgazdasági és külügyminiszter egy interjújában.
Megvágná a gázfelhasználást az EU
Az Európai Bizottság szerdán új javaslatcsomagot mutatott be.
Szijjártó Péter új gázkészletek után kutat
A kormányzat az ország energiabiztonságának erősítése érdekében tárgyalásokat folytat, hogy a hosszútávú szerződésekben szereplő mennyiségeken felül 700 millió köbméternyi plusz földgázt szerezzen be - jelentette be Szijjártó Péter.
Összeomlásra figyelmeztetnek
A német ipari és kereskedelmi kamarák szövetsége (DIHK) súlyos gazdasági következményekre figyelmeztet az orosz gázszállítások teljes kiesése esetére.
Nehéz helyzetben vannak a németek
Németország energiaellátása nemzetközi összehasonlításban különösen sérülékeny mind az emelkedő árak, mind az ellátási szűk keresztmetszetek miatt - írja a ZEW gazdaságkutató intézet tanulmányában.
Mi lesz jövő télen orosz gáz nélkül?
Szakértők szerint gyors intézkedések szükségesek az uniós tagországok részéről az orosz energiaembargó negatív következményeinek mérséklése érdekében. Ezek nélkül ugyanis nemcsak az energiahiány kockázata fenyegeti a tagországokat, de ennek következtében elbocsátási hullám is lehet.
Megjelent az EU-s javaslat, miként csökkentenék az orosz energiafüggőséget
Az Európai Bizottság a háztartások energiafogyasztásának csökkentését javasolja.
Hol szálltak el igazán az energiaárak?
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi ár-összehasonlító vizsgálata szerint az év negyedik hónapjában is Magyarországon voltak a legalacsonyabb energiaárak az EU-ban. A földgáz lakossági átlagára 2,79 eurócent/kWh volt, amely a felmérésben szereplő fővárosok között a legolcsóbb, a villamosenergia átlagára pedig a második legkedvezőbb Európában.
Félmillió munkahely kerülhet veszélybe
Munkahelyek százezreit fenyegeti Németországban, ha Oroszország Ukrajna ellen indított háborújának következtében leállna az orosz földgázimport.
Elzárták az oroszok a gázcsapot - megszólalt Szijjártó Péter
A külügyminiszter szerint Magyarországnak nem kell aggódni.
Több orosz gáz jön Európába
Megfelelően teljesít a Gazprom.
Német kisvállalkozók kitartanak az orosz gáz mellett
Egy nagy német kereskedelmi csoport szerint sok kis- és középvállalkozás a robbanásszerűen emelkedő energiaárak miatt pénzügyi válságban van - és emiatt ellenzi az orosz földgáz importjának betiltását.
Meglepő helyen akarnak gázt tárolni a románok
Nincs elég gáztárolási kapacitásuk.
Hogyan állnak a magyar gáztározók? Itt lehet nyomon követni
Áprilisban elkezdődik a hazai földgáztárolók feltöltése.
A lengyelek már készítik a tervet, hogy miként szabadulnának meg az orosz függőségtől
Azt ígérik, európai viszonylatban a legradikálisabb lesz.
Válsághelyzetet hirdettek a németek
Bár biztosított az ellátás, de elővigyázatosságból kihirdették a földgázellátási válsághelyzet legalacsonyabb, úgynevezett korai előrejelzési szintjét.
Megjelent egy tervezet: kötelező gáztartalékot vezetne be Brüsszel
Oka, hogy megnőtt az orosz gázszállítások leállításának valószínűsége.
Fontos bejelentést tett ma hajnalban Orbán Viktor
Magyarország energiaellátását biztosítottuk - közölte a miniszterelnök.
Hogyan vészelhetjük át a következő telet orosz gáz nélkül?
Oroszország az EU összes gázimportjának 36 százalékát adja, és a végső energiafelhasználás mintegy 10 százaléka származik az orosz gázból. Az egykori keleti blokk országaiban azonban a függőség ennél jóval nagyobb, a legkitettebb ország éppen Magyarország 33 százalékkal. Lehet-e pótolni a kieső mennyiséget, ha leállna az orosz gázszállítás?
Az egekbe szökhet a földgáz ára
A német vegyipar az ukrajnai konfliktus miatt robbanásszerűen emelkedő gázáraktól tart.
Megugrott a gázár
De nincs fennakadás az orosz gáz ukrajnai tranzitjában.
Nem szabadulunk meg a drágulástól
Noha a gazdasági növekedés a téli lassulást követően várhatóan ismét lendületet vesz, az energiaárak további emelkedése magasabb inflációs nyomást és fékeződő gazdasági növekedést okoz - közölte az Európai Bizottság a csütörtökön közzétett téli gazdasági előrejelzésében.
Nehéz helyzetbe kerültek az autóipari cégek - komoly drágulás jöhet idén
Az energiaárak miatt akár 20 százalékos drágulás sem kizárt.
Durva energiaárak: idén ne számítsunk semmi jóra?
Az Erste szakértői arra számítanak, hogy 2022-ben még maradnak a magas olaj-, és gázárak.
Hatalmasat ugrott az európai gázár
Több mint két hete áramlik a földgáz nyugatról keletre.
A hidrogén technológiára is szükség lesz a 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez
A 2050-es klímasemlegességi cél eléréséhez várhatóan a hidrogén technológia is nélkülözhetetlen lesz - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a V4 országok parlamentjei gazdasági bizottságainak videokonferenciáján pénteken.
Könnyítést kapnak a magyar kisvállalkozók
Kiterjesztik a rezsicsökkentést a kisvállalkozói szektorra is.
Rengeteg magyar kkv-nak fáj az energiaárak megugrása
Az energiaárak emelkedése mintegy 21 ezer vállalkozást hoz nehéz helyzetbe a kis- és középvállalkozói (kkv) szektorban - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az MTI-vel.
Ságvári Pál: cél, hogy Magyarország ellátásbiztonságát semmi ne veszélyeztesse
Az elmúlt időszak fejlesztéseinek eredményeként a hazai földgáz infrastruktúra erős, de továbbra is cél, hogy Magyarország ellátásbiztonságát semmi ne veszélyeztesse - mondta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese a Trend FM Nap Vendége című műsorában, ahol a határkeresztező kapacitások fontosságáról és a földgáz jövőjéről beszélt.
Energiaklub: "A szélenergiával nem számolni nemzetellenes és emberiségellenes döntés"
A kormány az uniós helyreállítási alap pénzeivel kizöldíti a hazai energiatermelést, de csak a napenergiára koncentrálnak, egyáltalán nem számolnak a szélenergiával. Az Energiaklub szerint az indok, amivel a stratégia a szélenergia mellőzését magyarázza, hamis.
Energiahivatal: ennyire olcsó a lakossági földgáz Budapesten
Megjelent a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) márciusi nemzetközi árösszehasonlító vizsgálata.